Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravská filharmonie mění svoji tvář

  14:55aktualizováno  14:55
Olomouc - Prach, dráty trčící ze zdi a všudypřítomní dělníci, to je Moravská filharmonie. Budova orchestru se dočkala zásadní opravy. Výsledek, který by měli první návštěvníci spatřit 3. prosince, přijde Olomouc na 32 milionů korun. Nové bude skoro vše. Měnily se věci neviditelné, jako elektroinstalace, i věci pro hudební sál podstatné. Jednoduše, aby bylo v hledišti dobře vidět a především slyšet.

Filharmonie má, přesněji měla 467 míst. Od prosince by mělo být sedadel pět stovek, a navíc stovka v Mozartově sále. Jak se povedlo zvětšit kapacitu? "Balkony rozšíříme po stranách na dvě řady a vzadu na čtyři řady. V přízemí jsme ale jednu řadu sedadel ubrali, aby sezení bylo pohodlnější," vysvětluje architekt  Milan Obenaus. Samozřejmostí jsou nová sedadla.

Akustika
Filharmonie sídlí v historickém objektu, jehož prostory nejsou nafukovací. Koncertní sál tak má dané prostory a zdaleka nepatří k největším. "Sál je opravdu  příliš malý, a tudíž nemá akustické vlastnosti nutné pro symfonickou hudbu, jako je tomu u větších sálů," říká architekt a vysvětluje, že například optimální doba dozvuku pro symfonickou hudbu je 1,95 až 2 sekundy. "Olomoucký sál měl 1,27 sekundy," přibližuje záhady zvuku Obenaus. A tak pokud měl někdo někdy na koncertě pocit, že špatně slyší, nemusel to být špatný dojem.

Jak vysvětlují odborníci, zvuku neprospěly ani obklady, nedobrý byl i třeba tvar pódia. "V sále nedocházelo ke zpožďování zvuku odrazy a ohybem. Podle akustických měření sál vycházel s hodnocením jako ucházející," doplňuje Obenaus.

Se zvukem souvisí i mnoho "maličkostí". Třeba nad jevištěm se objeví mušle. "Mušle má za úkol částečně vracet zvuk zpět k hráčům, aby se navzájem lépe slyšeli, a hlavně nasměrovat zvuk k posluchačům v sále. Jeviště tak dostane novou podobu, neboť se nad ním bude vznášet 'oblak' z šikmo letících zavěšených trojúhelníků. Jeho účelem bude vytvoření delšího dozvuku s větší 'živostí' tónů, a to pomocí mezer mezi trojúhelníky, kudy se zvuk dostane do prostoru mezi tímto oblakem a stropem, a tam se zpozdí," vypočítává podrobnosti architekt.

Stopy empíru
"Reduta s přilehlými prostory sloužila původně jako tančírna, s balkonem o stejné šíři po celém obvodu sálu. Pro potřeby filharmonie bylo již dříve vestavěno vyvýšené pódium a překážející balkon nad jevištěm zúžen. Ve středu sálu visíval velký zlacený lustr. Z původních interiérů se však nedochovalo vůbec nic," říká architekt. Svým způsobem tak měl volné ruce. "Celý koncept řešení tak vychází z dialogu původní empírové architektury s moderním pojetím interiéru," shrnuje Milan Obenaus.

Co tedy zůstane jako stopa minulosti? Třeba  štuková výzdoba stropů, litinové sloupy objevené pod obložením ve foyeru. Nově se zvětší šatny, dámské toalety, přibude nové schodiště a výtah pro vozíčkáře z Divadelní uličky.

Mozartův sál
Bude mít nové, jinak umístěné pódium pro komorní hudbu a bude tu bar. "Protože tento sál bude mimo jiné vybaven i stolky a židlemi, bude zde možno posedět také mimo přestávky na koncertech. Sál by měl být vybaven také videoprojekcí a s provozem baru se počítá i mimo koncerty," vysvětluje architekt.

Mozartův sál dostane i dvě nové předsazené stěny, které sice mohou sloužit i jako místo pro výstavy obrazů, hlavně ale budou, zjednodušeně řečeno, pohlcovat nežádoucí zvuky.

Moravská filharmonie Olomouc

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz