Jean-Michel Jarre - Oxygene tour - O2 Arena Praha (13. listopadu 2008) | foto: MF DNES

Můj 3D koncert přinese sci-fi nápady a myšlenky o budoucnosti, říká Jarre

  • 4
Svůj nový koncertní program plný laserů a 3D efektů ve středu v liberecké Tipsport areně představí francouzský hudební vizionář Jean Michel Jarre. Speciální brýle však nebudou potřeba.

Novým programem chce Jean Michel Jarre v lidech obnovit chuť k sci-fi vizionářství jako před rokem 2000. Inspiroval se přitom druhou Vesmírnou odyseou.

Vaše vystoupení mělo původně proběhnout už začátkem roku. Proč ty odklady?
Měnilo se celé světové turné a bylo by těžké v tu dobu do Liberce vůbec dorazit. Jsem rád, že jsme našli jiné vhodné datum, protože právě tady jsem chtěl původně zahájit svou letošní šňůru. Hodně času také zabraly přípravy nového pojetí koncertů.

Jean-Michel Jarre - Oxygene tourJean-Michel Jarre - Oxygene tour

Můžete ho popsat?
Mám tu myšlenku v hlavě už nějaký čas. Tohle turné se od předchozích výrazně liší. Kromě svých známých věcí budu hrát i ty trochu zapadlé a několik novinek. Všechny však budou úplně přearanžované pro nástroje, které mám na pódiu. Budu obklopený sedmdesátkou nástrojů, jež jsou součástí mytologie elektronické hudby. Některé z nich jsme vyrobili speciálně pro tuhle show. Nová je také scéna, která je plná trojrozměrných efektů, světel, videoprojekcí a laserů.

To budete lidem rozdávat brýle?
Ne. Trojrozměrný efekt je udělaný bez nich, ne jako v Avataru. Použili jsme 3D efekty, které lidi ještě hlouběji vtáhnou do hudby. Naposledy, když jsem u vás hrál v Ostravě, nebyly žádné projekce, měli jsme jiné lasery. Scénografie je tentokrát hodně odlišná a samozřejmě i hudba, kterou budu hrát.

Fakta

Vstupenky na koncert Jeana Michela Jarreho v liberecké Tipsport areně stojí od 830 do 1 320 korun. Nyní jedenašedesátiletý hudebník se prosadil v roce 1976 ekologickou deskou Oxygéne Současnou show inspirovala tvorba spisovatele Arthura C. Clarka.

Máte v rámci současné show nějaký svůj oblíbený moment?
Docela zajímavé jsou kamery, které živě snímají, co se děje na pódiu. Jednu mám umístěnou přímo na svých brýlích, takže s lidmi můžu sdílet, co vlastně dělám. To je docela nezvyklý moment.

Chcete lidem dokázat, že hrajete skutečně naživo?
Přesně tak. V dnešní době se spousta věcí připravuje a pouští z počítače. Díky téhle kameře lidé uvidí, co všechno s nástroji na pódiu děláme. Hodně jsme také s produkčním týmem zapracovali na konceptu světel. Nepoužíváme led obrazovky, které jsou dneska tak populární, ale spíš sázíme na videoprojekce, které mají vřelejší tón.

Svoji průlomovou nahrávku Oxygéne jste nahrál před více než třiceti lety. Jakou tehdy mělo nahrávání atmosféru?
Tehdy se nikdo moc nezajímal o životní prostředí a ekologii. My jsme přišli s nahrávkou, na níž najednou šlo o budoucnost planety. Tu desku jsme vydali u malého nakladatelství a bylo těžké dostat se s ní do světa. Jsem rád, že se tu myšlenku podařilo rozšířit a dnes se o ekologii každý zajímá. Vždyť tehdy jsme jen měli vizi, že po roce 2000 už nebude nic jako dřív.

To už však máme deset let za sebou.
A jako bychom kvůli tomu ztratili svoji vizi budoucnosti. I proto je můj současný koncertní program hodně provázaný se sci-fi nápady a zabývá se mnoha futuristickými myšlenkami o budoucnosti.

A ty jsou jaké?
Budoucnost je založená na jakémsi hybridním propojení analogového a digitálního. Nemyslím tím jen hudbu, ale i naše běžné životy, protože technologie a život se stále sbližují a jsou ve větší harmonii.

Show také odkazuje k Arthuru C. Clarkovi a jeho Vesmírné odyseji. Je to záměr?
Samozřejmě. 2010 je jejím pokračováním a hodně mě inspirovalo, proto jsem Vesmírnou odyseu použil jako spojnici.