Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravská filharmonie mění svoji tvář

  14:55aktualizováno  14:55
Olomouc - Prach, dráty trčící ze zdi a všudypřítomní dělníci, to je Moravská filharmonie. Budova orchestru se dočkala zásadní opravy. Výsledek, který by měli první návštěvníci spatřit 3. prosince, přijde Olomouc na 32 milionů korun. Nové bude skoro vše. Měnily se věci neviditelné, jako elektroinstalace, i věci pro hudební sál podstatné. Jednoduše, aby bylo v hledišti dobře vidět a především slyšet.

Filharmonie má, přesněji měla 467 míst. Od prosince by mělo být sedadel pět stovek, a navíc stovka v Mozartově sále. Jak se povedlo zvětšit kapacitu? "Balkony rozšíříme po stranách na dvě řady a vzadu na čtyři řady. V přízemí jsme ale jednu řadu sedadel ubrali, aby sezení bylo pohodlnější," vysvětluje architekt  Milan Obenaus. Samozřejmostí jsou nová sedadla.

Akustika
Filharmonie sídlí v historickém objektu, jehož prostory nejsou nafukovací. Koncertní sál tak má dané prostory a zdaleka nepatří k největším. "Sál je opravdu  příliš malý, a tudíž nemá akustické vlastnosti nutné pro symfonickou hudbu, jako je tomu u větších sálů," říká architekt a vysvětluje, že například optimální doba dozvuku pro symfonickou hudbu je 1,95 až 2 sekundy. "Olomoucký sál měl 1,27 sekundy," přibližuje záhady zvuku Obenaus. A tak pokud měl někdo někdy na koncertě pocit, že špatně slyší, nemusel to být špatný dojem.

Jak vysvětlují odborníci, zvuku neprospěly ani obklady, nedobrý byl i třeba tvar pódia. "V sále nedocházelo ke zpožďování zvuku odrazy a ohybem. Podle akustických měření sál vycházel s hodnocením jako ucházející," doplňuje Obenaus.

Se zvukem souvisí i mnoho "maličkostí". Třeba nad jevištěm se objeví mušle. "Mušle má za úkol částečně vracet zvuk zpět k hráčům, aby se navzájem lépe slyšeli, a hlavně nasměrovat zvuk k posluchačům v sále. Jeviště tak dostane novou podobu, neboť se nad ním bude vznášet 'oblak' z šikmo letících zavěšených trojúhelníků. Jeho účelem bude vytvoření delšího dozvuku s větší 'živostí' tónů, a to pomocí mezer mezi trojúhelníky, kudy se zvuk dostane do prostoru mezi tímto oblakem a stropem, a tam se zpozdí," vypočítává podrobnosti architekt.

Stopy empíru
"Reduta s přilehlými prostory sloužila původně jako tančírna, s balkonem o stejné šíři po celém obvodu sálu. Pro potřeby filharmonie bylo již dříve vestavěno vyvýšené pódium a překážející balkon nad jevištěm zúžen. Ve středu sálu visíval velký zlacený lustr. Z původních interiérů se však nedochovalo vůbec nic," říká architekt. Svým způsobem tak měl volné ruce. "Celý koncept řešení tak vychází z dialogu původní empírové architektury s moderním pojetím interiéru," shrnuje Milan Obenaus.

Co tedy zůstane jako stopa minulosti? Třeba  štuková výzdoba stropů, litinové sloupy objevené pod obložením ve foyeru. Nově se zvětší šatny, dámské toalety, přibude nové schodiště a výtah pro vozíčkáře z Divadelní uličky.

Mozartův sál
Bude mít nové, jinak umístěné pódium pro komorní hudbu a bude tu bar. "Protože tento sál bude mimo jiné vybaven i stolky a židlemi, bude zde možno posedět také mimo přestávky na koncertech. Sál by měl být vybaven také videoprojekcí a s provozem baru se počítá i mimo koncerty," vysvětluje architekt.

Mozartův sál dostane i dvě nové předsazené stěny, které sice mohou sloužit i jako místo pro výstavy obrazů, hlavně ale budou, zjednodušeně řečeno, pohlcovat nežádoucí zvuky.

Moravská filharmonie Olomouc

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz