Lásky jedné plavovlásky v brněnském Divadle Husa na provázku (2007)

Lásky jedné plavovlásky v brněnském Divadle Husa na provázku (2007) - Lásky jedné plavovlásky v brněnském Divadle Husa na provázku (2007) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Morávek dovede Plavovlásku do hořkého konce

Režisér Vladimír Morávek v brněnském Divadle Husa na provázku dovádí slavný Formanův film Lásky jedné plavovlásky až k bouřlivému roku 1968.

Morávek chce ze své nové inscenace, která má dnes premiéru, rozstříknout do publika tresť šedesátých let. Příprava trvala dva roky. Nejdříve musel získat Formanův souhlas, potom udělat konkurz na blondýnky a konečně bezmála tři měsíce zkoušet. K jevištní adaptaci Lásek, příběhu o iluzích a hlavně jejich ztrátě, divadlo dokonce vykupovalo čtyřicet let staré oděvy.

"Klíčovou schůzku s Milošem Formanem zprostředkovali jeho synové Petr a Matěj," vzpomíná Morávek. Světově proslulému filmaři se prý zalíbil film Nuda v Brně. Navíc Morávek už dřív přivedl na jeviště jiný magnet české nové vlny - v Hradci Králové uvedl na jeviště Formanovo Hoří, má panenko. A Forman nyní opět svolil...

S Dubčekem a Brežněvem
Na Provázku však nechtějí těžit z popularity geniálního snímku o prosté Aničce, která při cestě za svou láskou přijde v Praze o nejednu ze životních iluzí. V inscenaci, která bude podle tajnosnubného sdělení režiséra delší než pětasedmdesátiminutový film, ale kratší než jeho čtyřhodinoví Dostojevští, jde o krach iluzí naivní dívky v kontrastu se ztrátou nadějí společenských.

Morávek totiž děj filmu z roku 1965 dovedl ještě o tři roky dál. V komedii s hořkým koncem tak dojde i na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Není to však samoúčelné gesto. "Myslíme si, že už film obsahuje tušení toho, co se v roce 1968 stane," říká dramaturgyně Bára Vrbová.

Atmosféru opěvovaných i zatracovaných "sixties" před diváky tentokrát rozsazenými na dvě protilehlé tribuny však nepřinesou pouze dobové oděvy. "Podstatnou součást inscenace tvoří snová intermezza mapující vzrůstající euforii a uvolnění šedesátých let," vysvětluje dramaturgyně. A tak Morávkův inscenační tým využil autentické dokumenty bouřlivého roku 1968.

Půjde například o záznam telefonického rozhovoru Alexandra Dubčeka s Leonidem Brežněvem, kteří si volali ohledně plnění dohod z Čierné nad Tisou a Bratislavy. Oba politiky zosobní na jevišti herci Tomáš Sýkora a Jan Kolařík. A skutečných historických figur se tady objeví víc, například diplomat, germanista, kafkolog a vůdčí postava pražského jara 1968 Eduard Goldstücker nebo mladá zpěvačka Pavlína Filipovská.

"Dojde také na reálnou korespondenci režisérova tatínka i úvodní prohlášení vznikajícího Divadla Husa na provázku," dodala Vrbová. Divadelní značce Provázek je letos právě čtyřicet let. I přes tuto dobovou pěnu dní však půjde o trable kolem lásky. Hrdinkou příběhu je mladá dělnice z malého města, která hledá pravou lásku. Na taneční zábavě se sblíží s muzikantem Mildou, později za ním přijíždí do Prahy a ubytuje se u jeho překvapených rodičů. Mladík však o dívku už nemá zájem. V Brně se Mildou stane herec Robert Mikluš.

Dvě Aničky
V titulní roli plavovlásky Aničky, kterou ve filmu hrála Hana Brejchová, se budou střídat herečky Anežka Kubátová a Anna Duchaňová, které vzešly z konkurzu. Před Morávkovým vybíravým zrakem se o hlavní roli ucházely tři desítky sličných zájemkyň.

"Já už tady byla v konkurzu na angažmá před rokem. Teď jsem dopředu posílala fotky a ani nevadilo, že nejsem blondýna," usmívá se vystudovaná pražská loutkoherečka Duchaňová. Se svou hrdinkou sdílí jméno Anička. Její pomyslná konkurentka ještě zkoumá herectví na brněnské JAMU.

"Člověk v Brně studuje a do některých divadelních domů je zkrátka platonicky zamilovaný," komentuje svou účast v konkurzu třiadvacetiletá Anežka Kubátová. Morávek prý nechtěl využívat neherce, jak to naopak často a mistrně dělal Forman. "Musely působit přirozeně, nikoliv jako školené profesionálky," říká na adresu svých dvou objevů režisér. A tak prý nakonec nebylo ani na škodu, že Duchaňová je bruneta.

"Je to důkaz, že talent je důležitější než barva vlasů. A jedna z premiér se bude jmenovat Lásky jedné tmavovlásky," vtipkuje Morávek, který si původně brousil zuby na znamenitou filmovou komedii Světáci, ale Provázek předběhla Bratislava.

Havel a snad i Kundera
Lásky jedné plavovlásky odstartují v Provázku projekt Perverze v Čechách. Podle Morávkových plánů půjde o trojdílný seriál. Fenomén šedesátých let vystřídá příští rok Kabaret Havel, což bude vlastně montáž z dramatických textů někdejšího českého prezidenta. Na divadelní tapetu se tak dostanou sedmdesátá a osmdesátá let. Vrcholem by mělo být představení na téma některého z románů Milana Kundery.

"Ten nám to zatím nedovolil. Ale ani nezatrhl," svěřuje se Morávek. S nejznámějším českým spisovatelem současnosti nyní Provázek vede korespondenci.