Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Morcheeba: Hudba přestala být nejdůležitější věcí

  22:43aktualizováno  22:43
Zatímco předchozí album britského tria Morcheeba bylo nastaveno s větším ohledem na výboje ve sféře populární hudby, novinka Fragments Of Freedom se obrací spíše do minulosti, k odkazu soulové hudby a diska sedmdesátých let. Tím se ovšem kapela, již tvoří bratři Paul a Ross Godfreyovi a černošská zpěvačka Skye Edwardsová, přestala vydělovat z popového předvoje. Staré trendy totiž Morcheeba nedokázala přizpůsobit svému naturelu, ale nechala se jimi vléci.

Jedná se především o vlajkové písničky Rome Wasn't Built In A Day, Love Is Rare nebo Let It Go, které se budou jistě dobře vyjímat ve vysílání rozhlasových stanic a v nichž melodická chytlavost předbíhá náladu. Sbory zní sevřeně a dechy si občas "prásknou" jak na klasických nahrávkách památné detroitské společnosti Tamla Motown. V písni Shallow End přijdou ke slovu i dekorativní smyčce, orchestrálce Coming Down Gently dominuje kolovrátkový melodický motiv, zesílený takřka s rockovou úderností. Snímek připomíná Garyho Glittera z počátku sedmdesátých let.

Jistě, jsou to ověřené postupy naroubované na zkušenosti současné taneční muziky, která do písní vstupuje "bublavými" zvuky, strojovými, a přesto jak vážky poletujícími rytmy, seřazenými v jakési souvislé tikající pásy. Ovšem tato nová Morcheeba je náhle konzervativnější, usazenější, a tím i hudebně předvídatelnější. Jako by se v její hudbě zastavil čas.

Začalo to už na druhém albu Big Calm, které nabídlo zatím nejvyváženější syntézu popových prvků a éterického ducha Morcheeby. Album se stalo po právu bestsellerem a jeho koncertní kvalitu si mohlo ověřit i domácí publikum na pražském festivalu Jam, kde Morcheeba vystupovala.

Ovšem tehdy se muzika Morcheeby netvářila tak ukázněně a melodie zvolna vystupovaly ze sférických, temnějších nálad. Tato poloha lépe svědčí i zpěvačce Skye Edwardsové, jejíž hlas není formátem razantní frontmanky. A tak zní nejzajímavěji nahrávky, které jsou kombinací všeho, co Morcheeba dosud zvládla. Úvodní píseň World Looking It má ledabyle uvolněný, ale přesto neodbytný refrén, zatímco lahodné kytarové ornamenty načechrávají zvlněný rytmický proud.

Avšak to je jen střípek z alba, které je sice zvukově i písničkářsky solidní, ale jež se zabydlelo v hudební setrvačnosti.

Rozhovor

Anglické trio Morcheeba si prvními dvěma alby získalo po celém světě pověst kultovní kapely, která patří k temnějším elektronickým souborům současnosti. Snivé, zakouřené syntetické plochy však už patří minulosti. Právě vydané třetí album Fragments Of Freedom změnilo zvukové odstíny za pastelové barvy, plovoucí trip hop získal výraznější rytmické struktury a zvukové nálady dostaly konzervativnější struktury písní. Morcheeba se tak přiřadila ke generaci britského soulu, reprezentovaného kultivovanými soubory jako Lighthouse Family nebo M People. Ale hlavně do popředí poprvé vystoupil krásný hlas a výrazný projev zpěvačky Sky Edwardsové.

Podle vašeho stylového projevu jste v dětství poslouchala soulové a gospelové hvězdy?
Právě naopak. Já jsem vyrostla na hudbě kultovních anglických písničkářů Johna Martyna nebo Nicka Drakea. Zvlášť dnes už téměř neznámý, skoro před třiceti roky zemřelý Nick Drake měl na nás velký vliv. A nejen na nás. Myslím, že na celou anglickou triphopovou scénu.

Na vašem novém albu však opouštíte tento temný, melancholický styl. Ubylo mlhy a objevily se jasné barvy. Proč?
Řekla bych, že jsme konečně dospěli. Když člověk zakládá svou první skupinu, je ještě v zajetí dospívání. S tím jsou spojeny pocity, že žijeme na té nejhorší možné planetě celého vesmíru. Mladý umělec se to snaží ventilovat ve své tvorbě. Pak se mu ale život zalíbí. Tak buďto nechá umění, nebo se snaží svou novou zkušenost se světem znovu nějak vyjádřit. My jako kapela prožíváme hezké životní období. Oženili jsme se, máme děti. Jako kdyby na nás svítilo sluníčko.

Je pravda, že třetí album většinou rozhodne o další kariéře skupiny?
Říká se to. Když jsou mezi deskami intervaly zhruba dva roky, tak čtyři roky od debutu odpovídají tomu, co jsem řekla. Překročíte dospívání, naučíte se něco o řemesle a zjistíte, že vás buď showbusiness baví, nebo ne. Je to jedna z hlavních křižovatek. Ale stejně důležitá byla ta, kterou jsme zažili po vydání úplně první nahrávky.

Nesouvisí atmosféra životní pohody také s tím, že jste si v hudebním průmyslu i něco vydělali?
Určitě ne. My jsme veškeré peníze, které jsme vydělali, nechali na hromádce. Vypláceli jsme si jen malé kapesné a zbytek jsme investovali do vlastního nahrávacího studia v Claphamu. Hlavní příčina změny je v tom, že jsme získali od své tvorby odstup. Hudba přestala být tou nejdůležitější věcí v životě. Asi před rokem jsme přestali křečovitě sledovat, co dělají ostatní. Jsme konečně sami za sebe.

Fragmenty svobody jste natáčeli už ve svém studiu?
Ano. I to byla příčina naší pohody. Žádný stres, že máme studio pronajaté jen na několik dní. Mohli jsme si s každou skladbou beze spěchu hrát, takže nám to zabralo celý rok. Příště to může trvat ještě déle. Anebo vůbec přestaneme dělat hudbu.

A co byste dělala, kdybyste nebyla zpěvačkou?
Bojové sporty. Full contact, to by bylo něco!

Morcheeba: Fragments of Freedom

Zpěvačka Sky Edwardsová

Morcheeba -1

Britská skupina Morcheeba.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz