Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Murakami, hvězda bez hvězdných manýr

  11:14aktualizováno  11:14
Nepřihodí se často, aby kvůli literatuře byla Praha ve středu pozornosti půlky světa. Česká metropole to zažila koncem října – když přijel japonský spisovatel Haruki Murakami.

Haruki Murakami | foto: David Port

Když před pěti lety přijel na návštěvu Salman Rushdie, byly jej v Česku plné noviny; takových akcí však slavný Brit absolvuje desítky do roka.

Murakami je jiný případ. Hlavní zásluhu na tom, že spisovatel vážil dalekou cestu, má Franz Kafka, respektive Cena Franze Kafky, kterou uděluje společnost nesoucí jeho jméno. Mezinárodní porota ji dává žijícímu autorovi za umělecky výjimečnou literární tvorbu, která oslovuje čtenáře po celém světě bez ohledu na původ či státní příslušnost.

Prvním laureátem se v roce 2001 stal Philip Roth, avšak největší pozornost vzbudil výběr poroty v letech 2004 a 2005, kdy se shodou okolností trefil do vkusu výboru Nobelovy ceny za literaturu (Elfriede Jelineková a Harold Pinter).

Také o Murakamim se už drahnou dobu spekuluje jako o žhavém kandidátovi Nobelovy ceny, a tak když v dubnu 2006 vyhlásila Společnost Franze Kafky vítěze pro tento rok, byl sedmapadesátiletý Japonec ostře sledován. Do třetice to sice pražským organizátorům nevyšlo, avšak i tak se Murakamiho návštěva v Praze stala hlavní literární událostí roku.

Tisková konference? Poprvé
Proč tolik humbuku kolem příjezdu jednoho autora? V Murakamiho diáři takové akce jen tak nenajdete – v rodné zemi je sice hvězdou první velikosti, avšak čtenáři kupující každou jeho novou knihu po statisících mnohdy ani nevědí, jak jejich idol vypadá. Nejenže Murakami nepořádá tiskové konference, nejezdí na propagační turné, nedává rozhovory do novin, natož do televize, ale autor mnoha skvělých románů nemá rád dokonce ani fotografování.

Ze všech těchto důvodů byly především japonské sdělovací prostředky z jeho pražského pobytu doslova u vytržení. Nakladatelství Euromedia Group – Odeon, jež celou akci pořádalo, muselo televizní štáby odmítat jako na běžícím pásu; stejní novináři se tedy alespoň akreditovali jako tisk a ochranka jim u dveří do sálu, kde se konala tisková konference s autorem (Murakami se na ní přiznal, že jde o jeho první podobnou akci v životě!), musela odebírat kamery skryté pod oblečením.

Pro naprostou většinu zúčastněných šlo o první osobní kontakt s Murakamim i příležitost, jak mu položit alespoň jednu otázku. Česká média si tuto exkluzivitu možná tolik neuvědomovala, avšak pro Japonce to byl opravdový svátek, o čemž svědčí i fakt, že obrazový záznam z večerního slavnostního ceremoniálu okamžitě zakoupilo několik japonských televizí.

Ochotný, příjemný, trpělivý
Murakami šetří i s poskytováním rozhovorů, za poslední léta jich lze na internetu najít jen několik. V Praze dal dvě interview, jedno z nich i MF DNES.

I přes avizovanou nechuť k publicitě Murakami každou odpověď pečlivě promýšlel a působil příjemným, snad až uctivým dojmem; poté ještě ochotně pózoval fotografovi. Na autogramiádě bez jediného náznaku rozmrzelosti takřka dvě hodiny podepisoval výtisky Kafky na pobřeží, románu, který u příležitosti jeho návštěvy vydal Odeon.

Česko prostě navštívila jedna z největších hvězd na nebi současné světové literatury; po hvězdných manýrách však ani stopy.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz