Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monografie Bohuslava Reynka je dokonalá prezentace uměleckého solitéra

  9:50aktualizováno  9:50
Vůbec první monografii o díle kultovní postavy české výtvarné kultury a literatury Bohuslava Reynka z pera Pavla Chalupy vydalo nakladatelství Arbor vitae.

Bohuslav Reynek: Velké ukřižování | foto: Galerie Hl. města Prahy

Pavel Chalupa: Bohuslav Reynek (obálka monografie)

Prvotním impulsem k vydání knihy byla výstava Reynkova výtvarného díla, která skončila 29. ledna v pražském Domě U Kamenného zvonu pod hlavičkou Galerie hlavního města Prahy. Šlo ale skutečně pouze o načasování vydání: i když na výstavě byla většina děl k vidění, nejedná se o výstavní katalog ani průvodce výstavou, nýbrž o plnohodnotnou monografii, která je po stránce obrazové, textové i polygrafické plně svébytným dílem.

Autor, přední znalec umělcova díla, rozdělil knihu do osmi oddílů. V prvním formou jakéhosi "slovníkového hesla" načrtává portrét Bohuslava Reynka (1892–1971) a doplňuje jej autorovou básní Domov z prvotiny Žízně (1921). Dvojjedinost Reynkova talentu Chalupa ilustruje ostatně v celé knize, kdy jednotlivé oddíly "ilustruje" výňatky z jeho literární tvorby, ať už vlastními básněmi nebo překlady.

Bohuslav Reynek

Bohuslav Reynek

Těžištěm druhého oddílu je biografické kalendárium Životaběh, které líčí podivuhodný život uměleckého i filozofického solitéra, žijícího s výjimkou několikaletého pobytu ve Francii (Reynkovou manželkou byla francouzská básnířka Suzanne Renaudová) celý život na venkovské usedlosti v Petrkově u Havlíčkova Brodu. Fenoménu Petrkova v Reynkově životě a díle autor monografie věnuje samostatnou stať.

Fotogalerie

Následujících pět oddílů, samozřejmě těch nejdůležitějších a nejrozsáhlejších v celém čtyřsetstránkovém svazku, patří už konkrétním pojednáním jednotlivých tvůrčích okruhů Bohuslava Reynka jako výtvarníka. Pavel Chalupa příliš nezatěžuje odborným textem, jeho styl je velmi přístupný, takřka dějový a především stručný a výstižný. Klade důraz zejména na dobrý výběr obrazové složky.

Oddíl Skicář se věnuje Reynkovým kresbám, které tvořil jak v Petrkově, tak ve francouzských lokalitách Dauphiné a Provence. Oddíl Receptář rozebírá Reynkovu tvorbu malířskou (která je v jeho díle jen marginálií) a hlavně grafickou, jež je naopak těžištěm jeho výtvarné tvorby.

Pavel Chalupa čtenáře zasvěcuje do Reynkových grafických postupů a výklad dokládá nejen reprodukcemi grafických listů (často v několika verzích), ale i původních tiskových desek. Samostatnou kapitolou jsou Reynkovy práce, vytvořené metodou cliché verre, tedy experimentální nátisky osvícením malby či rytiny na skleněné podložce na fotografický papír.

Bohuslav Reynek: Pieta na dvoře

Bohuslav Reynek: Pieta na dvoře

Bohuslav Reynek: Pieta VI.

Bohuslav Reynek: Pieta VI.

Oddíl Grafické cykly uvádí vůbec poprvé souhrnné reprodukce všech šesti Reynkových grafických cyklů: Vánoce, Sníh, Pastorale, Pašijový cyklus, Job a Don Quijote. Pod názvy Breviář a Bestiář se pak skrývají oddíly dělené tematicky na dva zásadní obsahové okruhy Reynkovy výtvarné tvorby, tedy na duchovní tematiku (vycházející jak ze Starého, tak Nového zákona) a na zobrazení zvířat, se kterými v Petrkově Reynek úzce koexistoval.

Závěrečný Sumář pak přináší potřebný informační aparát, který je u solidní monografie nepostradatelný, tedy soupis Reynkova literárního díla a samostatných výstav, výběr z literatury a odkazy, ve kterých galeriích je umělcovo dílo přítomno.

Bohuslav Reynek: Pastva na podzim

Bohuslav Reynek: Pastva na podzim

Bohuslav Reynek: Dvůr v zimě

Bohuslav Reynek: Dvůr v zimě

Luxusně vybavená monografie je reprezentativním příspěvkem k poznání významné osobnosti české kultury 20. století, zajímavé svou nezávislostí na ve své době aktuálních výtvarných směrech (Reynka se v podstatě nedotkl žádný z moderních -ismů) a zcela svébytné po stránce duchovní i existenční.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz