Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mluviči se ptají, odpovědět si musíme sami

  12:59aktualizováno  12:59
- Několik legračních stvoření pojmenovaných Mluviči vystavuje na Staroměstské radnici v Praze čerstvý absolvent AVU, Krištof Kintera. Kinterovy na první pohled směšné kreaturky se ovšem dotazují na globální problémy, které by měly zajímat každého obyvatele Zeměkoule.

Kintera, který se dosud prezentoval především v rámci společných projektů mladých výtvarníků, se touto samostatnou výstavou zařazuje po bok umělců jako jsou Veronika Bromová, Jiří Černický či Markéta Othová. Co s nimi má Kintera společného? Nejen mládí a výrazný talent, ale i fakt, že mu Galerie Hlavního města Prahy poskytla prestižní prostory k prezentaci vlastního díla.

Kinterovi Mluviči jsou v podstatě diplomovou prací, kterou umělec zakončil studium.

Malé, zhruba metrové postavičky Kintera rovnoměrně rozestavil po zcela prázdné místnosti a osvětlil je pouze bodovými světly.

Holohlavé kreaturky, snad náhodně, snad úmyslně, se samotnému autorovi nápadně podobají, přestože jejich obličeje jsou prázdné a bez výrazu, což o Kinterovi není možné říct ani náhodou.

Přijdete – li k ním blíže, zjistíte, že se pouze netřesou a nevydávají neidentifikovatelné zvuky, ale že se táží. Na oko vážně, na oko ironicky se vás zeptají, co si myslíte o množství automobilů na světe nebo jestli jste spokojeni se svým životem.

Jejich ploché tváře zřejmě symbolizují anonymitu, do které se většina z nás uzavírá, aby nemusela řešit závažné problémy dneška. A přestože jsou Kinterovy figurky neživé, mnohý návštěvník sklopí hanbou oči, i když mu jeho lhostejnost k situaci konce milénia připomíná jen umělý človíček.

V Holandsku, kde už byla část Mluvičů vystavena, si návštěvníci před postavičky klekali a snažili se zformulovat svoji odpověď. Je jasné, že zdejší obyvatelé nejsou zdaleka tak otevření jako Holanďané, ale snad nás tato stvoření přimějí zformulovat odpovědi alespoň v nás samotných.

Mimo Mluvičů předvádí Kintera na Staroměstské radnici Myši, ale nejde o obyčejné myši. Kintera sestrojil z počítačových myší zvířátka, která se neustále pohybují po místnosti, takže příchozí návštěvník mezi nimi musí kličkovat.

S dalšími pracemi Krištofa Kintery se můžete seznámit na výstavě CZ 90, která probíhá na Václavském náměstí. Umělec se zde prezentuje dílem Nedotýkat se. Také expozice U zlatého prstenu zahrnuje jednu Kinterovu práci, instalaci Plumbař.

Mluviči Krištofa Kintery: Staroměstská radnice v Praze, 2. patro, 13. 10 – 5. 12. 999

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz