Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí klavíristé se sjíždí na soutěž duet

  9:16aktualizováno  9:16
Lipník nad Bečvou - Dvě nová klavírní křídla přímo ze závodu Bohemie v Hradci Králové přivezli dělníci do koncertního sálu Základní umělecké školy v Lipníku nad Bečvou. Obě budou po tři dny sloužit od čtvrtka do neděle mladým umělcům v rámci soutěžní přehlídky klavírních duet Dvořákův Lipník. Hudební přehlídku pořádá město v obnovené tradici pravidelně od roku 1996.

"Zatímco na první ročník se k nám sjely jen děti z okresu Přerov, letos už město hostí 86 mladých hudebníků z celé Moravy - od Mikulova až po Český Těšín," dokumentuje rostoucí prestiž hudební přehlídky Drahomíra Řeháková z městského střediska volného času.

"Prakticky jde ale už o čtrnáctý ročník, dřív se přehlídka konala pod názvem Setkání sborového zpěvu. Tradice se ale časem narušila, protože jednak jsou podobná setkání velkou finanční zátěží pro pěvecké soubory kvůli nákladnému cestování a kromě toho souborů ubylo. Tak pořádáme přehlídky klavírních duet, aby měli mladí klavíristé šanci poměřit se s ostatními," vysvětlila Řeháková.

Mladí umělci změří své síly ve třech kategoriích rozdělených podle věku: do dvanácti let, do patnácti a do devatenácti. Hudebníci, kteří předvedou nejlepší provedení povinné skladby, získají jednak pamětní listy a keramické plakety města, ale především finanční odměnu.

"Tu poskytly nadace Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka," řekla Drahomíra Řeháková a dodala: "Mrzí mě, že Ministerstvo kultury na poslední chvíli odstoupilo od slíbené dotace. Přestože nám přiklepli grant 20 tisíc, před týdnem jsme dostali dopis, že soutěž není až tak významná, a nedostaneme nic."

Soutěž bude porota hodnotit ve čtvrtek 10. května od 8.30 do 18 hodin v koncertním sále základní umělecké školy. Zájemci se mohou do tónů klavírů zaposlouchat i v 19 hodin v sále kina, kde se koná koncert s názvem Dvořák a jeho žáci v klasické operetě. V pátek 11. května pokračuje soutěž v sále školy od 8.30 do 17.30 hodin a v sobotu ve 14 hodin se tu mohou posluchači těšit na koncert vítězů.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz