Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monkey Business v mozartovských šatech krmili diváky bonbony

  10:16aktualizováno  10:16
Monkey Business uspořádali výjimečný večírek v pražském Divadle Hybernia. Jak je u této funkové kapely zvykem, byla to pořádná legrace. Co víc, koncert natáčela televize a záznam vyjde příští rok na DVD.

Monkey Business při natáčení DVD v Hybernii. Na koncert nebyl povolen vstup profesionálním fotografům, proto omluvte sníženou kvalitu snímku pořízeného přes mobil. | foto: iDNES.cz

Už ve foyer se scházela spíše nedivadelní společnost. Vesměs mladí lidé, v trikách a kraťasech, někteří měli na hlavě dredy. Žádný zájezd venkovanů, na jaké je muzikálová Hybernia zvyklá.

Hlediště se plnilo zvolna. Ještě deset minut před avizovaným začátkem ve 20 hodin sál z poloviny zíval prázdnotou, o čtvrt hodiny později však již bylo plno. A všichni čekali; u koncertů je mírné zpoždění snad společenskou nutností. V půl deváté prošel před oponou dobově oblečený lokaj a zapálil velké svíčky po obou stranách jeviště. Show začíná.

Rock Me Amadeus
Kapela nastoupila za zvuků smyčcového Epoque Quartetu. Monkey Business hráli v patnáctičlenném ansámblu, který kromě kvartetu doplňovaly i tři vokalistky. Všichni hudebníci byli oblečení v klasicistních kostýmech včetně paruk a třírohých klobouků a působili jako větší část vídeňského císařského dvora.

Klávesista Ondřej Brousek měl místo klobouku účes ve stylu roztržitého profesora a jako jediný na pódiu kouřil. Vokalistky se ovívaly vějíři nebo si jimi poťukávaly do rytmu. Stejně jako ony, i zpěvačka Tony Graves byla oděná do široké vyztužené sukně.

Monkey Business v Divadle Hybernia doprovodila řada hostů. Hned v první písni přišel Josef Štěpánek s pedal steel kytarou. Poté se přidali saxofonista Radek Kašpar, Radek Krampl s vibrafonem a jednu píseň si sólo zazpívala i Tereza Černochová, po zbytek koncertu "schovaná" mezi vokalistkami.

Větší část devadesát minut dlouhého koncertu se odehrávala ve znamení "klidné síly". Kapela hrála méně známé písně a celkem potichu a pomalu. Energie Monkey Business jako by doutnala pod povrchem.

Všichni hudebníci zůstávali na svých místech a větší show se zhostil jenom Matěj Ruppert, ovšem s vervou. V růžových kalhotách, kabátu a klobouku se promenádoval po forbíně, v jedné ruce mikrofon, ve druhé lorňon, skrz nějž okukoval první řady.

Roli rakouského šlechtice si Ruppert prostě užíval. Mezi písněmi mluvil s německým přízvukem, vykládal historky z lovů a vzpomínal "svého přítele Wolfganga", jak u spinetu mluví o "česka cholka, tobra cholka". Od lokaje si nechával nalévat šampaňské, publiku věnoval nejrůznější pukrlata a slečny v první řadě hostil čokoládovou bonboniérou.

Monkey Business při natáčení DVD v pražské Hybernii (omluvte sníženou kvalitu snímku)

Poslední půlhodina? Nářez!
První hodinu se šetřilo i se světelnými efekty. Celá scéna byla nasvícená bíle a modře, jedna či dvě písně byly oděné do červené. Až na poslední půlhodinu se reflektory rozblikaly a kapela se do hudby náležitě položila.

Pak ovšem začala jízda. Ruppertovi ani nedalo velkou práci publikum zvednout ze židlí, a tak si ke konci celá Hybernia ve stoje podupávala v úzkých uličkách mezi divadelními sedačkami.

Ačkoliv kapela předem avizovala méně známé skladby, nakonec došlo i na hity. Jako přídavek například zazněla skladba My Friends. Na podmínky živé kapely (skoro orchestru) v divadle nebyl zvuk vůbec špatný, asi od třetí písně se zdál být docela vyvážený (alespoň z první řady).

Bohužel byl celou dobu trochu utopený Ruppertův zpěv. Kdykoliv se do toho chtěl hlavní zpěvák "opřít", rval si z ucha zřejmě špatně nazvučený odposlech. Ani kamery, které celý koncert snímaly, nakonec nepřekážely. Tu a tam jeden z kameramanů přeběhl přes pódium, ale snažil se být nenápadný.

Jakkoli koncept "Monkey Business v divadle" budil zpočátku rozpaky, koncert v Hybernii byl skvělým zážitkem. A chystané DVD bude jistě také lahůdka; konečně za to poslední, hned čtyřdiskové DVD Lazy Youth Old Beggars dostali od Akademie populární hudby Anděla.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Najdete na iDNES.cz