Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Možná později - klidné jazzové dialogy, jež nenudí

  10:49aktualizováno  10:49
Maybe Later, Možná později, je třetí album tria, v němž vynalézavý kontrabas Františka Uhlíře vede téměř nepřetržitý dialog s kytarou Darka Jurkoviče z chorvatské Rijeky za citlivého a decentního doprovodu bicích Jaromíra Helešice (jejich předcházející alba vyšla v letech 2002 a 2006).

Darko Jurkovič - František Uhlíř - Jaromír Helešic | foto: fut.zde.cz

Dialogu mezi kytarou a kontrabasem dodává zvláštní zabarvení fakt, že Jurkovič hraje nikoliv trsátkem, nýbrž poklepy obou rukou na hmatník. Umožňuje mu to rozmlouvat s basou možná ještě účinněji a v těsnějším kontaktu než při normálním způsobu hry.

Kdybychom měli tuto hudbu charakterizovat dle určujícího dojmu z ní, nabízela by se etiketa klidné, pohodové záležitosti, rozvíjené s muzikantskou logikou, se zpěvnými melodickými linkami, s dokonalým zvládnutím nástrojů a se smyslem pro integraci.

Doklad, že mainstreamový jazz dovede v rámci vlastních vyzkoušených prostředků produkovat snímky špičkové kvality, jež mohou potěšit i širší než jen jazzové obecenstvo. Onen základní dojem určuje především Uhlířova úvodní skladba Maybe Later, dále rovněž jeho June in Prague a pak závěrečná balada, jeden ze dvou standardů na CD, I Married an Angel.

Hráčská pohodovost tohoto tria je až taková, že v někom může vyvolat touhu po troše vymykajícího se vzrušení. Dramaturgie alba se s tím nápaditě vyrovnává střídáním snímků odlišného charakteru.

Hned po titulní (a úvodní) Uhlířově skladbě nastoupí Jurkovičovo Try Again v poněkud vzrušenější náladě, s jediným opakovaným motivkem, odpovídajícím názvu (Zkus to znovu). Jurkovičovo Blues for Franta je bopová rychlovka s expresivnější náladou, k níž přispěje i sólo bicích.

Uhlířův Hemzák rozloží v trochu nezvykle fanfárkovém motivu bluesovou strukturu na širší prostor. Jurkovičův titul "3/4" je rychlý, téměř klasický valčíček. Uhlířův Waltz for Sonny se blíží klasické baladě na tři. Soubor tudíž obsáhne poměrně širokou škálu nálad, aniž by se zpronevěřil svému nejvlastnějšímu zaměření, jímž je muzikantská nápaditost a společné nástrojové rozprávění.

F. UHLÍŘ - D. JURKOVIČ - J. HELEŠIC - Maybe Later
CD, stopáž 53:34, vydala firma ARTA Records.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz