Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mnichov býval zářícím městem umění, které se vyrovnalo i Paříži

  15:58aktualizováno  15:58
Jméno bavorské metropole má u nás z historických důvodů nepříjemnou pachuť. Do Mnichova však dávno před první světovou válkou proudily davy umělců včetně českých. Jako někdejší centrum kultury jej nyní představuje výstava v Plzni.

Gabriel von Max, Umučení svaté Ludmily, 1864 | foto: © Lawrence Steigrad Fine Arts, New York

Malířství mnichovské školy bylo ve druhé polovině devatenáctého století mezinárodně uznávaným a oceňovaným fenoménem. U příležitosti vyhlášení Plzně za Evropské hlavní město kultury se v Západočeské galerii na slavnou mnichovskou éru zaměřili. Projekt nazvaný Mnichov – zářící metropole umění obsáhne období z let 1870–1918. Výstava v plzeňských Masných krámech trvá do 6. dubna.

Mnichov byl tehdy vyhledávaný mladými umělci z celého světa, česká komunita mezi nimi měla silné zastoupení. Na výstavě se tak představují například Václav Brožík, Alfons Mucha, Joža Uprka, Jakub Schikaneder nebo Ludvík Kuba. Tuzemští umělci se v bavorské metropoli vzdělávali buď na tamní Akademii umění, nebo v některých soukromých výtvarných školách. Mnichov pro ně představoval většinou alternativu k pařížskému školení nebo jeho předstupeň. Termín „zářící metropole umění“ v názvu plzeňské výstavy je převzat z novely Thomase Manna Gladius Dei z roku 1902.

Výstavy oběma směry

Umění se v Mnichově těšilo výsadnímu postavení, neboť už za doby krále Ludvíka I. Bavorského se stalo důležitou součástí politické reprezentace Bavorska a umělci, z nichž mnohým bavorské království udělilo šlechtické tituly, získali mimořádný společenský status. „Některé obrazy měly takovou odezvu u publika, že byly nazývány senzačními, a dík této popularitě mohly být prezentovány na mnoha místech samostatně,“ uvádějí autoři výstavy Roman Musil a Aleš Filip.

Soužití Čechů s Mnichovem se neomezovalo jenom na studium mladých tvůrců. Bavorský umělecký kvas tu a tam zaznamenávala i naše periodika. Vrcholem byla vzájemná spolupráce mezi mnichovským Kunstvereinem a pražskou Krasoumnou jednotou, jež vedla k oboustrannému zastoupení výtvarníků na pravidelných výročních výstavách.

Plzeňský projekt končí rokem 1918. Do té doby se tu kromě mnichovské školy vyprofilovaly i další skupiny, jako bylo sdružení Mnichovská secese sahající od naturalismu přes impresionismus až po symbolismus nebo skupina Der Blaue Reiter (Modrý jezdec), u níž se začínají objevovat avantgardní tendence.

Maďaři, Poláci, Češi

Zahraniční umělci se na vnitřní dynamice umělecké metropole podíleli zásadním způsobem. Ať už se do zdejšího dění integrovali na kratší, či delší dobu, dávali mu nové impulzy. Vedle Maďarů a Poláků tvořili jednu z nejpočetnějších a nejdůležitějších komunit v Mnichově umělci z českých zemí.

Výstava má dvě hlavní části. První se zaměřuje na téma „město umělců“, druhá rozlišuje tři velké etapy mnichovského umění. V rámci expozice se představuje více než sto děl od čtyř desítek autorů.

„Koncentrace tolika hodnotných výtvarných děl klíčových českých a zahraničních umělců slavné éry je jedinečným příkladem naplnění myšlenky Evropského hlavního města kultury. Výstava detailně ilustruje tvůrčí spolužití mezinárodního společenství umělců, bohémů a myslitelů v devatenáctém století, ale i současnou skvěle fungující česko-německou přeshraniční spolupráci,“ soudí o výstavě ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz