Muriel Káji Saudka přináší první ňadra českého komiksu. A Paroubkovu barvu

  16:13aktualizováno  16:13
Lepší pozdě než nikdy. Čtyřicet let od svého vzniku poprvé vychází legendární komiks Káji Saudka a Miloše Macourka Muriel a oranžová smrt. Reaguje na srpen 1968.

Kája Saudek & Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt (ukázka z komiksu) | foto: Albatros

Muriel a oranžová smrt je druhý (a poslední) díl příběhů o krásné lékařce a okřídleném muži z budoucnosti. Navazuje na knihu Muriel a andělé, vyhlášenou nejlepším českým komiksem všech dob.

Saudek a Macourek připravovali vydání na rok 1970, ale to se už neuskutečnilo. Jen politický sebevrah by za Husákovy normalizace povolil komiks, jehož hlavním tématem je invaze zrůd z oranžové planety.

Orwell mezi mimozemšťany

Paralely jsou více než očividné: zatímco Země směřuje k takřka andělskému míru, v daleké galaxii se usilovně zbrojí, utlačuje, osnuje.

Kája Saudek & Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt (obálka komiksu)

Centrální mozek oranžové planety ovládá obyvatele anténkami, které se voperují do těla a určují vše, co si mají dotyční myslet, cítit, dělat. A tak myslí, cítí a konají stejně, snad jen s tím rozdílem, že pro ženy je těžká práce na polích a v podzemí a pro muže ta v armádě.

Dalo by se říct, že je to Orwellův román 1984 v komiksovém podání. A i tady jde o lásku, sošnému hrdinovi Roovi unesou oranžové potvory vnadnou krásku Muriel. Záchrannou akci hatí intriky generála Xerona, který se zaprodal okupantům a jehož tvář Saudek modeloval podle svého bratra Jana. Na rozdíl od Orwella však komiks končí happy endem.

První poválečná ňadra

Saudkův a Macourkův komiks není jen politickou metaforou, ale také rozpustilou hrou s žánry, médii, odkazy. Cituje Batmana i Přemysla Oráče, okupanti mají na pažích znaky, které jsou možnou ozvěnou SS.

V malém detailu si čtenář může všimnout, že se nájemník jmenuje Scheiskerl (v překladu poseroutka) nebo že reprezentační tisk ze Země je Porno Denmark 69. Nových konotací však kniha nabývá i dnes – při oranžových mimozemšťanech si nelze nevybavit slova Jiřího Paroubka, výjev přebarvující se Země zase připomene Klausovu knihu Modrá, nikoli zelená planeta.

Kája Saudek & Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt (ukázka z komiksu)

I když jedno je škoda. Jak v doslovu píše Tomáš Prokůpek, kdyby kniha vyšla roku 1970, vyskytla by se v ní první odhalená ňadra v českém poválečném komiksu. Tedy ňadra.

Jestliže za normalizace vydání bránily důvody ideologické, po sametové revoluci důvody praktické. To neznamená, že se o Oranžové smrti nevědělo. Několik stran se mihlo už filmem Čtyři vraždy stačí, drahoušku, fanoušci jezdili nepublikovatelné dílo obdivovat do Saudkova ateliéru, půjčovali si ho domů, zkoušeli některé stránky ofotit, případně se inspirovali k vlastním pokusům.

Kája Saudek dokonce mínil, že Muriel a oranžová smrt je lepší než Muriel a andělé, a zhotovil ji i na větším formátu. Jenže na konci 70. let na tom byl finančně tak špatně, že některé listy rozprodal a několik se jich už dohledat nepodařilo.

Z komiksu Muriel a anděléZ komiksu Muriel a andělé

Nakladatelství Albatros chybějící místa (naštěstí jich je málo) nahrazuje alespoň původním Macourkovým scénářem. Výsledkem je knižní unikát, který přes léta dlouhého čekání stále dokáže čtenáře překvapit, pobavit i napnout.

Saudek s Macourkem původně uvažovali o tom, že vytvoří dvanáct dílů příběhů krásné Muriel, souhrnně se měly jmenovat Muriel a anděl Ró. Doba jim to neumožnila. A dnes už žádný další příběh nevznikne – čtyřiasedmdesátiletý Kája Saudek leží již déle než tři roky v nemocnici v kómatu. Takže se nemůže ani těšit z toho, že Muriel a oranžová smrt je konečně na světě.

Kája Saudek, Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt
Albatros, 159 stran
Cena: 499 korun


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

V Itálii se chudé rodiny běžně zbavovaly nejmladšího dítěte, říká autorka

Italská spisovatelka Donatella Di Pietrantonio

V šedesátých letech se chudé a početné rodiny v Itálii běžně vzdávaly svého nejmladšího člena. Dítěti chtěly zajistit...

Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965)

Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek...

Z psychiatra mistrem sci-fi. Do Česka přijede ceněný Sergej Lukjaněnko

Ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko

Vystudoval na psychiatra, nakonec jej však život zavedl ke sci-fi. Autor populárního cyklu románů Hlídka zavítá v úterý...

Najdete na iDNES.cz