Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladý rebel volí Útěk do divočiny

  2:26aktualizováno  2:26
Příběh, jenž vstupuje do českých kin, se opravdu stal. V roce 1992 absolvoval nadaný americký student a sportovec Christopher McCandless univerzitu. Ale místo kariéry si zvolil revoltu a utekl mimo civilizaci.

Z filmu Útěk do divočiny | foto: Bontonfilm

Hlavní hrdina celé své úspory, přes dvacet tisíc dolarů, dal na charitu a vydal se na Aljašku, aby si splnil dávný sen: žít daleko od společnosti, v souladu
s přírodou, odkázán pouze na sebe.

Z filmu Útěk do divočinyPo novodobém rebelovi zůstaly zápisky, jež zpracoval spisovatel Jon Krakauer. A práva ke knize koupil Sean Penn. "Hned po prvním přečtení jsem věděl, že chci ten příběh natočit," tvrdí herec, který v Útěku do divočiny figuruje jako scenárista a režisér.

"Téma, postavy i prostředí si přímo říkají o filmové plátno." Snílek, romantik, buřič, moderní pokračovatel hnutí hippie, muž se sklony píšícího dobrodruha ve stylu Jacka Londona; všechny rysy dvaadvacetiletého poutníka za absolutní svobodou nese ve filmu herec Emile Hirsch, hrdina snímku Legendy z Dogtownu.

Trailer k filmu Útěk do divočiny

Režisér sice původně pomýšlel na Leonarda DiCapria, ale pak s natáčením čekal deset let, dokud si nebyl naprosto jist souhlasem rodiny McCandlessových.

Jsem příliš slabý...
Hirsch musel tak jako skutečný předobraz jeho postavy zvládnout náročnou cestu napříč Spojenými státy, během níž hrdina potkává osobité figurky od dvojice stárnoucích hippies přes kombajnéry až po dánské turisty.

Z filmu Útěk do divočinyČtyřikrát se štáb vypravil na Aljašku, kde se mladík usídlený ve starém autobusu živí jen lesními plody a lovem. Sám herec během natáčení zhubl o dvacet kilo. Ve filmu se objeví i věrný záznam z mladíkových deníků – jeho poslední zoufalé volání v nouzi.

"SOS. Potřebuji vaši pomoc. Jsem raněný, blízko smrti a příliš slabý, než abych mohl odejít. Jsem tady úplně sám, to není žert. Proboha vás prosím, zachraňte mě. Díky, Chris McCandless. Srpen?"

Snímek, v němž hrdinovy rodiče vytvořili Marcia Gay Hardenová a William Hurt, získal dvě oscarové nominace; neproměnil však ani šanci na sošku za nejlepší střih, ani za výkon Hala Holbrooka ve vedlejší roli.

Z filmu Útěk do divočinyOstatně dráha Pennova filmu je příznačná pro zámořskou nezávislou scénu. Útěk do divočiny stál patnáct milionů dolarů a za půl roku od své premiéry ve Státech vydělal jen osmnáct milionů. Zato projel řadu festivalů od Toronta přes Londýn až po Soluň a počátkem letošního roku se vydal do mezinárodní distribuce.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz