Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladý soubor čeká třináct premiér

  17:36aktualizováno  17:36
Brno - Hned šestkrát figuruje slůvko premiéra na zářijovém plakátu Divadla Polárka. Jedno ze dvou brněnských divadel hrajících převážně pro děti čeká skutečně perná sezona. Nasazení mladého souboru s devíti stálými herci čeká třináct nových titulů, které se v Polárce chystají nastudovat. "Zůstáváme především scénou pro děti a mládež od tří do dvaceti let," zdůraznil ředitel Polárky Jaroslav Tuček.

Čtyři inscenace budou však určené odrostlejšímu a dospělému  publiku. V této řadě figuruje dramatizace drsného Stevensonova románu Klub sebevrahů nebo série tří autorských kabaretů nazvaných Ulmanova linie. "Chceme více rozlišovat cílové skupiny diváků," prohlásil umělecký šéf divadla Jan Mikulášek. Dramaturgie komorní scény na Tučkově ulici chce na všech frontách akcentovat především původní autorskou tvorbu, dále pestrost ve výběru titulů i scénických tvarů.

Divadlo Polárka, které zřizuje městská část Brno-střed, prošla loni razantní proměnou. Vedle rozsáhlých stavebních úprav, které by měly vyvrcholit úpravou okolí budovy postavené v padesátých letech po sovětském vzoru, to bylo především omlazení kolektivu. Jeho věkový průměr nepřesahuje pětadvacet let. "Chceme objevovat nové tváře a talenty," řekl dramaturg Miroslav Oščatka. Proto by podle něho měla ještě zesílit spolupráce s brněnskou JAMU, stejně jako se počítá s uváděním pohádkových textů začínajících dramatiků. Jedna ze zářijových premiér představí kupříkladu scénář Petry Havelkové, která ve svých Pohádkách z havraní kapsy vyšla z neznámé indiánské mytologie. Texty již uvedených pohádek knižně vydává brněnské nakladatelství Větrné mlýny.

Hlad publika po klasických předlohách přivede na jeviště jiné slavné hrdiny: Andersenova Cínového vojáčka, Sekorova Brouka Pytlíka, Němcové Prince Bajaju či Štorchovy Lovce mamutů. "Pokud v inscenacích pro studenty a dospělé posilujeme dynamiku tvaru a humor, k pohádkám pro předškoláky chceme přistupovat s naprostou vážností," uvedl umělecký šéf Mikulášek.

Pro zahájení sezony příští sobotu zvolili v Polárce bombastickou podobu. Rodiče s dětmi v areálu divadla čeká 8. září opravdu pestrá divadelní pouť. Součástí celodenního programu od 10 do 17. hodiny bude vedle dvou premiér, soutěží, her a defilé pohádkových postav, také vystoupení dětského folklorního sboru Dyjavánek ze Znojma a šermířské produkce. "Dále slibujeme zmrzlinu, cukrovou vatu, klauny, houpačky, neobarvenou herečku, křtiny, dva tlusté pány a řadu dalších atrakcí," přibližuje ředitel Tuček zábavný a recesistický program.

Sezonu Polárka důstojně zahájí dvojicí projektů brněnských tvůrců, kteří mají s tvorbu pro nejmenší děti letité zkušenosti. Brněnský výtvarník Rostislav Pospíšil napsal a nastudoval veselou klauniádu O dvou trpaslících, jejíž premiéra se 8. září uskuteční v pravé poledne. V 15.30 hodin potom představí pohádkové pásmo Zázraky a divy režisérka Zoja Mikotová, která zpracovala předlohu známého spisovatele Juliana Tuwima. "Děti si budou moci pohladit slona Tomáše Trumpetu," prozrazuje principál Tuček.

Loňskou rozjezdovou sezonu považuje ředitel Polárky za velmi úspěšnou. "Uvedli jsme sedm inscenací pro děti. V Polárce i na mnoha festivalech a akcích po celé republice nás vidělo ve 267 představeních zhruba 29 300 diváků," uvedl Tuček.
Při Polárce, jejíž kapacita je sto dvacet sedadel, pracuje také Dětské studio.

Klaunidádou O dvou trpaslících od Rosti Pospíšila zahájí sezonu brněnské Divadlo Polárka

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz