Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uspěl díky Mládí v hajzlu. Přijede předčítat i pít pivo

  5:00aktualizováno  5:00
Proslavila ho série příběhů mladíka Nicka Twispa, americký autor C. D. Payne však nezůstal zdaleka jen u ní. V neděli zahajuje v Česku svoje turné, během nějž bude podepisovat knihu Neviditelný. I v ní jde o humorné smolařské trapasy.

C. D. Payne

Americký volnomyšlenkář a spisovatel C. D. Payne vystřídal asi třicet zaměstnání, jenomže žádné se mu nelíbilo. Být redaktorem, grafikem, historikem, reklamním textařem ani zedníkem ho prostě nebavilo. Tak zúročil svoje zkušenosti ze střední školy a napsal knihu Mládí v hajzlu. Od chvíle, kdy vyšla, by nemusel dělat už vůbec nic, stal se z ní totiž bestseller. Přesto píše dál, založil nakladatelství a muzeum karavanů a kromě dalších šesti pokračování příhod třeskutě inteligentního puberťáka Nicka Twispa a jeho cesty za ztrátou panictví mu vloni vyšla kniha Neviditelný. S ní přijíždí do Česka, během turné objede od neděle za devět dnů dvacet měst.

Pomsta byla sladká

"Desítky nakladatelů Mládí v hajzlu odmítly, což přičítám jejich do nebe volající hlouposti. Pak jsem si ho vydal sám a můj pozdější nakladatel si mě všiml až po nadšených reakcích čtenářů. Ani tak si mé série moc nevšímají kritikové, popravdě ji docela ignorují. Ale funguje šuškanda, čtenáři si mezi sebou řeknou, že se jim Nickovy příhody líbí," vysvětluje spisovatel.

Nick snad není úplně jeho alter egem, ale rozhodně s ním má mnoho společného. "Na střední škole jsem si užil pokořování a ponižování. Trvalo mi desítky let, než jsem se přes svého hrdinu Nicka pomstil všem svým utiskovatelům," směje se Payne. I tak si uvědomuje, že Nick v sobě má temnou stránku, ze které přes vtipnost celé série občas zatrne. "Mám na něm rád, jak neústupně jde za svým cílem a snaží se ho dosáhnout, ale řekněme si to na rovinu, neumí se ani za mák ovládat. U románové postavy se to dá snést a mohu ho za to mít i rád, ale kdyby šlo o někoho z mých skutečných známých, bylo by to horší," dodává spisovatel pobaveně.

Ve světě lehce trapných smolařů se vyžívá, takový je ostatně i Axel, hrdina novinky Neviditelný, který nedopatřením objeví zaklínací formuli neviditelnosti, a tak se může vyžívat v drobných krádežích a šmírování žen v kabinkách obchodů s oblečením. Opustit Nicka a pustit se do líčení životních peripetií dalších ztroskotanců bylo moudré, nabízejí další prostor pro drsný humor. A Axel není první postava po Nickovi Twispovi, předchozí knihu Holubí mambo autor napsal z perspektivy mírně alkoholického ptáka.

Čeština je vtipnější

"Právě jsem dopsal román o vysloužilé roztleskávačce, osmapadesátileté ženě v domácnosti, s níž to jde z kopce už od střední školy. Pak ovšem zdědí dům po svojí tetě a začnou se dít věci," říká Payne tajnůstkářsky. I tuhle knihu vydá česky nakladatelství Jota, kterému se podařilo s Mládím v hajzlu oslovit mnoho čtenářů.

"Vím, že v Česku mám hodně fanoušků, a myslím, že za ně vděčím i výbornému překladu svých knih. Nickovy či Axelovy příhody zní v češtině asi ještě vtipněji než v angličtině. Kdo ví, možná budou nejvtipnější v domorodém jazyce na Nové Guineji," dodává autor.

Do Česka přijíždí poprvé. "Doufám, že uvidím nějaká historická města, potkám pár svých pomatených čtenářů, ochutnám co nejvíc úžasných piv a možná způsobím jeden či dva mezinárodní incidenty," uzavírá Payne. Republiku bude objíždět i s projektem Listování, kde bude spolu s několika herci číst z Neviditelného.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz