Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moliere? Katastrofa. Ani Roden ho nespasí

  2:19aktualizováno  2:19
Hry klasiků, jako jsou Moliere nebo Shakespeare, bývají často trampolínou pro režijní nápady a výklady, v nichž se mnohdy původní text ztrácí. I těm nejdivočejším režisérům lze psí kusy odpustit, když se porovnají s tím, co s Molierovou poslední hrou Zdravý nemocný provedl režisér Jakub Maceček.

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocný | foto: Studio DVA

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocnýMacečkovi, který se paradoxně přidržel dobových kostýmů, se povedlo něco horšího, než je "znásilnění klasika". Totiž Molierovu ztřeštěnou jiskřivou frašku dočista "znevtipnit". Prapodivná je již úprava textu (podle zastaralého překladu Bedřicha Frídy), působící zmateným dojmem, v němž se postavy nelogicky objevují na scéně a stejně tak z ní zase mizí.

Árie tahají za uši
Ještě větší nepochopení vnáší na scénu postava bohyně Flóry, obsazená chybně intonující pěvkyní. Zdravého nemocného Moliere napsal jako komedii – balet, kdy do bláznivého děje vstupují pěvecké a baletní vložky, které tak miloval dramatikův patron Ludvík XIV.

Z původních vsuvek si Maceček vybral jen závěrečný promoční rej doktorů, zbylé vstupy nahradil rádoby barokními áriemi. Podle programu takto do Moliera zakomponoval texty z Ionescovy grotesky Král umírá. Těžko však posoudit, jak mistr absurdity Ionesco ladí či kontrapunktuje se slavným klasicistním komediografem, když ani ve čtvrté řadě není rozumět, o čem se zpívá.

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocný

Režisér nezvládl vybudovat komické situace ani pořádně vést herce, kteří většinou prkenně šaržírují. Výsledkem je těžkopádný kus, jehož komika je až na pár nepovedených fraškovitých výstupů založena na útrapách trávicího traktu titulního hrdiny. Ať si však technika pouští ze záznamu větry sebehlasitěji, ať se na poličce kupí nočníky s ještě kouřícím obsahem, inscenace – zřejmě příslovečně – stále "sedí na zadku".

Jediným snesitelnějším bodem je Karel Roden v titulní roli hypochondra Argana, a to především proto, že Roden je osobnost, která jeviště ovládá, umí pracovat s prostorem a drží zvolenou stylizaci hrubě tesané karikatury.

Léto hereckých osobností - Zdravý nemocnýJeho Argan je dětinštějící stařík, kterému se zalíbilo v poloze nemluvněte. Současně chce pořád tyransky ovládat rodinu a mimo postel – pokud ho netýrají střeva – se pohybuje s obdivuhodnou křepkostí. Publikum, které za hvězdu zaplatilo čtyři stovky, bylo při repríze připraveno bavit se za každou cenu a ocenilo, že herec prakticky nesejde z jeviště.

Ovšem ten, kdo Rodenovy soustředěné, precizní výkony zná například z jeviště pražského Divadla Komedie, musí zaplakat. Velká klasická role, a právě třeba komediální, by totiž herci náramně slušela. Škoda tak zhůvěřile promarněné šance.

MOLIERE - Zdravý nemocný
Studio DVA, Metropolitní léto hereckých osobností v Divadle v Dlouhé. Režie Jakub Maceček. Délka představení 120 minut.
Hodnocení: 10 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

Najdete na iDNES.cz