Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moje fotky jsou záznamy vzpomínek a přátel

  12:14aktualizováno  12:14
- Retrospektiva Nan Goldinové Budu tvé zrcadlo, kterou už téměř před čtyřmi lety dalo dohromady Whitney Museum of American Art, se nakonec dostala i do Prahy. Výstava v Galerii Rudolfinum tak zdejšímu publiku komplexně představuje snímky, jež bezprostředně zachycují autorčin divoký život v undergroundové a bohémské komunitě v sedmdesátých a osmdesátých letech, život s tvrdými drogami a sexem ve všech podobách.

Filozof a výtvarný publicista A. C. Danto o Nan Goldinové napsal, že pro její "rozsáhlou rodinu se intimní mobiliář záhy skládal nejen z vany a postele, ale také z nemocničního lůžka a rakve".

"Změnila jste se od doby, kdy vaše fotky byly především součástí vašeho života a do velkých muzeí se dostávaly sporadicky?"

"Jsem starší, mám hezčí byt, moji kamarádi, se kterými jsem se znala víc než třicet let, jsou většinou po smrti. Například David Armstrong, který je tu v Praze se mnou, je jeden z mála přátel, které jsem znala ještě na škole a kteří žijí. Teď hodně záleží na tom, kde zrovna jsem. V Tokiu například ještě docela řádím, zato v New Yorku žiju poměrně klidně. Zjednodušeně se dá říct, že všude vyhledávám undergroundovou scénu, protože v ní se cítím nejlépe."

"Cítíte nějakou nostalgii po sedmdesátých letech?"

"Ne. Žiju přítomností, nikoli nostalgií, ačkoli se mi samozřejmě po mých kamarádech stýská."

"Kdy jste si uvědomila, že vaše fotografické záznamy mají zásadní význam nejen jako intimní dokument, ale také jako zásadní výpověď o době?"

"Moje sestra spáchala sebevraždu a já jsem odešla z domova - vlastně abych se nezbláznila, abych se nezabila. Focení byl pro mě způsob, jak přežít. Absolutně nedělám žádná praktická rozhodnutí, nedělám si žádné plány, žádné projekty, nevím, co budu dělat dál. Fotím spontánně a také proto, že chci zaznamenat to, co mi už pak nikdo nevezme. Aby mi nikdo nemohl říkat, že se to nestalo - jako v případě mé sestry. Jsem posedlá vzpomínkami, pamětí. Moje fotky jsou vlastně záznamy vzpomínek a přátel, kteří mě k nim v podstatě až sváděli. Takové focení bych přirovnala k sexu.
Když se teď podívám na tuto retrospektivu, vidím, že jsem vytvořila řadu sérií, v nichž lze pozorovat, jak se mí přátelé měnili v rozmezí deseti dvaceti let. Ale rozhodně v tom nebyl záměr, moje práce má psychologické, hluboké psychologické důvody. Není v ní vůbec nic formálního. Do určité míry je to strach ze ztráty. Najednou jsem si třeba uvědomila, že už si nepamatuji svou sestru. Rozhodla jsem se už nikdy nikoho neztratit. Ovšem poté, co zemřela Cookie Mullerová, jsem se dostala do krize, protože jsem si jasně uvědomila, že ani ty fotografie ji neudrží naživu - ztratila jsem její hlas, její oči, uvědomila jsem si omezenost fotografie."

"Avšak ztráta je zakódována do způsobu života, který jste vedli. Jde o komplikovanou, paradoxní situaci - váš přístup k životu přece ztrátu samu implikuje."

"My jsme ale tenkrát o AIDS nic nevěděli."

"Ale nejde jenom o AIDS. Předávkování drogami, alkohol, autodestrukce jsou součástí takového postoje..."

"Když je člověk mladý, myslí si, že bude žít věčně. Uvědomuji si, že jsem byla sebedestruktivní, ale sebedestrukce mě přitahovala, byla pro mě svůdná. Můj přítel zemřel na AIDS v roce 1981. Vláda přitom v souvislosti s tím, že na AIDS umírá hodně lidí, nejdřív nic nedělala. Ale z mého okolí přímo na AIDS zase tolik lidí nezemřelo. Moji dva nejlepší přátelé zemřeli po letech závislosti na předávkování. V polovině osmdesátých let se navíc řada z nich začala léčit, ale ani ne tak ze strachu před AIDS a před smrtí, ale proto, že sebedestrukce prostě přestala být tak přitažlivá. Mám pořád ještě období, kdy žiju nebezpečně.
Nevím, co si doopravdy myslíte o mém díle. Měla jsem v poslední době špatnou zkušenost s novináři, kteří se tváří tak, že s mým dílem sympatizují, a pak všechno překroutí a zpovrchní. Chci zdůraznit, že nejsem naivní, ale snažím se nic nepředstírat. Jsem prostě to, co jsem."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz