Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mizerný text není legrace

  9:26aktualizováno  9:26
Myslíte si, že je lehké psát dobrou beletrii? Kalifornská Univerzita San Jose v tom má jasno: začínat by se mělo u beletrie špatné. Na literární adepty z celého světa se už devatenáct let obrací s neobvyklou výzvou: "Napište v angličtině nejotřesnější literární parodii - pochopitelně s invencí! A stačí jedna věta!" Letošní výherkyní v soutěži o Bulwer-Lyttonovu cenu, která je honorována nepříliš závratnou částkou 250 dolarů, se stala právní konzultantka Sera Kirková z Vancouveru se svou parodií Ernesta Hemingwaye. Navíc se chlubila, že stejné perly by dokázala tvořit ještě v němčině, francouzštině nebo španělštině.

Vítězství jí připadlo za plastický popis, jak se lichtenštejnskými ulicemi řítí tlupa psů. Měla to být svérázná paralela k Hemingwayovým scénám, v nichž při slavnostech ve španělské Pamploně utíkají lidé před stádem rozdivočelých býků. Stejně jako další zajímavé sentence, bude i ta její zařazena do další z cyklu antologií, které vydává nakladatelství Penguin Books. Dosud vyšlo pět titulů, z nichž poslední zněl Špatná literatura se vrací a je ještě horší, než obvykle.

Byla temná, bouřlivá noc - tak otevírá britský romanopisec, dramatik a státník Edward Bulwer-Lytton svůj román Paul Clifford z roku 1830. Díky profesoru Scottu Riceovi z Univerzity San Jose, zakladateli, sponzorovi a zároveň hlavnímu soudci v soutěži o nejotřesnější text, tato slova znovu ožila. Narazíte na ně na webových stránkách soutěže stejně jako v podtitulu zmíněné antologie, jež se původně jmenovala Následovník temné, bouřlivé noci. Soutěž má dost velkou popularitu i v médiích - alespoň profesor Rice tvrdí, že vítěze anoncují zprávy v televizi CBS a BBC, v kanadském či australském rozhlase, věnují se jí časopisy, jako je Time či People Magazine, noviny The Wall Street Journal nebo The Manchester Guardian.

Ani na účast si Rice nemůže stěžovat, v tomhle ročníku se mu přihlásili autoři z Číny, Jihoafrické republiky či Izraele. Kromě hlavní kategorie se soutěží i v podkapitolách detektivka, romance, sci-fi, western. Přestože žádný vítěz takových utkání zatím nevyhrál Nobelovu či Pulitzerovu cenu, umění špatných vět profesor Rice nesnižuje: "I k napsání mizerného textu potřebujete určitou zručnost."

Ukázky ze soutěže o nejhorší literární parodii:

Povrch zvláštní, zakázané planety byl hrubě protkán zelenou barvou - ještě více než tvaroh, který vyhodíte, protože datum spotřeby na jeho obale už vypršelo.
Scott Davis Jones, Sausalito, California

Stanley se díval dost unaveně, ale to dělají tučňáci docela často.
John Witschey, Alexandria, Virginia

Kapky deště dopadaly na stoly kavárny jako rozinky, které házejí neposlušní bůžkové.
Patricia A. Folkerthová, Columbia, South Carolina

Grimeldino srdce bylo na lodi s lordem Touchnotem, ale její nohy pevně tkvěly v blátě její rodné země: cítila, že tu bolest neunese.
Mary Virginia Brownová, Ventura, California

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz