Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muslimové nestaví jen bomby

  1:00aktualizováno  1:00
Tahle kniha vychází právě včas. Ne kvůli Vánocům, ale proto, že za posledních pět let mohl člověk nabýt z médií dojmu, že jediné, co muslimové umějí postavit, jsou výcvikové tábory džihádistů a špinavé bomby.

Islám - Umění a architektura - Islám - Umění a architektura | foto: archiv

Tahle knížka se jmenuje Islám, umění a architektura – ale označovat ji za „knížku“ by byl podvod na případném čtenáři. Když ji zvážíte, zjistíte, že váží skoro čtyři kilogramy.

Přece jen ti muslimové od 7. století vytvořili spoustu hodnotných věcí. Jak s překvapením zjistíte, promítá se to i v našem světě: jejich styl okukovali slavní architekti Le Corbusier a Walter Gropius.

Když vykoumali, jak působivě se dá uplatnit orientální redukce forem v jejich pojetí moderní architektury, navrhli svá nejlepší díla. Islámem se nechali osvítit i vyznavači Bauhausu.

Ale tahle kniha je samozřejmě hlavně o islámu. Je to obrovské dílo: víc než šest set stránek velkého formátu popsalo dvacet orientalistů z Německa, Francie, USA, Británie, Ruska, Tádžikistánu, Kanady, Španělska a Švýcarska.

Je to úctyhodné dílo o umění v poněkud zvláštních mantinelech: islám totiž zakazuje zpodobňování lidí (byť mnohé kresby v knize usvědčují muslimy, že tenhle hřích brali stejně vážně jako pití alkoholu).

Autoři pitvají oblast po oblasti od Maghrebu přes Blízký východ a Indii až po Střední Asii. Nejdřív dějiny a potom vždy, jak se historie, války a politika promítly do staveb, vzorů a užitého umění.

Proč je minaret úzký?
Tak třeba zjistíte, proč jsou stavby ve Střední Asii tak obrovské, zatímco ty v arabském světě jsou spíše křehké: každý vůdce totiž chce promítnout svou moc do zdí.

Novodobí diktátoři stavěli přehrady nebo paláce kultury – a Timur, jenž byl pánem území od Malé Asie po Indii, nechal vystavět své hlavní město Samarkand v podobně pompézním stylu, jako chtěl mít později Hitler Germanii.

V některých částech  Středozemí se zase raní muslimové inspirovali hranatými tvary řeckých a římských majáků. Jinde bylo málo stavebního materiálu, tak musely být minarety úzké a kulaté, protože taková konstrukce lépe drží než pravoúhlá.

Dozvíte se také, že jemné islámské ornamenty vznikly vlastně jako z nouze ctnost, protože v islámském náboženském umění nebylo místo pro obraznost, snad kromě zpodobnění ráje.

Tahle knížka s nádhernými ilustracemi není na přečtení od začátku do konce, spíš na občasné pročítání a prohlížení. Tím déle potěšení vydrží, protože tohle umění je rafinovaně jemné jako tančící odaliska.

M. Hattstein, P. Delius a kol. - Islám
Slovart, Praha 2006, počet stran 640, cena 999 korun
Hodnocení MF DNES: 90%

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz