Nová Bondovka Quantum of Solace by byla kvůli násilí přístupná až od 12 let.

Nová Bondovka Quantum of Solace by byla kvůli násilí přístupná až od 12 let.

„Mládeži nepřístupno“ se vrací do českých kin i televize

  • 128
Rozdělování filmů na ty pro mládež "přístupné" a "nepřístupné" se chystá k návratu do českých kin. A nejen tam. Používat by ho měly povinně i televize a obchody s DVD. Systém známkování filmů podle toho, jak staré děti se na ně smějí dívat, vznikl pod taktovkou ministerstva kultury. Vytvořila ho Univerzita Karlova.

Důvodem nebyla jen starost o duševní vývoj dětí, ale také velké peníze, o které nyní české televize přicházejí. Když se netrefí a nasadí "závadný" pořad příliš brzy večer, dostávají od vysílací rady tučné pokuty. Naposledy to bylo třeba 150 tisíc korun pro Novu – za uříznutou hlavu v seriálu Kriminálka Las Vegas.

Doporučení

"Systém by měl informovat rodiče, co je pro jejich děti vhodné. Nejde o striktní zákaz, ale doporučení," tvrdí Helena Fraňková z ministerstva kultury.

"Systém by měl informovat rodiče, co je pro jejich děti vhodné. Nejde o striktní zákaz, ale doporučení. Nechceme, aby se tatínek rval u vchodu do kina s biletářkou, zda smí jeho dítě projít," říká Helena Fraňková z ministerstva kultury.

Šance, že se navrhované hodnocení pořadů začne skutečně používat, je velká. Na jeho potřebnosti se totiž shodly jak televize, tak stát. Česká televize podle mluvčího Ladislava Štichy spolupracuje na přípravě. Musely by se však měnit zákony.

Tvůrci hodnoticího systému se inspirovali modelem, který funguje v Holandsku. Hodnotitel tam zhlédne film a vyplní otázky ve formuláři. Z toho pak vyjde, kdo se na film smí dívat a kdo ne. Hodnocení by měla na starosti nezávislá instituce. U každého pořadu by bylo jasné, jestli je vhodný od 6, 12 či 16 let a v návaznosti na to, i kdy se smí vysílat.

Nový Bond jen od 12 let

Zahrál jsem si na "cenzora" a holandský systém hodnocení filmů jsem si vyzkoušel. Známkování se v něm opírá čistě o to, co je vidět na obrazovce. Není tedy podstatné, jestli sexuální scéna představuje velké umění, nebo kýč.

K hodnocení jsem si vybral poslední film s agentem Jamesem Bondem Quantum of Solace, který už v Česku dorazil na DVD a brzy se nejspíš objeví i v televizi. Bondovská série je pro test ideální, protože slibuje násilí i jemnou erotiku.

Holandský systém vychází z podrobného dotazníku s šesti desítkami otázek. Pustil jsem si film a v dotazníku jsem zaškrtával, co jsem viděl na obrazovce.

Musel jsem odpovědět třeba na následující otázky: Jak často se ve filmu objevuje násilí? V novém Bondovi se postavy mlátí a střílí od začátku do konce. Film začíná rvačkou v katakombách v italské Sieně a končí bojem v hořícím pouštním hotelu v Bolívii. Zaškrtávám bez váhání, že "ano a často".

Z filmu Quantum Of SolaceZ filmu Quantum Of Solace

Jsou vidět detailně zranění a je násilí nepřiměřené? Tady musím konstatovat, že Bond je střídmý. Obsahuje sice záběr na zohavenou mrtvolu, kterou vrazi pokryli olejem, ale jen na opravdový zlomek sekundy. Volím, že násilí je přiměřené.

Přichází násilí v nějakém lehčím – komediálním kontextu? Jistá nadsázka, humor a elegance provází i akční scény v Bondovi. Dávám ano – tedy pozitivní známku. A tím bondovku přibližuji o stupeň blíž mladšímu publiku.

Jak časté jsou sexuální scény? Proti předchozím bondovkám je Quantum of Solace odvar. Agent 007 se s žádnou ženou ve filmu nevyspí. I hezká konzulární úřednice, se kterou bydlí, chodí po pokoji zabalená v ručníku. K dalším otázkám z "erotické rubriky" tedy nemusím přejít. Vynechávám i otázky, které se uplatní například jen u hororů.

Velká multimediální příloha

Celkové hodnocení filmu: Podle klíče k holandskému dotazníku může sledovat filmy s násilím, které není přehnané, mládež od dvanácti let. Právě takovou známku jsem dal snímku Quantum of Solace. Když jsem si na internetové stránce holandského systému Kijkwijzer ověřoval, jaké známky dostal Bond doopravdy, zjistil jsem, že jsem se trefil. Ve většině evropských zemí ho hodnotitelé doporučují od dvanácti let.

"Tyto filmy by se podle systému měly vysílat až od osmi večer," vysvětluje Jan Jirák z pražské fakulty sociálních věd, který systém ministerstvu kultury doporučil.

Když dotazník nestačí

Pro české podmínky se dotazník trochu poopraví kvůli jiné kulturní tradici. Oproti holandskému systému autor "české mutace" Jirák plánuje několik úprav. Zavedl by speciální kolonku "příliš náročné filmy", kterou by opět doprovázelo doporučení, od jakého věku je dítě pochopí.

Na vědecké kriminalistice založené seriály typu Kriminálka Miami, kde jsou viditelné různé tkáně v laboratořích, pouštějí v Holandsku od dvanácti let. V Česku by je Jirák doporučoval starším dětem.

Pokud přijde stížnost vysílací radě i na "okódovaný film", bude se podle Jiráka zkoumat, zda se zmýlil příslušný pracovník a špatně "oznámkoval" scénu, nebo zda je chyba v dotazníku a musí se upravit.

Je potřeba zavádět v Česku známkování filmů podle přístupnosti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 1. června 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 7598
NE
NE 4826