Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monstrum připraví sochu Svobody o hlavu

  10:58aktualizováno  10:58
J.J. Abrams, autor seriálu Ztraceni, připravil celovečerní adrenalinový zážitek. Ruční kamerou natočený thriller Monstrum dá divákům šanci prožít atak gigantické kreatury téměř na vlastní kůži.

Z filmu Monstrum | foto: Bontonfilm

Éru pseudodokumentárních filmů, které se tváří jako záznam skutečnosti, s úspěchem odstartovala Záhada Blair Witch, nízkorozpočtový horor o třech studentech toulajících se po lesích.

Následovala celá řada snímků natočených obdobnou technikou, nikdo se ale tímhle způsobem neodhodlal realizovat katastrofický thriller se stovkami komparzistů a desítkami nákladných trikových scén.

Producent J. J. Abrams už ale mnohokrát dokázal, že má odvahu prorážet nové cesty. K této si přizval režiséra Matta Reevese a scenáristu Drewa Goddarda.

Nápad na film vznikl jako odpověď na popularitu monster typu Godzilla nebo King Kong. Abrams chtěl vytvořit americký prototyp monstra (Godzilla je původem japonská), který by nebyl tak sladký jako King Kong.

"Žijeme v době velkého strachu. Film, v němž město napadne obrovská kreatura, umožňuje divákům prožít si strach způsobem, který je zábavný a hlavně bezpečný,“ říká Abrams o filmu, jehož rozpočet se díky nasnímání digitální kamerou a nepříliš známým hercům vyšplhal na pouhých 30 milionů dolarů.

Trailer k filmu Monstrum

V útulném newyorském klubu probíhá party na rozloučenou s Robem (Michael Stahl-David), který se rozhodl odjet pracovat do Japonska a před odjezdem si s přáteli vyjasnit pár osobních záležitostí.

Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem.

Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená oním podivným zvukem připomínajícím kvílení pravěkého monstra. Párty končí, nastává panika.

V ulicích propuká nefalšované peklo. Křik, pláč, bezcílně pobíhající Newyorčané a do toho se ulicí kutálí uražená hlava Sochy svobody. Výmluvné svědectví o téhle změně podává jedna digitální kamera a ti, kdo jsou aktuálně naživu. Z hlubin se vynořilo dezorientované monstrum velikosti mrakodrapu.

"V éře YouTube není incident, který by někdo nenatočil. Takže jsme vytvořili iluzi, jako by celý ten chaos snímala jediná kamera v rukou amatéra, který ji v záchvatu paniky popadl do ruky a vyběhl do ulic,“  říká producent Bryan Burk.

Oním videoamatérem je Hud, který měl původně za úkol natáčet Robův večírek. Vše, co divák vidí a ví, je zprostředkováno Hudovýma očima, respektive objektivem jeho videokamery.

Představitel Huda, herec T. J. Miller, většinu scén natočil sám a s humorem sobě vlastním komentuje děj, a stává se tak jakýmsi vypravěčem, kterého je z plátna často slyšet, ale uvidíme jej pouhé tři minuty.

"Spoustu věcí vůbec nevidíte - pouze slyšíte, že kolem Huda se děje něco děsivého. Než ovšem Hud stačí kameru stočit správným směrem, je to pryč. Musíte zapojit fantazii, “ říká Abrams, jemuž se až do premiéry podařilo uchránit podobu filmového monstra.

Monstrum
(Cloverfield), USA 2008, 90 min., scénář: Drew Goddard, režie: Matt Reeves, producent: J. J. Abrams, hrají: Michael Stahl-David, Mike Vogel, Lizzy Caplan, Jessica Lucasová, český distributor: Bontonfilm, česká premiéra: 24. ledna 2008

Autor: FilterNejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz