Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moliere? Katastrofa. Ani Roden ho nespasí

  2:19aktualizováno  2:19
Hry klasiků, jako jsou Moliere nebo Shakespeare, bývají často trampolínou pro režijní nápady a výklady, v nichž se mnohdy původní text ztrácí. I těm nejdivočejším režisérům lze psí kusy odpustit, když se porovnají s tím, co s Molierovou poslední hrou Zdravý nemocný provedl režisér Jakub Maceček.

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocný | foto: Studio DVA

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocnýMacečkovi, který se paradoxně přidržel dobových kostýmů, se povedlo něco horšího, než je "znásilnění klasika". Totiž Molierovu ztřeštěnou jiskřivou frašku dočista "znevtipnit". Prapodivná je již úprava textu (podle zastaralého překladu Bedřicha Frídy), působící zmateným dojmem, v němž se postavy nelogicky objevují na scéně a stejně tak z ní zase mizí.

Árie tahají za uši
Ještě větší nepochopení vnáší na scénu postava bohyně Flóry, obsazená chybně intonující pěvkyní. Zdravého nemocného Moliere napsal jako komedii – balet, kdy do bláznivého děje vstupují pěvecké a baletní vložky, které tak miloval dramatikův patron Ludvík XIV.

Z původních vsuvek si Maceček vybral jen závěrečný promoční rej doktorů, zbylé vstupy nahradil rádoby barokními áriemi. Podle programu takto do Moliera zakomponoval texty z Ionescovy grotesky Král umírá. Těžko však posoudit, jak mistr absurdity Ionesco ladí či kontrapunktuje se slavným klasicistním komediografem, když ani ve čtvrté řadě není rozumět, o čem se zpívá.

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocný

Režisér nezvládl vybudovat komické situace ani pořádně vést herce, kteří většinou prkenně šaržírují. Výsledkem je těžkopádný kus, jehož komika je až na pár nepovedených fraškovitých výstupů založena na útrapách trávicího traktu titulního hrdiny. Ať si však technika pouští ze záznamu větry sebehlasitěji, ať se na poličce kupí nočníky s ještě kouřícím obsahem, inscenace – zřejmě příslovečně – stále "sedí na zadku".

Jediným snesitelnějším bodem je Karel Roden v titulní roli hypochondra Argana, a to především proto, že Roden je osobnost, která jeviště ovládá, umí pracovat s prostorem a drží zvolenou stylizaci hrubě tesané karikatury.

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocnýJeho Argan je dětinštějící stařík, kterému se zalíbilo v poloze nemluvněte. Současně chce pořád tyransky ovládat rodinu a mimo postel – pokud ho netýrají střeva – se pohybuje s obdivuhodnou křepkostí. Publikum, které za hvězdu zaplatilo čtyři stovky, bylo při repríze připraveno bavit se za každou cenu a ocenilo, že herec prakticky nesejde z jeviště.

Ovšem ten, kdo Rodenovy soustředěné, precizní výkony zná například z jeviště pražského Divadla Komedie, musí zaplakat. Velká klasická role, a právě třeba komediální, by totiž herci náramně slušela. Škoda tak zhůvěřile promarněné šance.

MOLIERE - Zdravý nemocný
Studio DVA, Metropolitní léto hereckých osobností v Divadle v Dlouhé. Režie Jakub Maceček. Délka představení 120 minut.
Hodnocení: 10 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Najdete na iDNES.cz