Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí klavíristé se sjíždí na soutěž duet

  9:16aktualizováno  9:16
Lipník nad Bečvou - Dvě nová klavírní křídla přímo ze závodu Bohemie v Hradci Králové přivezli dělníci do koncertního sálu Základní umělecké školy v Lipníku nad Bečvou. Obě budou po tři dny sloužit od čtvrtka do neděle mladým umělcům v rámci soutěžní přehlídky klavírních duet Dvořákův Lipník. Hudební přehlídku pořádá město v obnovené tradici pravidelně od roku 1996.

"Zatímco na první ročník se k nám sjely jen děti z okresu Přerov, letos už město hostí 86 mladých hudebníků z celé Moravy - od Mikulova až po Český Těšín," dokumentuje rostoucí prestiž hudební přehlídky Drahomíra Řeháková z městského střediska volného času.

"Prakticky jde ale už o čtrnáctý ročník, dřív se přehlídka konala pod názvem Setkání sborového zpěvu. Tradice se ale časem narušila, protože jednak jsou podobná setkání velkou finanční zátěží pro pěvecké soubory kvůli nákladnému cestování a kromě toho souborů ubylo. Tak pořádáme přehlídky klavírních duet, aby měli mladí klavíristé šanci poměřit se s ostatními," vysvětlila Řeháková.

Mladí umělci změří své síly ve třech kategoriích rozdělených podle věku: do dvanácti let, do patnácti a do devatenácti. Hudebníci, kteří předvedou nejlepší provedení povinné skladby, získají jednak pamětní listy a keramické plakety města, ale především finanční odměnu.

"Tu poskytly nadace Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka," řekla Drahomíra Řeháková a dodala: "Mrzí mě, že Ministerstvo kultury na poslední chvíli odstoupilo od slíbené dotace. Přestože nám přiklepli grant 20 tisíc, před týdnem jsme dostali dopis, že soutěž není až tak významná, a nedostaneme nic."

Soutěž bude porota hodnotit ve čtvrtek 10. května od 8.30 do 18 hodin v koncertním sále základní umělecké školy. Zájemci se mohou do tónů klavírů zaposlouchat i v 19 hodin v sále kina, kde se koná koncert s názvem Dvořák a jeho žáci v klasické operetě. V pátek 11. května pokračuje soutěž v sále školy od 8.30 do 17.30 hodin a v sobotu ve 14 hodin se tu mohou posluchači těšit na koncert vítězů.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz