Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monkey Business v mozartovských šatech krmili diváky bonbony

  10:16aktualizováno  10:16
Monkey Business uspořádali výjimečný večírek v pražském Divadle Hybernia. Jak je u této funkové kapely zvykem, byla to pořádná legrace. Co víc, koncert natáčela televize a záznam vyjde příští rok na DVD.

Monkey Business při natáčení DVD v Hybernii. Na koncert nebyl povolen vstup profesionálním fotografům, proto omluvte sníženou kvalitu snímku pořízeného přes mobil. | foto: iDNES.cz

Už ve foyer se scházela spíše nedivadelní společnost. Vesměs mladí lidé, v trikách a kraťasech, někteří měli na hlavě dredy. Žádný zájezd venkovanů, na jaké je muzikálová Hybernia zvyklá.

Hlediště se plnilo zvolna. Ještě deset minut před avizovaným začátkem ve 20 hodin sál z poloviny zíval prázdnotou, o čtvrt hodiny později však již bylo plno. A všichni čekali; u koncertů je mírné zpoždění snad společenskou nutností. V půl deváté prošel před oponou dobově oblečený lokaj a zapálil velké svíčky po obou stranách jeviště. Show začíná.

Rock Me Amadeus
Kapela nastoupila za zvuků smyčcového Epoque Quartetu. Monkey Business hráli v patnáctičlenném ansámblu, který kromě kvartetu doplňovaly i tři vokalistky. Všichni hudebníci byli oblečení v klasicistních kostýmech včetně paruk a třírohých klobouků a působili jako větší část vídeňského císařského dvora.

Klávesista Ondřej Brousek měl místo klobouku účes ve stylu roztržitého profesora a jako jediný na pódiu kouřil. Vokalistky se ovívaly vějíři nebo si jimi poťukávaly do rytmu. Stejně jako ony, i zpěvačka Tony Graves byla oděná do široké vyztužené sukně.

Monkey Business v Divadle Hybernia doprovodila řada hostů. Hned v první písni přišel Josef Štěpánek s pedal steel kytarou. Poté se přidali saxofonista Radek Kašpar, Radek Krampl s vibrafonem a jednu píseň si sólo zazpívala i Tereza Černochová, po zbytek koncertu "schovaná" mezi vokalistkami.

Větší část devadesát minut dlouhého koncertu se odehrávala ve znamení "klidné síly". Kapela hrála méně známé písně a celkem potichu a pomalu. Energie Monkey Business jako by doutnala pod povrchem.

Všichni hudebníci zůstávali na svých místech a větší show se zhostil jenom Matěj Ruppert, ovšem s vervou. V růžových kalhotách, kabátu a klobouku se promenádoval po forbíně, v jedné ruce mikrofon, ve druhé lorňon, skrz nějž okukoval první řady.

Roli rakouského šlechtice si Ruppert prostě užíval. Mezi písněmi mluvil s německým přízvukem, vykládal historky z lovů a vzpomínal "svého přítele Wolfganga", jak u spinetu mluví o "česka cholka, tobra cholka". Od lokaje si nechával nalévat šampaňské, publiku věnoval nejrůznější pukrlata a slečny v první řadě hostil čokoládovou bonboniérou.

Monkey Business při natáčení DVD v pražské Hybernii (omluvte sníženou kvalitu snímku)

Poslední půlhodina? Nářez!
První hodinu se šetřilo i se světelnými efekty. Celá scéna byla nasvícená bíle a modře, jedna či dvě písně byly oděné do červené. Až na poslední půlhodinu se reflektory rozblikaly a kapela se do hudby náležitě položila.

Pak ovšem začala jízda. Ruppertovi ani nedalo velkou práci publikum zvednout ze židlí, a tak si ke konci celá Hybernia ve stoje podupávala v úzkých uličkách mezi divadelními sedačkami.

Ačkoliv kapela předem avizovala méně známé skladby, nakonec došlo i na hity. Jako přídavek například zazněla skladba My Friends. Na podmínky živé kapely (skoro orchestru) v divadle nebyl zvuk vůbec špatný, asi od třetí písně se zdál být docela vyvážený (alespoň z první řady).

Bohužel byl celou dobu trochu utopený Ruppertův zpěv. Kdykoliv se do toho chtěl hlavní zpěvák "opřít", rval si z ucha zřejmě špatně nazvučený odposlech. Ani kamery, které celý koncert snímaly, nakonec nepřekážely. Tu a tam jeden z kameramanů přeběhl přes pódium, ale snažil se být nenápadný.

Jakkoli koncept "Monkey Business v divadle" budil zpočátku rozpaky, koncert v Hybernii byl skvělým zážitkem. A chystané DVD bude jistě také lahůdka; konečně za to poslední, hned čtyřdiskové DVD Lazy Youth Old Beggars dostali od Akademie populární hudby Anděla.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz