Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Morcheeba: Tady máme větší uznání

  21:00aktualizováno  21:00
Anglické trio Morcheeba si prvními dvěma alby získalo po celém světě pověst kultovní kapely, která patří k temnějším elektronickým souborům současnosti. Člen kapely Ross Godfrey dorazil po vystoupení na udílení českých hudebních cen do newsroomu iDNES a odpovídal na dotazy čtenářů.

KOMPLETNÍ ON-LINE ROZHOVOR NALEZNETE ZDE

ROZHOVOR SE ZPĚVAČKOU SKY EDWARDSOVOU NAJDETE ZDE

Snivé, zakouřené syntetické plochy však už patří minulosti. Nedávno vydané třetí album Fragments Of Freedom změnilo zvukové odstíny za pastelové barvy, plovoucí trip hop získal výraznější rytmické struktury a zvukové nálady dostaly konzervativnější struktury. A hlavně do popředí poprvé vystoupil krásný hlas a výrazný projev zpěvačky Sky Edwardsové. Kvality britské formace si mohli 17. března ověřit i účastníci a diváci předávání cen tuzemské Akademie populární hudby.

Zatímco předchozí album britského tria Morcheeba bylo nastaveno s větším ohledem na výboje ve sféře populární hudby, nedávná novinka Fragments Of Freedom se obrací spíše do minulosti, k odkazu soulové hudby a diska sedmdesátých let. Tím se ovšem kapela, již tvoří bratři Paul a Ross Godfreyovi a černošská zpěvačka Skye Edwardsová, přestala vydělovat z popového předvoje.

Jedná se především o vlajkové písničky Rome Wasn't Built In A Day, Love Is Rare nebo Let It Go, které se budou jistě dobře vyjímat ve vysílání rozhlasových stanic a v nichž melodická chytlavost předbíhá náladu. Sbory zní sevřeně a dechy si občas "prásknou" jak na klasických nahrávkách památné detroitské společnosti Tamla Motown. V písni Shallow End přijdou ke slovu i dekorativní smyčce, orchestrálce Coming Down Gently dominuje kolovrátkový melodický motiv, zesílený takřka s rockovou úderností. Snímek připomíná Garyho Glittera z počátku sedmdesátých let.

Jistě, jsou to ověřené postupy naroubované na zkušenosti současné taneční muziky, která do písní vstupuje "bublavými" zvuky, strojovými, a přesto jak vážky poletujícími rytmy, seřazenými v jakési souvislé tikající pásy. Ovšem tato nová Morcheeba je náhle konzervativnější, usazenější, a tím i hudebně předvídatelnější. Jako by se v její hudbě zastavil čas.

Začalo to už na druhém albu Big Calm, které nabídlo zatím nejvyváženější syntézu popových prvků a éterického ducha Morcheeby. Album se stalo po právu bestsellerem a jeho koncertní kvalitu si mohlo ověřit i domácí publikum na pražském festivalu Jam, kde Morcheeba vystupovala.

Ovšem tehdy se muzika Morcheeby netvářila tak ukázněně a melodie zvolna vystupovaly ze sférických, temnějších nálad. Tato poloha lépe svědčí i zpěvačce Skye Edwardsové, jejíž hlas není formátem razantní frontmanky. A tak zní nejzajímavěji nahrávky, které jsou kombinací všeho, co Morcheeba dosud zvládla. Úvodní píseň World Looking It má ledabyle uvolněný, ale přesto neodbytný refrén, zatímco lahodné kytarové ornamenty načechrávají zvlněný rytmický proud.

Zpěvačka Sky Edwardsová

Morcheeba -1

Britská skupina Morcheeba.

Zpěvačka skupiny Morcheeba Sky Edwardsová

Sky Edwardsová, zpěvačka skupiny Morcheeba

Skupina Morcheeba zkouší ve Veletržním paláci

Sboristka skupiny Morcheeba

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Langerová o politice: Máme možnost volby a všichni by ji měli využít

Anděl 2009 - Aneta Langerová

Aneta Langerová, která v sobotu večer získala sošku za Skladbu roku, vyzvala přítomné, diváky i své fanoušky, aby...

Pořadatel Andělů Wronka rozhodl: Nohavica nezahraje živě, cenu nezíská

Jaromír Nohavica

Za svou živou desku V Lucerně měl podle členů Akademie populární hudby Jaromír Nohavica šanci získat cenu Anděl. O tu...

Co by mohlo prospět českým hudebním Andělům? Jedině je zrušit

Hudební ceny Anděl

Ani ne tak sobotní předávací večer v Incheba Areně, který byl jen ukázkou bezzubosti a předpos...osti autorů jeho...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz