Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravské divadlo zve na Platonova

  11:51aktualizováno  11:51
Olomouc - Moravské divadlo v Olomouci uvádí v premiéře inscenaci Antona Pavloviče Čechova Hra bez názvu (Platonov). Hru nastudoval s činoherním souborem jeho šéf Peter Gábor v tradičním tandemu s dramaturgyní Věrou Maškovou.

"Letošní sezonu jsme zaměřili na hlubinné, niterní herectví," říká Věra Mašková a vysvětluje, co divadlo vedlo k tomu, aby sáhlo k velmi složité rané Čechovově hře. Hra bez názvu dostala svůj zvláštní titul až po Čechovově smrti, protože toto drama bylo nalezeno v pozůstalosti jeho sestry.

Textu chyběl titulní list a název tak byl na světě. Divadla jej uvádějí často pod titulem Darebák Platonov. "To my jsme nechtěli, protože to pak přímo nabízí k zaměření na jednoho hrdinu. Hra bez názvu ale není monodramatem. Platonov bez okolní společnosti nebude fungovat," soudí Mašková.

"Sedmnáctiletý či osmnáctiletý Anton Pavlovič Čechov přišel ve své literární prvotině s obecně symptomatickým příběhem generace o deset let starší, jež se ocitla ve slepé uličce. Hrdinou životní negace a psychického ztroskotání těchto lidí se stal sedmadvacetiletý nedostudovaný vysokoškolák Michail Platonov, někdejší panský synek, nyní zoufalý a skeptický samozvaný mravokárce z ruského jihu," napsal Vladimír Novotný o textu, který na jaře nebo v létě 1878 poslal mladý Anton na přečtení do Moskvy svému bratrovi.

Novotný také soudí, že "toto drama přímo přetéká bolestí a úzkostí a jeho autor má pro svého donkichotského protagonistu, pro žaluplné hrdinky a třeba i pro rozervaneckého zloděje koní nesmírné porozumění." Olomoucký soubor uvádí Hru bez názvu v překladu Věry Kubíčkové.

"Existuje i překlad Ivana Wernische, který je spíše literární. Navíc jde více než o překlad, o výklad Platonova. Věra Kubíčková ale překládá divadelní hry, takže zná divadelní jazyk. Proto jsme sáhli po její verzi," vysvětluje Mašková.

První setkání si odbývá s Čechovem režisér Gábor. "Je to hra, která nedává příliš velké iluze a nenabízí velká optimistická východiska. Proto jsem zvědavý, jak budou reagovat diváci," říká.

Hra bez názvu (Platonov) bývá pro svoji strukturu a složitost někdy označována jako "hra román". "My jsme se snažili zachovat celé spektrum postav i témat, aby hra nezploštěla. Nevolili jsme postup akcentování jen jednoho či dvou témat," uvedla Věra Mašková.

Spolu s Maškovou a Gáborem pracovali na představení Dana Hávová (kostýmy) a Jozef Ciller (scéna). V titulní roli Platonova se publiku představí Adrian Jastraban. Premiéra začíná v 19 hodin.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz