Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uspěl díky Mládí v hajzlu. Přijede předčítat i pít pivo

  5:00aktualizováno  5:00
Proslavila ho série příběhů mladíka Nicka Twispa, americký autor C. D. Payne však nezůstal zdaleka jen u ní. V neděli zahajuje v Česku svoje turné, během nějž bude podepisovat knihu Neviditelný. I v ní jde o humorné smolařské trapasy.

C. D. Payne

Americký volnomyšlenkář a spisovatel C. D. Payne vystřídal asi třicet zaměstnání, jenomže žádné se mu nelíbilo. Být redaktorem, grafikem, historikem, reklamním textařem ani zedníkem ho prostě nebavilo. Tak zúročil svoje zkušenosti ze střední školy a napsal knihu Mládí v hajzlu. Od chvíle, kdy vyšla, by nemusel dělat už vůbec nic, stal se z ní totiž bestseller. Přesto píše dál, založil nakladatelství a muzeum karavanů a kromě dalších šesti pokračování příhod třeskutě inteligentního puberťáka Nicka Twispa a jeho cesty za ztrátou panictví mu vloni vyšla kniha Neviditelný. S ní přijíždí do Česka, během turné objede od neděle za devět dnů dvacet měst.

Pomsta byla sladká

"Desítky nakladatelů Mládí v hajzlu odmítly, což přičítám jejich do nebe volající hlouposti. Pak jsem si ho vydal sám a můj pozdější nakladatel si mě všiml až po nadšených reakcích čtenářů. Ani tak si mé série moc nevšímají kritikové, popravdě ji docela ignorují. Ale funguje šuškanda, čtenáři si mezi sebou řeknou, že se jim Nickovy příhody líbí," vysvětluje spisovatel.

Nick snad není úplně jeho alter egem, ale rozhodně s ním má mnoho společného. "Na střední škole jsem si užil pokořování a ponižování. Trvalo mi desítky let, než jsem se přes svého hrdinu Nicka pomstil všem svým utiskovatelům," směje se Payne. I tak si uvědomuje, že Nick v sobě má temnou stránku, ze které přes vtipnost celé série občas zatrne. "Mám na něm rád, jak neústupně jde za svým cílem a snaží se ho dosáhnout, ale řekněme si to na rovinu, neumí se ani za mák ovládat. U románové postavy se to dá snést a mohu ho za to mít i rád, ale kdyby šlo o někoho z mých skutečných známých, bylo by to horší," dodává spisovatel pobaveně.

Ve světě lehce trapných smolařů se vyžívá, takový je ostatně i Axel, hrdina novinky Neviditelný, který nedopatřením objeví zaklínací formuli neviditelnosti, a tak se může vyžívat v drobných krádežích a šmírování žen v kabinkách obchodů s oblečením. Opustit Nicka a pustit se do líčení životních peripetií dalších ztroskotanců bylo moudré, nabízejí další prostor pro drsný humor. A Axel není první postava po Nickovi Twispovi, předchozí knihu Holubí mambo autor napsal z perspektivy mírně alkoholického ptáka.

Čeština je vtipnější

"Právě jsem dopsal román o vysloužilé roztleskávačce, osmapadesátileté ženě v domácnosti, s níž to jde z kopce už od střední školy. Pak ovšem zdědí dům po svojí tetě a začnou se dít věci," říká Payne tajnůstkářsky. I tuhle knihu vydá česky nakladatelství Jota, kterému se podařilo s Mládím v hajzlu oslovit mnoho čtenářů.

"Vím, že v Česku mám hodně fanoušků, a myslím, že za ně vděčím i výbornému překladu svých knih. Nickovy či Axelovy příhody zní v češtině asi ještě vtipněji než v angličtině. Kdo ví, možná budou nejvtipnější v domorodém jazyce na Nové Guineji," dodává autor.

Do Česka přijíždí poprvé. "Doufám, že uvidím nějaká historická města, potkám pár svých pomatených čtenářů, ochutnám co nejvíc úžasných piv a možná způsobím jeden či dva mezinárodní incidenty," uzavírá Payne. Republiku bude objíždět i s projektem Listování, kde bude spolu s několika herci číst z Neviditelného.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Najdete na iDNES.cz