Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravsko-africké zvuky

  11:43aktualizováno  11:43
Album Mys dobré naděje by pro naši scénu mohlo být skutečně znamením naděje a otevřených dveří: Hradišťan s Jiřím Pavlicou se tu spojuje s jihoafrickým souborem Amamponda multiinstrumentalisty a zpěváka Dizu Plaatjiese za významné spoluúčasti skupiny Talant. Ta tvoří v improvizovaných instrumentálních pasážích spojující můstek mezi západoafrickou lidovou hudbou a moravským frázováním druhých houslí zvaným cifrování, do něhož se s chutí zapojují sólisté Hradišťanu i Amampondy. Pro posluchače téměř nepozorovaně se k tomu v aranžovaných pasážích přidává i Wihanovo smyčcové kvarteto.
Popudem ke vzniku alba byla návštěva Hradišťanu v Jižní Africe v lednu 1999. Tady pro sebe Pavlica objevil společné podhoubí, které sdílejí i tak odlišné oblasti, jako slovácká a jihoafrická hudba. Klobouk dolů před tím, s jakým citem a dovedností vytvořil aranžmá, v nichž se slovácký zářivý tenor střídá se "zaprášeným" africkým vokálem a vznosné mužské hlasy Hradišťanu se sborem z townshipu Langa, v němž převažuje docela jiná barva hlasů ženských. Nejsou tu žádné švy a posluchač se může jen divit, jak blízko k sobě mají lidové kultury z tak různých konců světa. Sblížení zprostředkovává africká forma jazzu, první světové hudby, která takové míšení umožnila. V Africe to znamená rozhodující krok k evropské harmonii: co takt, to jeden ze základních akordů; "cifry" slouží jen k tomu, aby tento základ utvrdily. A ukazuje se, že ani moravští hudci nemají k takovému přístupu daleko.

Jiří Pavlica
Hudebník, zpěvák, hudební skladatel. Dlouholetý vedoucí muziky Hradišťan, působil v řadě jiných hudebních seskupeních (nejnovější sdružení Talant). Žije v Brně a v Uherském Hradišti.
Dizu Plaatjies
Multiinstrumentalista, zpěvák, tanečník. Pochází z kmene Mpondomse, žije v Kapském Městě, kde je členem skupiny Amampondo a lektorem tradiční africké hudby na místní universitě.
Můžeme jen uvítat, že sbližování geograficky vzdálených kultur proniklo i k nám. Neměli bychom ovšem zapomínat, že ve světovém měřítku probíhá už hezkých pár let, takže nad výsledky, pro nás překvapujícími, nemusí jinde posluchači žasnout do takové míry. Pavlicova vynikající aranžmá byla nepochybně prvním předpokladem, aby u nás podobný proces vůbec začal. Občasné instrumentální gradace však teprve naznačují druhý a ještě působivější stupeň integrace, v němž se jednotlivé složky mohou prostupovat bez aranžmá a samovolně. Při živém vystoupení v Akropolis prý už něco takového bylo ve vzduchu; CD zatím zůstalo jen v prvním, pro nás i tak objevném stadiu. Nicméně dík za toto album. V zemi, v níž akademický folklor byl chápán jako znamení svébytné odlišnosti od našeho okolí, znamená skutečný průlom: třeba i náznak našeho zapojování se do spojitostí daleko širších.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies na Mysu Dobré naděje.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz