Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí rozrazili šeď klubu

  6:01aktualizováno  6:01
Ostrava - Dva mladí výtvarní umělci - Marek Nenutil z Ostravy a Václav Maléř z Fulneku - vystavují v klubu Černý pavouk v Ostravě. Pestře a uhrančivě barevný svět obou začínajících výtvarníků určuje mimo jiné i elektronická a experimentální taneční hudba. Ostatně sám Václav Maléř, student prvního ročníku katedry výtvarné tvorby v ateliéru malby Daniela Balabána, hraje na desky.

Výtvarník Marek Nenutil zase patří do známého ostravského sdružení dvoika.troika, které se taneční hudbě a jejím odnožím, jako třeba hip-hop, jungle, drum´n´ bass a další výrazně věnuje.

Mladého výtvarníka oslovuje například hodně hudba londýnských ninja-tune, ale už dříve byl nadšen tvorbou dalších Londýňanů, vystupujících ve skupině KLF. "Až teď ve třiadvaceti letech jsem četl o nich v novinách článek. Hudbu vnímali spíše jako koncept a odsuzovali peníze. Přitom se často hrávali na diskotékách, takže vydělávali dost," vzpomenul Marek Nenutil.

Jeho na obrazech ironickou pozici k umění určuje také cesta členů KLF. "Svůj vztah k umění a potažmo k penězům vyslovili v ceně pro nejhoršího umělce, antipodobě prestižního anglického ocenění Turnerovy ceny v hodnotě dvaceti tisíc liber. Tu tehdy vyhrála Rachel Whitereadová. V témže roce vyhlásili, že cenu nejhoršího umělce získala ona. Přidali čtyřicet tisíc liber na desku a chtěli vše spálit, pokud si ji nevyzvedne a nepřihlásí se o ni. Nakonec ji přijala. Líbila se mi jejich ironie vůči uznávaným umělcům," řekl Nenutil, jehož mrzí, jak se těžce prosazují mladí výtvarníci v různých galeriích, přestože se snaží něco dělat.

Malování a kreslení se Nenutil věnuje už od malička. V poslední době soukromě navštěvoval malíře Daniela Balabána, vedoucího ateliéru malby na katedře výtvarné tvorby Ostravské univerzity. "Už když jsem chodil do mateřské školy, toužil jsem být výtvarník," svěřil se.

Vedle obrazů odsuzujících násilí ve světě, obzvláště etnické čistky, vystavuje i silně barevné obrazy lidí posmutnělých či až přísných tváří, v nichž kombinuje malbu olejem, balakrylem s technikou sprejování. "Až do svých sedmnácti let jsem byl sprejerem. Teď už ale ilegálně nemaluji a sám odsuzuji nápisy na zdech. Chci pořád vytvářet výtvarné věci ve veřejném prostoru, a proto mne mrzí, že často kvůli podpisům a nápisům na zdech se nemohou grafitti dělat."

Nenutila, který se věnuje i grafice a instalacím, oslovuje barevnost, protože v ní vidí pozitivní rozměr. "Hodně mne štvou výstavy v šedých barvách. Proč nemalovat barevně, vždyť barva lidí osloví víc," domnívá se. Výstava potrvá do konce srpna.

Marek Nenutil z Ostravy a Václav Maléř z Fulneku vystavují v ostravské galerii a klubu Černý pavouk

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz