Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mluviči se ptají, odpovědět si musíme sami

  12:59aktualizováno  12:59
- Několik legračních stvoření pojmenovaných Mluviči vystavuje na Staroměstské radnici v Praze čerstvý absolvent AVU, Krištof Kintera. Kinterovy na první pohled směšné kreaturky se ovšem dotazují na globální problémy, které by měly zajímat každého obyvatele Zeměkoule.

Kintera, který se dosud prezentoval především v rámci společných projektů mladých výtvarníků, se touto samostatnou výstavou zařazuje po bok umělců jako jsou Veronika Bromová, Jiří Černický či Markéta Othová. Co s nimi má Kintera společného? Nejen mládí a výrazný talent, ale i fakt, že mu Galerie Hlavního města Prahy poskytla prestižní prostory k prezentaci vlastního díla.

Kinterovi Mluviči jsou v podstatě diplomovou prací, kterou umělec zakončil studium.

Malé, zhruba metrové postavičky Kintera rovnoměrně rozestavil po zcela prázdné místnosti a osvětlil je pouze bodovými světly.

Holohlavé kreaturky, snad náhodně, snad úmyslně, se samotnému autorovi nápadně podobají, přestože jejich obličeje jsou prázdné a bez výrazu, což o Kinterovi není možné říct ani náhodou.

Přijdete – li k ním blíže, zjistíte, že se pouze netřesou a nevydávají neidentifikovatelné zvuky, ale že se táží. Na oko vážně, na oko ironicky se vás zeptají, co si myslíte o množství automobilů na světe nebo jestli jste spokojeni se svým životem.

Jejich ploché tváře zřejmě symbolizují anonymitu, do které se většina z nás uzavírá, aby nemusela řešit závažné problémy dneška. A přestože jsou Kinterovy figurky neživé, mnohý návštěvník sklopí hanbou oči, i když mu jeho lhostejnost k situaci konce milénia připomíná jen umělý človíček.

V Holandsku, kde už byla část Mluvičů vystavena, si návštěvníci před postavičky klekali a snažili se zformulovat svoji odpověď. Je jasné, že zdejší obyvatelé nejsou zdaleka tak otevření jako Holanďané, ale snad nás tato stvoření přimějí zformulovat odpovědi alespoň v nás samotných.

Mimo Mluvičů předvádí Kintera na Staroměstské radnici Myši, ale nejde o obyčejné myši. Kintera sestrojil z počítačových myší zvířátka, která se neustále pohybují po místnosti, takže příchozí návštěvník mezi nimi musí kličkovat.

S dalšími pracemi Krištofa Kintery se můžete seznámit na výstavě CZ 90, která probíhá na Václavském náměstí. Umělec se zde prezentuje dílem Nedotýkat se. Také expozice U zlatého prstenu zahrnuje jednu Kinterovu práci, instalaci Plumbař.

Mluviči Krištofa Kintery: Staroměstská radnice v Praze, 2. patro, 13. 10 – 5. 12. 999

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz