Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mluviti pravdu, Formánkova modlitba jen jako

  5:57aktualizováno  5:57
Cestovatel, podnikatel a spisovatel Josef Formánek napsal brutální román o lásce k životu, nazval ho Mluviti pravdu, dal ho přečíst Arnoštu Lustigovi a ten ho prý označil za mistrovské dílo.

Josef Formánek | foto: MF DNES

Nadšen z románu je i jeho hrdina (který v něm vystupuje pod jménem Bernard Mares), jenž přijal pozvání do televize a v klobouku a černých brýlích prohlásil, že Formánek jednou dostane Nobelovu cenu. Ale ono to asi nebude tak horké.

Mluviti pravdu je třetí Formánkova kniha. První byl Prsatý muž, jehož se prodalo dvaapadesát tisíc výtisků. Následoval Létající jaguár, kniha, kterou Formánek napsal za výkladem knihkupectví Luxor. Zapsala se do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychleji napsaná, vydaná a rozdistribuovaná kniha na světě. Pak čekal čtyři roky na příběh, který údajně zaznamenal, tak jak mu ho hlavní hrdina vyprávěl. Prostě mluvil pravdu.

Mluvil pravdu o Bernardu Maresovi a jeho prvních letech v třebíčském sirotčinci, o jeho působení v jednotkách SS, o tom, jak zabíjel a jestli i někoho zachránil, o Maresově vstupu do Rudé armády a do komunistické strany, o rocích, které strávil ve Valdicích, o smetišti, kde žil, i o milionech, jež nadělal a utratil, o hektolitrech alkoholu, které vypil.

Česká klasika na knihy idnes.cz

Vyberte si česká klasická díla a romány na knihy.idnes.cz.

Moc doslovný v druhém plánu
Román rozkročený přes celé dvacáté století by mohl být velkou subjektivní historií, hrabalovskou freskou evropských dějin, které se zrcadlí v příběhu jednoho člověka. Mares by se mohl stát českým Forestem Gumpem. Něco však sílu toho brutálního románu ruší. Není to těžko uvěřitelná story, na tu člověk přistoupí, obzvlášť po tom, co ho spisovatel stokrát přesvědčuje, že je to pravda, a snáší na hromadu důkazy. Osud Bernarda Marese je fascinující a Formánkovo vyprávění o něm plyne se zvláštní intuicí.

V druhém plánu se však v ich-formě odvíjí další příběh, rozhovory mezi Maresem a Formánkem. Z kurzivou psané druhé linie čouhá spisovatel s návodem na chápání Maresova příběhu. Čtenář však není nedovtipný a ne všechna životní moudra mu musí autor servírovat doslova.

Kurziva nakonec vedle Maresova příběhu nudí a kazí dojem. "Tahle kniha je pro mě naprosto strašná" nebo "Tahle kniha je pro mě jako modlitba" – to jsou Formánkovy výroky z románu. To však čtenář musí cítit sám, jaká kniha je.

Formánek bude mistrovským spisovatelem, až jeho knihy budou modlitbami, ne jako modlitby – jako je tomu v případě jeho literárního "kmotra" Lustiga.

Mluviti pravdu je na českém literárním trhu zjevem, podobně jako je zjevem mezi spisovateli Josef Formánek, málo literární, ale s geniálním vypravěčským talentem, se sklonem trochu naslouchat a hodně křičet. Něco v něm je, jen to v té záplavě emocí a gest najít.

JOSEF FORMÁNEK - Mluviti pravdu
Smart Press, Praha 2008, 432 stran, cena 349 korun.
Hodnocení: 60 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Najdete na iDNES.cz