Držitel Nobelovy ceny za literaturu, čínský spisovatel Mo Yan

Držitel Nobelovy ceny za literaturu, čínský spisovatel Mo Yan | foto: Profimedia.cz

Držitelem Nobelovy ceny za literaturu se stal „čínský Kafka“ Mo Yan

  • 19
Držitelem Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2012 byl ve čtvrtek ve Stockholmu vyhlášen čínský spisovatel Mo Yan. V češtině zatím žádné jeho dílo nevyšlo.

Sedmapadesátiletý čínský spisovatel je považován za "čínskou odpověď" na Franze Kafku nebo Josepha Hellera. Výbor pro udělování Nobelovy ceny jeho výběr zdůvodnil tím, že dokáže s halucinačním realismem spojovat lidové příběhy, dějiny a současnost.

Nobelova cena za literaturu

Šanci podle sázkařů měli

Haruki Murakami 3:1
Mo Yan 8:1
William Trevor 10:1
Bob Dylan 10:1
Cees Nooteboom 12:1
Ngugi wa Thiog’o 12:1
Thomas Pynchon 12:1
Ismail Kadare 14:1
Adonis 14:1
Ko Un 14:1

(sázkové kursy pocházejí z pondělí 8. 10.)

Mo Yan pochází ze severovýchodní čínské provincie Šandong z farmářské rodiny. Jeho pravé jméno zní Guan Moye. Pseudonym Mo Yan znamená v čínštině "Nemluv". Podle svých vlastních slov si jej vybral v době svých literárních začátků: věděl, že při svých veřejných projevech "trpí" v Číně nepříliš vítanou upřímností a vybral si tedy jméno, které by jej "umravnilo".

Během Maovy tzv. kulturní revoluce šel Mo Yan pracovat do petrolejářského průmyslu. Ve dvaceti letech vstoupil do armády, v jejíchž řadách se začal věnovat psaní. Vyučoval literaturu na Vojenské kulturní akademii.

Debutoval v roce 1987 románem, který byl v roce 1993 přeložen do angličtiny pod názvem Red Sorghum. Román v roce originálního vydání zfilmoval režisér Zhang Yimou a snímek byl distribuován do celého světa. Zfilmovány byly i další dva autorovy romány.

Čerstvý držitel Nobelovy ceny má na svém kontě řadu dalších knih, například (v anglických překladech) The Garlic Ballads, The Republic of Wine nebo Big Breasts & Wide Hips. Jeho zatím posledním dílem, přeloženým do angličtiny, je kniha Live and Death Are Wearing Me Out.

Nobelova cena

Prestižní ceny se letos rozdávají od pondělí 8. října. Uvedené časy u ještě nezveřejněných cen označují zahájení vyhlašování, které můžete sledovat v přímém přenosu na stránkách Nobelovy nadace.

Nobelova cena za fyziologii a medicínu: John Gurdon a Šinja Jamanaka za výzkum v oboru kmenových buněk (více zde).

Nobelova cena za fyziku: Francouz  Serge Haroche a Američan David Wineland za věznění a pozorování jednotlivých částic (více zde).

Nobelova cena za chemii: Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka a práci na velmi podrobném popisu receptorů, kterými buňky komunikují (více zde).

Nobelova cena míru: v pátek 12. října v 11:00

Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela: v pondělí 15. října ve 13:00 (nejdříve, píše se na stránkách nadace)

Nobelova cena za literaturu: vyhrál čínský "Franz Kafka" Mo Yan.

Mo Yan byl nominován na řadu literárních cen, mnohé z nich získal. V poslední době mezi ně patří například Newman Prize for Chinese Literature nebo Mao Dun Literature Prize.