Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravská galerie prozrazuje, kdo vlastnil Rembrandta

  6:01aktualizováno  6:01
Po aristokratických mecenáších umění dostali v brněnské Moravské galerii slovo zástupci židovské buržoazie. Co se skrývalo v jejich sbírkách, prozrazuje výstava, která trvá do 20. dubna.

Johann Christoph Schürer - Nerovný pár - Ze sbírky Arthura Feldmanna | foto: Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně představuje ve vícedílném cyklu sběratele a mecenáše, kteří svou činností v minulosti výrazně přispěli k obohacení rozsáhlých sbírek této instituce.

Po prvním díle věnovaném sběratelům aristokratického původu se v kabinetu Místodržitelského paláce nachází nyní druhá část projektu, která se zaměřuje na osobnosti pocházející z řad židovské buržoazie.

Jednu sbírku ukradli nacisté
Meziválečné Brno, s druhou největší židovskou komunitou po Praze, nabízelo díky hospodářskému a společenskému rozkvětu téměř ideální podmínky pro vznik řady soukromých uměleckých sbírek.

Mezi nejvýznamnější patřila kolekce starého umění rajhradského podnikatele Arnolda Skutezkého (1850–1936). Krátce před svou smrtí ji odkázal Zemi moravskoslezské, jako náhradu si však vymínil vznik zemského fondu na podporu židovského obyvatelstva na Moravě.

Anton Kern - Rebeka u studnyJedinečnou sbírku starých kreseb vlastnil i zámožný brněnský právník Arthur Feldmann (1877–1941). Figurovala v ní dokonce taková jména jako Veronese, Tizian, Rubens nebo Rembrandt. Díky nařízení o arizaci židovského majetku v roce 1939 byla sbírka zabavena a nenávratně rozptýlena do mnoha stran.

Moravská galerie v Brně však vlastnila až do roku 2003, kdy došlo k zákonnému navrácení majetku Feldmannovým dědicům, celkem 135 uměleckých děl z této původně několikanásobně větší kolekce. Na výstavě jsou z ní nyní zpřístupněny čtyři mimořádně kvalitní kresby.

Posledním sběratelem, kterého výstava představuje, je vzdělaný prostějovský advokát Ludwig Brüll (1867–1929). Ten zůstal po celý život svobodný a vedle obětavé práce pro povznesení města se soustředil na budování kolekce evropské kresby 16. až 19. století.

Pieter Bodding van Laer zv. Bamboccio: Na pastvěRudolfinští mistři
V expozici se setkáme s celkem sedmnácti mistrovskými kresebnými díly, jež pocházejí z majetku těchto tří sběratelů. Návštěvníka jistě zaujmou vzácné kresby rudolfinských mistrů − kresba Hanse von Aachena nazvaná Minerva přivádí Malířství mezi svobodná umění a Johanna Christopha Schürera s názvem Nerovný pár.

Tato komorní výstava, jež potrvá do 20. dubna, potěší milovníky staré kresby stejně jako současné sběratele a mecenáše umění. Těm navíc ukazuje směr, kudy se jejich bohulibé zájmy mohou v budoucnosti ubírat.

SBĚRATELÉ A MECENÁŠI II  BURŽOAZIE
Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác. Výstava trvá do 20. dubna 2008, vstupné 30 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz