Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí rozrazili šeď klubu

  6:01aktualizováno  6:01
Ostrava - Dva mladí výtvarní umělci - Marek Nenutil z Ostravy a Václav Maléř z Fulneku - vystavují v klubu Černý pavouk v Ostravě. Pestře a uhrančivě barevný svět obou začínajících výtvarníků určuje mimo jiné i elektronická a experimentální taneční hudba. Ostatně sám Václav Maléř, student prvního ročníku katedry výtvarné tvorby v ateliéru malby Daniela Balabána, hraje na desky.

Výtvarník Marek Nenutil zase patří do známého ostravského sdružení dvoika.troika, které se taneční hudbě a jejím odnožím, jako třeba hip-hop, jungle, drum´n´ bass a další výrazně věnuje.

Mladého výtvarníka oslovuje například hodně hudba londýnských ninja-tune, ale už dříve byl nadšen tvorbou dalších Londýňanů, vystupujících ve skupině KLF. "Až teď ve třiadvaceti letech jsem četl o nich v novinách článek. Hudbu vnímali spíše jako koncept a odsuzovali peníze. Přitom se často hrávali na diskotékách, takže vydělávali dost," vzpomenul Marek Nenutil.

Jeho na obrazech ironickou pozici k umění určuje také cesta členů KLF. "Svůj vztah k umění a potažmo k penězům vyslovili v ceně pro nejhoršího umělce, antipodobě prestižního anglického ocenění Turnerovy ceny v hodnotě dvaceti tisíc liber. Tu tehdy vyhrála Rachel Whitereadová. V témže roce vyhlásili, že cenu nejhoršího umělce získala ona. Přidali čtyřicet tisíc liber na desku a chtěli vše spálit, pokud si ji nevyzvedne a nepřihlásí se o ni. Nakonec ji přijala. Líbila se mi jejich ironie vůči uznávaným umělcům," řekl Nenutil, jehož mrzí, jak se těžce prosazují mladí výtvarníci v různých galeriích, přestože se snaží něco dělat.

Malování a kreslení se Nenutil věnuje už od malička. V poslední době soukromě navštěvoval malíře Daniela Balabána, vedoucího ateliéru malby na katedře výtvarné tvorby Ostravské univerzity. "Už když jsem chodil do mateřské školy, toužil jsem být výtvarník," svěřil se.

Vedle obrazů odsuzujících násilí ve světě, obzvláště etnické čistky, vystavuje i silně barevné obrazy lidí posmutnělých či až přísných tváří, v nichž kombinuje malbu olejem, balakrylem s technikou sprejování. "Až do svých sedmnácti let jsem byl sprejerem. Teď už ale ilegálně nemaluji a sám odsuzuji nápisy na zdech. Chci pořád vytvářet výtvarné věci ve veřejném prostoru, a proto mne mrzí, že často kvůli podpisům a nápisům na zdech se nemohou grafitti dělat."

Nenutila, který se věnuje i grafice a instalacím, oslovuje barevnost, protože v ní vidí pozitivní rozměr. "Hodně mne štvou výstavy v šedých barvách. Proč nemalovat barevně, vždyť barva lidí osloví víc," domnívá se. Výstava potrvá do konce srpna.

Marek Nenutil z Ostravy a Václav Maléř z Fulneku vystavují v ostravské galerii a klubu Černý pavouk

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz