V pravidelných intervalech se na televizní obrazovky vrací Radoslav Brzobohatý v hlavní roli seriálu Františka Filipa F. L. Věk (1970) podle stejnojmenné ságy Aloise Jiráska. Jen pamětníci už asi pochopí, jak aktuálně tehdy působil obrozenecký příběh v Sověty okupovaném Československu... | foto: Česká televize/Miloš Schmiedberger

Mistrovi seriálů Františku Filipovi je 85 let. Natočil F. L. Věka i Chalupáře

  • 7
Stovky úspěšných televizních pořadů natočil režisér František Filip, který 26. prosince slaví 85. narozeniny. Z jeho tvorby si diváci oblíbili zejména televizní seriály.

František Filip

Zlatou éru českých televizních seriálů zahájil právě František Filip v 60. letech Třemi chlapy v chalupě. Jeho doménou se ale postupem doby staly velké historické fresky podle literárních předloh.

K tomuto rodinnému stříbru české seriálové tvorby, pod níž je František Filip jako režisér podepsán, patří Sňatky z rozumu podle Vladimíra Neffa, F. L. Věk podle Aloise Jiráska nebo CIrkus Humberto podle Eduarda Basse.

František Filip, Jiří Sovák a Josef Kemr při natáčení seriálu Chalupáři

V 70. a 80. letech se věnoval i seriálům ze současnosti, jako byli Chalupáři nebo Dobrá voda. Z další televizní tvorby získala velký ohlas diváků inscenace Nezralé maliny s celou plejádou herců starší generace, nebo Ikarův pád, kde pod Filipovým vedením odvedl životní výkon Vladimír Menšík.

Z nemnoha filmových děl Františka Filipa zaznamenala největší proslulost komedie Utrpení mladého Boháčka z roku 1967 s Pavlem Landovským v titulní roli.

Radoslav Brzobohatý a Dagmar Veškrnová v seriálu Cirkus Humberto

Filip se narodil 26. prosince 1930 v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. O čtyřicet let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.

V roce 1995 byl Filip, který patří mezi nemnohé pamětníky televizních začátků, první osobností, která v anketě TýTý vstoupila do tehdy nové Síně slávy. Celkem má režisér na svém kontě kolem 600 dramatických, hudebních a zábavných televizních pořadů a 14 seriálů.

V roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.

Vloni Chalupáři slavili kulaté výročí:

30. června 2014

,