Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravané po 51 letech zahájí Pražské jaro

  10:46aktualizováno  10:46
Svátek milovníků klasiky opět začíná. Filharmonie Brno otevře dnes večer se svým šéfdirigentem Petrem Altrichterem 63. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Dirigent Petr Altrichter | foto: © Ivan Malý

Po tradičním cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, který ve Smetanově síni Obecního domu zazní ještě zítra, bude následovat maraton koncertů ozvláštněný i projekty z dalších žánrů, především jazzu.

foto Dramaturg Pražského jara on-line
Antonín Matzner odpovídal čtenářům

Novodobá historie brněnské filharmonie se odvíjela od spojení bývalého tělesa brněnského rozhlasu se Symfonickým orchestrem kraje Brněnského, k němuž došlo 1. ledna 1956. Následující rok filharmonie poprvé a dosud jedinkrát zahajovala Pražské jaro.

Od té doby se s Mou vlastí představila řada českých i zahraničních těles a dirigentů. Byl mezi nimi i Altrichter, který festival otvíral již roku 2000, kdy řídil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.


Pražské jaro živě na iDNES.cz

Zahajovací Má vlast zazní 13. května na internetu

Portál iDNES.cz, který je jedním z mediálních partnerů festivalu Pražské jaro, připravil pro své čtenáře přímý přenos druhého zahajovacího koncertu letošního ročníku. Stream cyklu symfonických básní Má vlast z pražského Obecního domu začne 13. května krátce před 20. hodinou na adrese www.idnes.cz/jaro.

Hvězdné dominanty
Dramaturgie festivalu připravila několik atraktivních magnetů. Nejrychleji zmizely vstupenky na hvězdy, jakými jsou britský extravagantní houslista Nigel Kennedy, jenž bude v Praze poprvé, nebo slovenská operní diva Edita Gruberová, která se vrací po dvou letech.

Velký zájem byl také o dva koncerty "vlajkové lodi" britské BBC, Symfonického orchestru BBC, který na festivalu poprvé vystoupí se svým českým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Do Prahy letos přijede hned několik světoznámých pianistů - Alfred Brendel, András Schiff, Piotr Anderszewski nebo Rudolf Buchbinder, který kromě původně plánovaného programu převzal i odřeknutý recitál Maurizia Polliniho.

K hvězdám mladé generace patří houslistka Julia Fischerová či nadějná slovenská sopranistka Adriana Kučerová. Lákadlem pro milovníky jazzu bude vystoupení legendární formace Wayne Shorter Quartet.

"Startovní" nahrávky
Od minulého týdne již probíhá tradiční prolog festivalu, soutěž mladých hudebníků, která letos vstoupila do šedesátého ročníku.

V prvním kole změřila síly více než stovka klarinetistů a hobojistů, mezi nimi i čeští zástupci. "Myslím, že nejsou bez šancí," zdůrazňuje předseda stálé soutěžní komise Jiří Hlaváč. Finále proběhne na veřejných koncertech v úterý a ve středu.

Výkony soutěžících z uplynulých padesáti let zachycuje dvojalbum, které Pražské jaro v těchto dnech vydává. Nejstarší z nahrávek pochází z roku 1950 a je unikátním zvukovým záznamem startu kariéry patrně nejslavnějšího z laureátů soutěže, violoncellisty Mstislava Rostropoviče.

Česká filharmonie netočí
Tři festivalové koncerty letos odvysílá Česká televize. Kromě přímého přenosu Mé vlasti nabídne ze záznamu závěrečný večer Budapešťského festivalového orchestru a koncert orchestru FOK s dirigentem Jiřím Koutem a houslistou Václavem Hudečkem.

Český rozhlas nabídne dvacet koncertů, nebude však zřejmě moci zaznamenat ani jedno z dvou pražskojarních vystoupení České filharmonie. Orchestr totiž v současnosti odmítá pořizovat jakékoli zvukové záznamy kvůli internímu sporu se svým managementem o výklad legislativní úpravy autorského zákona, podle níž je majitelem záznamu zaměstnavatel. S tím hudebníci nesouhlasí.

Zástupci Českého rozhlasu i Pražského jara nezastírají, že jsou počínáním orchestru rozladěni. "Nemá to precedens, nevzpomínám si, že by v historii festivalu nedošlo k dohodě a nahrávky se neuskutečnily," prohlásil ředitel festivalu Roman Bělor.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

Na Pražském jaru bouřilo flamenco. Dupání a výkřiky Rudolfinum přežilo

Dirigent Daniel Barenboim s berlínským Státním orchestrem vystoupil v Obecním...

Od Páté symfonie Antona Brucknera ke španělskému flamenku je to pořádná dálka. Hned první týden letošního ročníku si...

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

Najdete na iDNES.cz