Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monstrum připraví sochu Svobody o hlavu

  10:58aktualizováno  10:58
J.J. Abrams, autor seriálu Ztraceni, připravil celovečerní adrenalinový zážitek. Ruční kamerou natočený thriller Monstrum dá divákům šanci prožít atak gigantické kreatury téměř na vlastní kůži.

Z filmu Monstrum | foto: Bontonfilm

Éru pseudodokumentárních filmů, které se tváří jako záznam skutečnosti, s úspěchem odstartovala Záhada Blair Witch, nízkorozpočtový horor o třech studentech toulajících se po lesích.

Následovala celá řada snímků natočených obdobnou technikou, nikdo se ale tímhle způsobem neodhodlal realizovat katastrofický thriller se stovkami komparzistů a desítkami nákladných trikových scén.

Producent J. J. Abrams už ale mnohokrát dokázal, že má odvahu prorážet nové cesty. K této si přizval režiséra Matta Reevese a scenáristu Drewa Goddarda.

Nápad na film vznikl jako odpověď na popularitu monster typu Godzilla nebo King Kong. Abrams chtěl vytvořit americký prototyp monstra (Godzilla je původem japonská), který by nebyl tak sladký jako King Kong.

"Žijeme v době velkého strachu. Film, v němž město napadne obrovská kreatura, umožňuje divákům prožít si strach způsobem, který je zábavný a hlavně bezpečný,“ říká Abrams o filmu, jehož rozpočet se díky nasnímání digitální kamerou a nepříliš známým hercům vyšplhal na pouhých 30 milionů dolarů.

Trailer k filmu Monstrum

V útulném newyorském klubu probíhá party na rozloučenou s Robem (Michael Stahl-David), který se rozhodl odjet pracovat do Japonska a před odjezdem si s přáteli vyjasnit pár osobních záležitostí.

Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem.

Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená oním podivným zvukem připomínajícím kvílení pravěkého monstra. Párty končí, nastává panika.

V ulicích propuká nefalšované peklo. Křik, pláč, bezcílně pobíhající Newyorčané a do toho se ulicí kutálí uražená hlava Sochy svobody. Výmluvné svědectví o téhle změně podává jedna digitální kamera a ti, kdo jsou aktuálně naživu. Z hlubin se vynořilo dezorientované monstrum velikosti mrakodrapu.

"V éře YouTube není incident, který by někdo nenatočil. Takže jsme vytvořili iluzi, jako by celý ten chaos snímala jediná kamera v rukou amatéra, který ji v záchvatu paniky popadl do ruky a vyběhl do ulic,“  říká producent Bryan Burk.

Oním videoamatérem je Hud, který měl původně za úkol natáčet Robův večírek. Vše, co divák vidí a ví, je zprostředkováno Hudovýma očima, respektive objektivem jeho videokamery.

Představitel Huda, herec T. J. Miller, většinu scén natočil sám a s humorem sobě vlastním komentuje děj, a stává se tak jakýmsi vypravěčem, kterého je z plátna často slyšet, ale uvidíme jej pouhé tři minuty.

"Spoustu věcí vůbec nevidíte - pouze slyšíte, že kolem Huda se děje něco děsivého. Než ovšem Hud stačí kameru stočit správným směrem, je to pryč. Musíte zapojit fantazii, “ říká Abrams, jemuž se až do premiéry podařilo uchránit podobu filmového monstra.

Monstrum
(Cloverfield), USA 2008, 90 min., scénář: Drew Goddard, režie: Matt Reeves, producent: J. J. Abrams, hrají: Michael Stahl-David, Mike Vogel, Lizzy Caplan, Jessica Lucasová, český distributor: Bontonfilm, česká premiéra: 24. ledna 2008

Autor: FilterNejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz