Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladý soubor čeká třináct premiér

  17:36aktualizováno  17:36
Brno - Hned šestkrát figuruje slůvko premiéra na zářijovém plakátu Divadla Polárka. Jedno ze dvou brněnských divadel hrajících převážně pro děti čeká skutečně perná sezona. Nasazení mladého souboru s devíti stálými herci čeká třináct nových titulů, které se v Polárce chystají nastudovat. "Zůstáváme především scénou pro děti a mládež od tří do dvaceti let," zdůraznil ředitel Polárky Jaroslav Tuček.

Čtyři inscenace budou však určené odrostlejšímu a dospělému  publiku. V této řadě figuruje dramatizace drsného Stevensonova románu Klub sebevrahů nebo série tří autorských kabaretů nazvaných Ulmanova linie. "Chceme více rozlišovat cílové skupiny diváků," prohlásil umělecký šéf divadla Jan Mikulášek. Dramaturgie komorní scény na Tučkově ulici chce na všech frontách akcentovat především původní autorskou tvorbu, dále pestrost ve výběru titulů i scénických tvarů.

Divadlo Polárka, které zřizuje městská část Brno-střed, prošla loni razantní proměnou. Vedle rozsáhlých stavebních úprav, které by měly vyvrcholit úpravou okolí budovy postavené v padesátých letech po sovětském vzoru, to bylo především omlazení kolektivu. Jeho věkový průměr nepřesahuje pětadvacet let. "Chceme objevovat nové tváře a talenty," řekl dramaturg Miroslav Oščatka. Proto by podle něho měla ještě zesílit spolupráce s brněnskou JAMU, stejně jako se počítá s uváděním pohádkových textů začínajících dramatiků. Jedna ze zářijových premiér představí kupříkladu scénář Petry Havelkové, která ve svých Pohádkách z havraní kapsy vyšla z neznámé indiánské mytologie. Texty již uvedených pohádek knižně vydává brněnské nakladatelství Větrné mlýny.

Hlad publika po klasických předlohách přivede na jeviště jiné slavné hrdiny: Andersenova Cínového vojáčka, Sekorova Brouka Pytlíka, Němcové Prince Bajaju či Štorchovy Lovce mamutů. "Pokud v inscenacích pro studenty a dospělé posilujeme dynamiku tvaru a humor, k pohádkám pro předškoláky chceme přistupovat s naprostou vážností," uvedl umělecký šéf Mikulášek.

Pro zahájení sezony příští sobotu zvolili v Polárce bombastickou podobu. Rodiče s dětmi v areálu divadla čeká 8. září opravdu pestrá divadelní pouť. Součástí celodenního programu od 10 do 17. hodiny bude vedle dvou premiér, soutěží, her a defilé pohádkových postav, také vystoupení dětského folklorního sboru Dyjavánek ze Znojma a šermířské produkce. "Dále slibujeme zmrzlinu, cukrovou vatu, klauny, houpačky, neobarvenou herečku, křtiny, dva tlusté pány a řadu dalších atrakcí," přibližuje ředitel Tuček zábavný a recesistický program.

Sezonu Polárka důstojně zahájí dvojicí projektů brněnských tvůrců, kteří mají s tvorbu pro nejmenší děti letité zkušenosti. Brněnský výtvarník Rostislav Pospíšil napsal a nastudoval veselou klauniádu O dvou trpaslících, jejíž premiéra se 8. září uskuteční v pravé poledne. V 15.30 hodin potom představí pohádkové pásmo Zázraky a divy režisérka Zoja Mikotová, která zpracovala předlohu známého spisovatele Juliana Tuwima. "Děti si budou moci pohladit slona Tomáše Trumpetu," prozrazuje principál Tuček.

Loňskou rozjezdovou sezonu považuje ředitel Polárky za velmi úspěšnou. "Uvedli jsme sedm inscenací pro děti. V Polárce i na mnoha festivalech a akcích po celé republice nás vidělo ve 267 představeních zhruba 29 300 diváků," uvedl Tuček.
Při Polárce, jejíž kapacita je sto dvacet sedadel, pracuje také Dětské studio.

Klaunidádou O dvou trpaslících od Rosti Pospíšila zahájí sezonu brněnské Divadlo Polárka

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz