Sam Rockwell ve sfi-fi Moon.

Sam Rockwell ve sfi-fi Moon. | foto: Bontonfilm

Moon vznikl za pakatel, kvalitou však přebíjí leckterou nákladnou sci-fi

  • 5
V žánru sci-fi se prvotinám loni dařilo. Po Districtu 9 dorazil do českých kin další zajímavý film, detektivka z Měsíce nazvaná Moon.

Za pět milionů dolarů, což je na angloamerické poměry pakatel, natočil Duncan Jones komorní sci-fi pro jednoho herce zahrnutou cenami včetně trofeje Britské filmové akademie pro debut roku. Zkrátka Moon dokazuje, že dobrý nápad se dá ztvárnit úsporně, ale přitom napínavě a že děj utáhne i osamělý "trosečník", pokud ho hraje osobnost typu Sama Rockwella.

Zlověstná krása

Podle nejpřísnější logiky vlastně i Rockwellův hrdina na plátně jaksi přebývá. Coby jediný zaměstnanec jinak plně automatizované těžařské základny na Měsíci totiž vykonává práci lepšího šoféra, jakou by robot zvládl taky.

Z filmu MoonZ filmu Moon

Jenže pak by nebylo o čem vyprávět. Takže tu prostě slouží a po třech letech ospalé samoty, kdy si mohl povídat jen s počítačem vybaveným dokonalým hlasem Kevina Spaceyho, se už těší na ženu a dcerku.

Jenže těsně před návratem na Zemi hrdina objeví, že na Měsíci možná není tak docela sám a že všechno může být jinak, než dosud věřil.
Značnou část kouzla čerpá Moon právě z rutinní každodennosti, do jejíž nudy podbarvené hučením přístrojů zasazuje první droboučké trhliny.

Z filmu Moon

Výprava i z malého rozpočtu čaruje pocit, že nešidila – počínaje působivou měsíční krajinou a konče vnitřními prostory značně již oprýskané stanice.

Na téhle ztracené vartě jako by se zastavil čas a lidé ji dávno vymazali z paměti i map. Vládne tu setrvačnost návyků, zpod níž se na povrch dere zatím neurčitá, o to účinnější tísnivost. Muž se dojímá občasnými videovzkazy od rodiny, nechává se počítačem střihat či fénovat a občas ho jako kumpána obhrouble usadí – "Moc přemýšlíš, měl by sis zaš....".

Z filmu Moon

Zpomalené pohyby tu nevyjadřují uměleckou manýru, nýbrž zrcadlí chování astronautů v kosmickém prostoru, vyzařující zvláštní směs tajemnosti, zlověstnosti, velebnosti i krásy.

Bez akčních vetřelců

Ne náhodou někteří fanoušci ve filmu Moon spatřují pokračovatele žánrové klasiky v čele s 2001: Vesmírnou odyseou, ale obsahuje i jistou příbuznost s kultovním britským sitcomem Červený trpaslík – včetně stop humoru. Počítač s věčným "smajlíkem" si občas říká o pár facek a ping-pong ve dvou spěje k podobnému výbuchu.

Škoda však vleklé střední části, kdy vyprávění ztratí náboj, a neomylného tušení, že za neotřelou skorodetektivkou bude nakonec stát zase jen další přízemní spiknutí nenasytných pozemšťanů.

Z filmu MoonZ filmu Moon

Ve finále naštěstí tempo zase naskočí, pátrací akce připomene náladu Ztracených při výpravách po záhadném ostrově, výprava se blýskne ještě modulem kříženým s rakví a Rockwell požitkářstvím, s nímž si vychutnává vzácnou hereckou možnost dvoj- či trojrole. To vše za doprovodu nepřehlédnutelné hudby Clinta Mansella.

Jen otravný, byť milosrdně krátký vysvětlující dovětek srazí z celkového dojmu pár posledních bodů. Přesto na sedmdesát procent zbude argumentů dost: fakt, že z ateliérové podívané lze učinit z nouze ctnost, i radost, že se ještě rodí inteligentní sci-fi o podstatě lidství, nejen akční vybíjené digitálních vetřelců.

Moon
VB, režie D. Jones, 97 minut, tit.
Hrají: S. Rockwell, M. Berry, K. Scodelario, K. Spacey,
HODNOCENÍ MF DNES 70 %