Alfons Mucha - plakát | foto: archiv

Muchovy plakáty míří do Japonska

Roční putování po japonských výstavních síních čeká kolekci plakátů Alfonse Muchy ze sbírek Moravské galerie v Brně a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Dílo secesního mistra a ivančického rodáka poznají postupně milovníci výtvarného umění v japonské metropoli Tokiu a ve městech Fukuoka, Kuširo, Jokohama a Mijazaki.

Galeristé očekávají úspěch, zářijovou Muchovu výstavu v Kjótu za 30 dní navštívilo 45.000 lidí. První japonská výstava v roce 2007 začíná 2. ledna v Tokiu, poslední skončí 9. prosince v Mijazaki.

Putovní kolekci doplněnou několika exponáty z muzeí v Plzni, Liberci a Ivančicích na Brněnsku tvoří asi 120 sbírkových předmětů. Vedle plakátů se v Japonsku představí i Muchovy barevné litografie a užité umění.

Tematika prací je různá, nechybí například plakáty pro národopisné výstavy ve Vyškově či Hořicích. Základem kolekce jsou ale práce z Muchova pařížského období, kdy tvořil například pro věhlasnou herečku Sarah Bernhardtovou.

Alfons Mucha (1860 - 1939) se narodil v Ivančicích, v mládí maloval divadelní kulisy ve Vídni. Proslavil se až v 90. letech 19. století při pobytu ve Francii. Sehrál významnou roli při tvorbě secesní estetiky.

Žil také ve Spojených státech, ale v roce 1910 se vrátil do vlasti, aby mohl pracovat na monumentálním cyklu Slovanská epopej, který je dnes umístěn v Moravském
Krumlově na Znojemsku.

Muchovo dílo je ve fondech Moravské galerie bohatě zastoupeno. Galerie se totiž zaměřuje na grafický design. Má samostatnou sbírku užité grafiky, která se pravidelně rozšiřuje díky brněnskému mezinárodnímu bienále. V současné době má sbírka asi 30.000 položek.

,