Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravské divadlo zve na Platonova

  11:51aktualizováno  11:51
Olomouc - Moravské divadlo v Olomouci uvádí v premiéře inscenaci Antona Pavloviče Čechova Hra bez názvu (Platonov). Hru nastudoval s činoherním souborem jeho šéf Peter Gábor v tradičním tandemu s dramaturgyní Věrou Maškovou.

"Letošní sezonu jsme zaměřili na hlubinné, niterní herectví," říká Věra Mašková a vysvětluje, co divadlo vedlo k tomu, aby sáhlo k velmi složité rané Čechovově hře. Hra bez názvu dostala svůj zvláštní titul až po Čechovově smrti, protože toto drama bylo nalezeno v pozůstalosti jeho sestry.

Textu chyběl titulní list a název tak byl na světě. Divadla jej uvádějí často pod titulem Darebák Platonov. "To my jsme nechtěli, protože to pak přímo nabízí k zaměření na jednoho hrdinu. Hra bez názvu ale není monodramatem. Platonov bez okolní společnosti nebude fungovat," soudí Mašková.

"Sedmnáctiletý či osmnáctiletý Anton Pavlovič Čechov přišel ve své literární prvotině s obecně symptomatickým příběhem generace o deset let starší, jež se ocitla ve slepé uličce. Hrdinou životní negace a psychického ztroskotání těchto lidí se stal sedmadvacetiletý nedostudovaný vysokoškolák Michail Platonov, někdejší panský synek, nyní zoufalý a skeptický samozvaný mravokárce z ruského jihu," napsal Vladimír Novotný o textu, který na jaře nebo v létě 1878 poslal mladý Anton na přečtení do Moskvy svému bratrovi.

Novotný také soudí, že "toto drama přímo přetéká bolestí a úzkostí a jeho autor má pro svého donkichotského protagonistu, pro žaluplné hrdinky a třeba i pro rozervaneckého zloděje koní nesmírné porozumění." Olomoucký soubor uvádí Hru bez názvu v překladu Věry Kubíčkové.

"Existuje i překlad Ivana Wernische, který je spíše literární. Navíc jde více než o překlad, o výklad Platonova. Věra Kubíčková ale překládá divadelní hry, takže zná divadelní jazyk. Proto jsme sáhli po její verzi," vysvětluje Mašková.

První setkání si odbývá s Čechovem režisér Gábor. "Je to hra, která nedává příliš velké iluze a nenabízí velká optimistická východiska. Proto jsem zvědavý, jak budou reagovat diváci," říká.

Hra bez názvu (Platonov) bývá pro svoji strukturu a složitost někdy označována jako "hra román". "My jsme se snažili zachovat celé spektrum postav i témat, aby hra nezploštěla. Nevolili jsme postup akcentování jen jednoho či dvou témat," uvedla Věra Mašková.

Spolu s Maškovou a Gáborem pracovali na představení Dana Hávová (kostýmy) a Jozef Ciller (scéna). V titulní roli Platonova se publiku představí Adrian Jastraban. Premiéra začíná v 19 hodin.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz