Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mutanti s faktorem X zachraňují svět

  12:36aktualizováno  12:36
Americký film X-Men vychází ze stejnojmenné, v Americe velmi úspěšné, komiksové série. Akční sci-fi z nedaleké budoucnosti, prošpikované skrz na skrz digitálními triky, kralovalo žebříčkům návštěvnosti v USA i jinde ve světě. Vstup do tuzemské kinodistribuce byl podpořen vydáním knihy a také originálního komiksu v českém překladu.

Hugh Jackman ve filmu Wolverine | foto: CinemArt

Príběh filmu se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy se po celé planetě rodí děti se záhadným X-faktorem zakódovaným v genech. Ten jim dává neobyčejné schopnosti - mohou létat, vládnou telekinezí a jejich laserový pohled zničí, co mu stojí v cestě. Soužití mezi mutanty a lidmi je ale ovlivněno strachem z něčeho neznámého, a tak tyto bytosti s mimořádnými schopnostmi, jako Charles Xavier, známý jako Profesor X, Wolverine, Storm, Cyclops, Magneto, Toad nebo Mystique žijí spíše v ústaní od normálních lidí.

X-MEN
X-MEN
režieBryan Singer
scénářTom DeSanto Bryan Singer
kameraNewton Thomas Sigel
hudbaMichael Kamen
hrajíHugh Jackman Patrick Stewart Ian McKellen Famke Janssen James Marsden Halle Berry Anna Paquinová
žánrakční sci-fi
X-MEN - premiéry
kina 5. 10. 2000
video půjčovny4/2001

Profesor X, světově uznávaný telepat, zřídí speciální školu, která se snaží naučit mutantní žáky žít tak, aby se svět odnaučil strachu před nimi. Do školy nyní přicházejí dva noví žáci, Logan - osamělý silák a Rogue, která může přijmout jakoukoliv sílu i paměť ze všeho, čeho se dotkne. Proti smířlivé filosofii profesora Xaviera však stojí senátor Kelly, který by mutanty nejradši zlikvidoval. Právě na nich však brzy bude, aby spasili svět…

Sci-fi, kde upoutávka stačí
(recenze Mirky Spáčilové)

Sci-fi hit odvozený z kultovního komiksu dobyl letní trh amerických kin. Znamená to, že s filmem X-Men přišel zázrak? Sotva, pokud zvažujeme diváka, jenž se s výrazem X-Men (jde o mutanty narozené s faktorem X, jenž jim dodává zvláštní síly) setká poprvé. Tento divák legendu nezná, pouze „foršpany“ čili upoutávky slibující bezduchou i bezdechou podívanou. Ale jsou to právě důmyslně, akčně střižené propagační spoty, jež snímek X-Men zrazují.

Není-li člověk apoštolem téhle série, může kolem padesáté minuty zjistit, že skutečný děj je stokrát řidší než reklama, a počne se nudit. Onen zhuštěný sestřih by totiž plně stačil, jen poznáme podstatu: hodní mutanti bojují proti zlým mutantům za záchranu lidstva, jeho část se však „jinakosti“ mutantů bez rozdílu povah bojí - podobně jako třeba odlišnosti lesbiček, Romů či stoupenců trvale udržitelného rozvoje. Ano, už zase jde o 1) segregaci, 2) tupého senátora, 3) ohrožený summit OSN, 4) pohádkový střet dobra a zla u sochy Svobody - ač milovník pohádek může dát přednost Popelce před laserovými blesky.

Příběh vzal čert; horší je, že ve sci-fi rodině si X-Men nezajistil originální stylizaci. Batmanovi taky nikdo nevěří, ale okouzluje jednotným, osobitým stylem. Kdežto X-Men v úvodu „dokumentuje“ nacistické lágry, na konci naznačuje „pokračování příště“, a mezitím se od akce k akci zmítá v podivné všehochuti. Zlo má podobu naivních přízraků-loupežníků z Mrazíka; dobro usedá ve školních lavicích Beverly Hills; a závěrečná šachová partie skleněných figurek přichází z filmů pro ČT 2 - leč pozdě.

Zkrátka pár vteřin reklamy slíbí víc, než splní film: dětinsky asexuální, parodicky mírotvorný, rozmáchlý od telekinetiky po telepatii, a hlavně prostý humoru, jenž třeba batmanovskou řadu zpřístupní i komunitě, jež slizem pokrytá monstra domů nezve. Co vlastně mutanti celou dobu činí? Jednu odpověď dají mistři triků - kopou, létají, mění podobu - a jinou posměváček: podle hesla, že ten umí to a ten zas tohle, všichni dohromady spasí svět.

X-Men 1X-Men 2X-Men 3X-Men 4X-Men 5

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz