Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí divadelníci budou soutěžit

  9:35aktualizováno  9:35
V a l a š s k é M e z i ř í č í, U h e r s k é H r a d i š t ě - Hned dvě přehlídky amatérských divadel se tento víkend konají ve Zlínském kraji. Valašské Meziříčí hostí tradiční přehlídku malých jevištních forem, v Uherském Hradišti zase uspořádali první ročník divadelního festivalu Žebřiňák. Oba festivaly jsou jakýmsi předkolem celostátní soutěže Šrámkův Písek.

Program festivalu
Ve Valašském Meziříčí

MALÉ JEVIŠTNÍ FORMY V MEZIŘÍČÍ
Především soubory ze severu Moravy se objeví na přehlídce Malých jevištních forem, která se koná ve Valašském Meziříčí. V sále zámku Žerotínů se během dvoudenního programu objeví deset souborů, například havířovské Divadlo v Soukolí, Jiříkovo vidění z Ostravy, Dekadentní divadlo Beruška z Hranic, Divadlo Šmíry z Frýdku-Místku nebo Crepácy z Havířova. Mezi deseti soubory bude nejlepší vybírat porota vedená Zdeňkem Čecháčkem.

Program festivalu v sobotu večer uzavře koncert herce a písničkáře Jiřího Schmitzera. "Po zkušenostech z předchozích let jsme se vyhnuli divadelnímu představení a rozhodli se pro hudební program. Jiří Schmitzer je přesně ten člověk od divadla, který je schopen lidi svým písničkovým repertoárem oslovit. Je to vlastně kolega účinkujících divadelníků, který za nimi přijde s něčím jiným," dodává k doprovodnému programu Karel Prokeš. Divadelní představení budou během festivalu doplňovat v M-klubu projekce filmů s divadelní tematikou.

Počátky valašskomeziříčského festivalu sahají do poloviny sedmdesátých let. Z festivalu se záhy vyvinula přehlídka malých jevištních forem, která se stala regionálním kolem soutěže Šrámkův Písek. V devadesátých letech pokračovala pod názvem Setkání netradičních divadel. "Letos jsme se opět přiklonili k původnímu názvu Setkání malých jevištních forem, který mi připadá výstižnější. Popravdě řečeno, za těch devět let jsme tady toho netradičního viděli hodně málo," vysvětluje změnu názvu akce vedoucí meziříčského M-klubu Karel Prokeš.

Další změnou, která letos přehlídku potkala, je přesun všech představení do velkého sálu zámku Žerotínů. "Byl to vstřícný krok vůči divákům. V předchozích ročnících se část představení konala v M-klubu, kde bohužel nebyl dostatek místa pro účinkující divadla i běžné diváky. Loni jsme třeba museli odmítnout až polovinu diváků," vysvětluje Karel Prokeš.

Program přehlídky
v Uherském Hradišti

DIVADELNÍ FESTIVAL ŽEBŘIŇÁK V HRADIŠTI
Hradišťský divadelní festival Žebřiňák, který pořádá společně Základní umělecká škola, Klub kultury  a další subjekty, je současně oblastním kolem festivalu mladého divadla Šrámkův Písek. Kdo nejvíce zaujme porotce, mezi nimiž mimo jiné zasednou Aleš Bergman, dramaturg zlínského divadla Karol Horváth, z JAMU Jana Křenková nebo herec Karel Hoffmann, dostane se možná až na vysněnou republikovou přehlídku amatérů.

Délka většiny divadelních programů nepřekračuje půlhodinu, a tak bude jistě zajímavé alespoň některé z nich navštívit.

A proč je vlastně v Hradišti Žebřiňák? "Zakladatelem antické tragédie byl v 6. století před naším letopočtem Thespis. Byl také jejím prvním hercem a pro nás je Thespidova kára v přeneseném smyslu slova divadlo. A protože jsme na Slovácku, místo káry máme žebřiňák," vysvětluje ředitel ZUŠ a hlavní organizátor festivalu Stanislav Nemrava.

"Rád bych místní upozornil kromě představení také na doprovodný program festivalu. Ve středu jsme otevřeli v kině Hvězda výstavu Z historie a současnoti amatérského divadla v Uherském Hradišti. Sám jsem byl překvapený, když jsem instalaci připravoval, jak bohatý byl v Uherském Hradišti život divadelních ochotníků a jak hluboké má divadlo v Hradišti kořeny," uzavřel Nemrava.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz