Moravský podzim zahájí Vídeňští filharmonici

Jeden z nejlepších orchestrů světa, Vídeňští filharmonikové, zahájí večer v Brně hudební festival Moravský podzim. V čele se špičkovým dirigentem Nikolausem Harnoncourtem se v Janáčkově městě představí Janáčkovým Věčným evangeliem.

"I pro soubor to bude premiéra tohoto spoře uváděného díla," uvedl dramaturg Jiří Beneš a dodal, že rovněž Harnoncourt se ujme Věčného evangelia vůbec poprvé. K této zhudebněné legendě na slova Jaroslava Vrchlického přidá proslulý orchestr ještě Dvořákovo Te Deum a jeho Osmou symfonii.

Ansámbl s tradicí sahající až do roku 1842 hrál v Brně naposled před více než dvaceti lety, na ještě československé půdě naposledy koncertoval 12. září 1991. V roce 2006 by se měl objevit v Praze.

"Šlo pochopitelně o nejdříve vyprodaný koncert," sdělil intendant největší moravské přehlídky klasické hudby Miloslav Stehlík k brněnskému hostování Vídeňských filharmoniků.

Letošní 39. ročník Moravského podzimu se ponese ve znamení tvorby jubilujících velikánů české hudby - Janáčka a Dvořáka. "Nejde si říkat, že jen my umíme Janáčka. Na festivalu si lze poslechnout, jak ho hrají jinde," prohlásil Stehlík.

Do Brna přijedou první orchestry z dalších hlavních měst. Pod střechou Janáčkova divadla zahrají Česká a Moskevská filharmonie s dirigenty Mácalem a Simonovem, Slovenská filharmonie a také Státní filharmonie Brno.

"Brno je vlastně hlavním městem Janáčka," komentuje s humorem účast domácích dramaturg. Brněnští filharmonikové nabídnou na osmnáctidenním festivalu Janáčkovu Glagolskou mši. V programu dvaceti koncertů a operních a baletních představení zazní vedle Janáčka a Dvořáka také skladby Smetanovy, Brahmsovy nebo Čajkovského.

Stehlík nechce prozradit, kolik bude stát první koncert Vídeňských filharmoniků v samostatné České republice. "Obvyklý honorář takových kapacit se pohybuje kolem 150 tisíc eur, přesnou sumu vám však neřeknu," dodal Stehlík k vystoupení stovky ceněných hudebníků.