Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí divadelníci budou soutěžit

  9:35aktualizováno  9:35
V a l a š s k é M e z i ř í č í, U h e r s k é H r a d i š t ě - Hned dvě přehlídky amatérských divadel se tento víkend konají ve Zlínském kraji. Valašské Meziříčí hostí tradiční přehlídku malých jevištních forem, v Uherském Hradišti zase uspořádali první ročník divadelního festivalu Žebřiňák. Oba festivaly jsou jakýmsi předkolem celostátní soutěže Šrámkův Písek.

Program festivalu
Ve Valašském Meziříčí

MALÉ JEVIŠTNÍ FORMY V MEZIŘÍČÍ
Především soubory ze severu Moravy se objeví na přehlídce Malých jevištních forem, která se koná ve Valašském Meziříčí. V sále zámku Žerotínů se během dvoudenního programu objeví deset souborů, například havířovské Divadlo v Soukolí, Jiříkovo vidění z Ostravy, Dekadentní divadlo Beruška z Hranic, Divadlo Šmíry z Frýdku-Místku nebo Crepácy z Havířova. Mezi deseti soubory bude nejlepší vybírat porota vedená Zdeňkem Čecháčkem.

Program festivalu v sobotu večer uzavře koncert herce a písničkáře Jiřího Schmitzera. "Po zkušenostech z předchozích let jsme se vyhnuli divadelnímu představení a rozhodli se pro hudební program. Jiří Schmitzer je přesně ten člověk od divadla, který je schopen lidi svým písničkovým repertoárem oslovit. Je to vlastně kolega účinkujících divadelníků, který za nimi přijde s něčím jiným," dodává k doprovodnému programu Karel Prokeš. Divadelní představení budou během festivalu doplňovat v M-klubu projekce filmů s divadelní tematikou.

Počátky valašskomeziříčského festivalu sahají do poloviny sedmdesátých let. Z festivalu se záhy vyvinula přehlídka malých jevištních forem, která se stala regionálním kolem soutěže Šrámkův Písek. V devadesátých letech pokračovala pod názvem Setkání netradičních divadel. "Letos jsme se opět přiklonili k původnímu názvu Setkání malých jevištních forem, který mi připadá výstižnější. Popravdě řečeno, za těch devět let jsme tady toho netradičního viděli hodně málo," vysvětluje změnu názvu akce vedoucí meziříčského M-klubu Karel Prokeš.

Další změnou, která letos přehlídku potkala, je přesun všech představení do velkého sálu zámku Žerotínů. "Byl to vstřícný krok vůči divákům. V předchozích ročnících se část představení konala v M-klubu, kde bohužel nebyl dostatek místa pro účinkující divadla i běžné diváky. Loni jsme třeba museli odmítnout až polovinu diváků," vysvětluje Karel Prokeš.

Program přehlídky
v Uherském Hradišti

DIVADELNÍ FESTIVAL ŽEBŘIŇÁK V HRADIŠTI
Hradišťský divadelní festival Žebřiňák, který pořádá společně Základní umělecká škola, Klub kultury  a další subjekty, je současně oblastním kolem festivalu mladého divadla Šrámkův Písek. Kdo nejvíce zaujme porotce, mezi nimiž mimo jiné zasednou Aleš Bergman, dramaturg zlínského divadla Karol Horváth, z JAMU Jana Křenková nebo herec Karel Hoffmann, dostane se možná až na vysněnou republikovou přehlídku amatérů.

Délka většiny divadelních programů nepřekračuje půlhodinu, a tak bude jistě zajímavé alespoň některé z nich navštívit.

A proč je vlastně v Hradišti Žebřiňák? "Zakladatelem antické tragédie byl v 6. století před naším letopočtem Thespis. Byl také jejím prvním hercem a pro nás je Thespidova kára v přeneseném smyslu slova divadlo. A protože jsme na Slovácku, místo káry máme žebřiňák," vysvětluje ředitel ZUŠ a hlavní organizátor festivalu Stanislav Nemrava.

"Rád bych místní upozornil kromě představení také na doprovodný program festivalu. Ve středu jsme otevřeli v kině Hvězda výstavu Z historie a současnoti amatérského divadla v Uherském Hradišti. Sám jsem byl překvapený, když jsem instalaci připravoval, jak bohatý byl v Uherském Hradišti život divadelních ochotníků a jak hluboké má divadlo v Hradišti kořeny," uzavřel Nemrava.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz