Pavlína Moskalyková

Pavlína Moskalyková - Pavlína Moskalyková | foto: Dan Materna, MF DNES

Moskalyková: Seriál bez reklamy nespláchnete

  • 6
Žije mezi dvěma světy; oběma vládne seriál. Pavlína Moskalyková pracovala se svým otcem, režisérem Antonínem Moskalykem, na cyklu Dobrodružství kriminalistiky i na Četnických humoreskách, jež po jeho smrti převzala; nedávno dokončila jejich třetí řadu.

Ale už patnáct let také žije s manželem a dvěma dcerami ve Spojených státech; kvůli "trojce" Humoresek je dva roky neviděla. V zámoří točila dokumenty a neunikla ani seriálům: i díky svému muži.

foto Podzim přinese osm českých seriálů
velký průvodce oblíbenými sweriály

Co vlastně dělá váš manžel? Je producentem, pokud vím.
To není přesné. Český termín pro to asi neexistuje, zkrátka můj muž dává dohromady nové seriálové projekty: náměty, tvůrce, produkce, televizní stanice.

Můžete uvést příklady manželových prací - pokud je známe?
Z těch, které se v Česku vysílají, stál u zrodu seriálů Dr. House, Sběratelé kostí nebo Útěk z vězení, který teď uvede Nova.

Na které seriály se ráda díváte ve Státech?
Bavila mě Policie - New York. Samozřejmě k nim patří i Dr. House, Útěk z vězení, ale také britský Kancl.

A které seriály sledujete v Česku?
Popravdě řečeno žádné, protože nemám čas. Když přijdu z natáčení nebo ze střižny domů, je noc, české seriály tak pozdě už neběží. Takže se dívám na 24 hodin a na záznamy jednání z parlamentu, i když na ta písmenka, co utíkají dole, už ani pořádně nevidím.

Zná vůbec Amerika podobné seriálové šílenství jako Česko, kde třeba první díl Nemocnice na kraji města po dvaceti letech viděly čtyři miliony lidí?
Ale ano, Američané své seriály taky prožívají. Obrovským hitem byly například sitcomy Seinfeld nebo Raymonda má každý rád. 

V čem tedy vidíte rozdíly?
Hlavně v tom, že Četnické humoresky mohou běžet v České televizi bez reklamy. To je úžasná věc! Reklamní předěly by je rozmetaly, kontinuita příběhů by se zhroutila. Na druhé straně si Česko ještě neosvojilo pravidla, jak se seriály dělají.

A jak vznikají v Americe?
Podstata je úplně jiná, zase jde o profese, které v Česku nemají obdobu. Zjednodušeně řečeno - někdo má nápad, napíše to, rozjede, pak si najme další lidi, tým se rozrůstá, původce si ponechá jen supervizi čili dohled a drží daný styl. Tihle lidé jsou nejen bohatí, ale taky vážení, jenže tady na ně nejsou kolonky.

Americké seriály píšou celé týmy autorů; střídají se na nich i režiséři?
Ano, to je naprosto běžné, že do cyklu vstupují různí režiséři. Jiný rukopis nevadí, jen to musí mít požadovanou úroveň. Občas v seriálech hostují filmařské osobnosti, jinak jsou nejvýše cenění režiséři pilotních dílů.

Pokud vím, podobný systém autorských skupin, rotujících režisérů a zkušebních čili pilotních dílů už v Česku zkouší Nova.
Také jsem o tom slyšela, ale pořád tu zůstává ještě jeden velký rozdíl. V Americe se do seriálů investují opravdu velké peníze.

V podstatě všechny zámořské hity už u nás běží, přesto se diváci přiklánějí více k domácí tvorbě. Proč?
Češi mají odjakživa rádi české věci, prostě si je nejvíc užijí. V tomhle jsme zvláštní národ: jinak se chováme racionálně, sami sebe nemáme moc rádi, ale jakmile jde o seriály, vítězí city.

Co byste chtěla v Česku točit příště?
Lákají mě historické látky. Kupodivu od éry Otakara Vávry tu nic podobného nevzniklo.

,