Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž bez minulosti obstál i s českými vtípky

  5:30aktualizováno  5:30
Dejvické divadlo vstoupilo do nového roku inscenací Muž bez minulosti, vytvořenou podle slavného finského filmu Akiho Kaurismäkiho. Režisér a autor adaptace Miroslav Krobot ponechal základní příběh a v něm většinu postav a dialogů.

Inscenace Muž bez minulosti má naději na cenu Alfréda Radoka, stejně jako David Novotný (vpravo) v její hlavní roli. Dejvické divadlo se navíc může stít divadlem roku | foto: Hynek Glos/Dejvické divadlo

Kaurismäki ovšem už v původním scénáři slovy a větami hodně šetřil. Pro snímek jsou tak velice podstatné kupříkladu záběry neutěšeného předměstí Helsinek nebo jeho (anti)hrdinové, kteří zpravidla příliš nemluví, pokud ano, repliky jim spíše odpadávají od úst a jejich jednání, mimika či gesta se vyznačují značnou strohostí.

Tragikomický Muž bez minulosti má nezaměnitelnou "finskou" atmosféru, působí minimalisticky a navzdory úsměvným momentům a happy-endu dost tísnivě. O to větší výzvou mohlo být pro Krobota nové ztvárnění.

z inscenace Dejvického divadla Muž bez minulosti

V jeho interpretaci drama zmláceného a okradeného muže, který zapomene nejen vlastní jméno, ale také vše o svém dosavadním životě a útěchu najde až v seznámení s obětavou ženou pracující v Armádě spásy, vyznívá bláznivěji a veseleji.

Komika válcuje tragiku

Posun je zřetelný – tam, kde z filmového plátna čiší beznaděj, se české divadelní publikum docela často směje. Komika převálcovala tragiku, režisér obohatil předlohu o nám blízký humor, čímž dílo zásadně proměnil.

Nebál se zařadit vtípek založený na náhodně objevené finské vodce ve staré ušmudlané ledničce nebo třeba bizarní pohybově-taneční čísla. Herci se však nepitvoří a nepředvádějí laciné kousky.

z inscenace Dejvického divadla Muž bez minulosti

Díky tomu snad i ta nejabsurdnější scénka podtrhuje originalitu inscenace, jakož i kostýmy, z nichž značná část vypadá jako z levného secondhandu, střídmá, avšak chytře vymyšlená výprava, která se dobře popasovala s množstvím interiérů a exteriérů. A své dělá i pozoruhodná hudba z pera Marka Doubravy, doplněná písněmi kapel Renegades nebo Beach Boys.

Vedle hereckých výkonů je muzika druhým důležitým tahounem představení, prolíná jednotlivé obrazy, nebo je dokonce úplně zastaví a na okamžik nechá rozeznít možný útržek paměti muže bez minulosti, který je od začátku prezentován jako hudební nadšenec.

Typově dobrý pes

Markku Peltola a Kati Outinenová, filmoví představitelé bezejmenného ztroskotance a jeho přítelkyně Irmy, jsou vskutku mimořádní herci. Napodobovat je by bylo hodně trapné. David Novotný a Tatiana Vilhelmová se o to naštěstí moc nepokoušejí, ačkoli právě ve způsobu, jakým spolu rozmlouvají, je cítit vědomou inspiraci Kaurismäkiho snímkem asi nejvíce.

z inscenace Dejvického divadla Muž bez minulosti

Inscenátoři se také museli vyrovnat s množstvím epizodních postav. Na jevišti se objevuje nejen kompletní soubor, ale i několik dalších zaměstnanců, hostů a jeden živý, vcelku disciplinovaný a typově dobře obsazený pes. Své úlohy zvládli všichni na výbornou. Český Muž bez minulosti je jiný než jeho severský protějšek, jako samostatný umělecký počin však bezesporu obstojí.

Aki Kaurismäki: Muž bez minulosti
Dejvické divadlo, Praha, režie Miroslav Krobot, premiéra 22. ledna 2009.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Jsem sám nad sebou přísným tatínkem. Svět podle Michala Nesvadby

Michal Nesvadba

Herec a mim Michal Nesvadba slaví 60. narozeniny. Pro týdeník 5plus2 se rozpovídal o dětské duši, lásce na první pohled...

RECENZE: Muzikálová Sestra v akci je koncert Lucie Bílé s divadlem

Lucie Bílá během zkoušek muzikálu Sestra v akci

Lucie Bílá už před premiérou naznačila, že Hudební divadlo Karlín jí dalo exkluzivní možnost vybrat si muzikál, ve...

Jana Preissová touží po lásce a tanci. Noční sezóna má strašidelný nádech

Igor Orozovič a Jana Preissová v kusu Noční sezóna

Stavovské divadlo uvádí v premiéře novinku Noční sezóna, v náročné roli bláznivé Lily se zde představí Jana Preissová.Najdete na iDNES.cz