Sex, erotika

Sex, erotika | foto: Profimedia.cz

Monology vagíny si získaly i arabský svět

Divadelní hru podle známé knihy americké autorky Eve Enslerové Vagina Monology zpracovala v arabštině pro divadlo v Bejrútu libanonská režisérka Lina Šuríová.

Hru s originálním názvem Vagina Monology zpracovala v arabštině pro divadlo v Bejrútu libanonská režisérka Lina Šuríová.

Odvaha, s níž v arabském světě zinscenovala dílo, v němž se otevřeně mluví o problémech ženské sexuality, vynesla režisérce nejen vyprodaná představení, nýbrž i oslavné recenze, napsala agentura DPA.

Z kultovní divadelní hry, která měla premiéru v roce 1996 na Broadwayi, ovšem Šuríová převzala jen tři monology Enslerové o rozkoši a lásce, masturbaci a znásilnění.

Ty pak doplnila o devět vlastních monologů, pro které čerpala z rozhovorů s libanonskými ženami. Své dílo pak nazvala Ženské hovory.

Šuríová prý neměla v úmyslu své krajany šokovat, nýbrž je povzbudit k tomu, aby otevřeně hovořili o sexualitě a problémech žen.

"Chtěla jsem prolomit tabu, zakazující otevřeně mluvit o pohlavních orgánech," řekla režisérka, která musela napřed překonat mnohé překážky, než se před třemi týdny dočkala premiéry své hry.

Napřed musela pro svůj rukopis dosáhnout schválení od státního cenzurního úřadu. "Musela jsem to rok a půl znovu a znovu přepisovat," říká.

Ani výběr hereček nebyl snadný. Mnohé totiž účinkování v Ženských hovorech odmítly po přečtení textu, který je z jejich pohledu příliš explicitní.

Po velkém úspěchu v Bejrútu by nyní Šuríová chtěla uvést svou hru i v dalších arabských zemích. Je si ale vědoma toho, že Libanon je v mnoha ohledech nejliberálnější zemí arabského světa a že v řadě jiných států by ztroskotala buď na cenzuře nebo na odporu islamistických skupin.

Hra americké autorky a režisérky Eve Enslerové vznikla na základě rozhovorů s dvěma stovkami žen různého věku, sociálního postavení, národnosti a vyznání a vypráví příběhy nejen veselé, ale i o utrpení, zmrzačení a znásilnění. Enslerová také založila tradici akce V-Day, který se koná od roku 1998 ve více než 30 zemích světa.

Organizátoři bojují proti ženské obřízce, prostituci a všem formám útlaku žen v různých zemích.

"V" ve zkratce V-Day znamená násilí (violence), ale také Valentýn, vítězství (victory), či prostě vagina. V roce 2003 se V-Day poprvé konal i v České republice.

Inscenace Monology vagíny se hraje i v Česku. V režii Ireny Žantovské hrají Dáša Bláhová, Míša Sajlerová, Anna Polívková.

,