Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mistr hororu Alice Cooper ukázal Brnu, že by se uživil i jako komik

  22:49aktualizováno  3. prosince 7:58
Slavný bubák Alice Cooper v Brně předvedl, že je člověkem mnoha tváří. Nejen té umrlčí, která se mu na bezmála dvouhodinovém koncertě v zaplněné osmitisícové hale Rondo pomalu rozpíjela.

Koncert Alice Coopera v brněnském Rondu | foto: Radek Miča, MAFRA

Omezovat šedesátiletého zpěváka a muzikanta škatulkou "průkopník hororu v rockové hudbě" by bylo tristní. Cooper ve své výsostně zábavné show skákal od tvrdého rocku přes kabaretní melodie až k šamansky extatickým instrumentálkám. Předvedl romantický kýč i vrcholně inteligentní podívanou, kterou ale vzápětí shazoval vtipně sebeironickými scénkami.

Začal přesně úderem deváté. Za oponou s ohnivým nápisem Alice Cooper, která až do poslední chvíle nedávala tušit, jak bude vypadat scéna, se rozehrálo stínové divadlo. Silueta Alice Coopera ve fraku zabodává dýkou své druhé já. Nastupuje ostrý kytarový riff, opona prudce padá k zemi a Cooper začíná svou show oblíbenou startovací písní It´s Hot Tonight.

Koncert Alice Coopera v brněnském RonduZpěvák svou hůlku roztočí jako mažoretka, diriguje s ní čtyřčlennou kapelu i publikum jako pokleslý dandy. A hned nato i humorně naznačuje, jestli už na to všechno není ve svých šedesáti trochu starý – opírá se o ni jako o stařeckou hůl a chvíli se jakoby unaveně belhá po pódiu.

První část koncertu je ve znamení kytar. Výtečná kapela dává druhé skladbě No More Mr. Nice Guy až popově energický nádech, následuje neuvěřitelných sedmatřicet let stará hitovka I´m Eighteen.

Další skladbu Woman of Mass Distraction zahájí sirény, osamělý Cooper si na potemnělém pódiu zahraje na honěnou se světly. Ta ho konečně dostihnou, zpěvák si opět přivolává muzikanty a zbytek písně odehrají nastoupeni do řady jako čestná stráž.

Jen pár centimetrů od ruce natahujících fanoušků. S těmi Cooper moc nekomunikuje, žádné "Ahoj Brno" se nekoná. Ale rozhodně na ně nezapomíná. Hned v další Dirty Diamonds hází (a nejen rukama, ale posléze i zuby) do prvních řad korále.

Koncert Alice Coopera v brněnském RonduAle pak si divák začne říkat – není to málo? Cooper sliboval teatrální podívanou, v týmu má ostatně víc tanečníků a herců než muzikantů, tak kde jsou? Scéna s pár kulisami připomínajícími pavučiny působí spíše chudě - kde je pověstná šibenice a umělá krev? Jenže Cooper je mistrem gradace. Svá esa vytahuje z rukávu postupně.

V půlce koncertu na pódium konečně vtančí jeho dcery Calico a Sonora – a odtáhnou si otce do zákulisí za doprovodu bubnů, připomínajících pochod odsouzených k smrti. Zatímco se Cooper převléká, publikum hltá jeden z nejpůsobivějších okamžiků koncertu, téměř desetiminutové bubenické sólo Erica Singera, který je geniálně nasvícen tak, jako by světlo vyzařovalo přímo z jeho kmitajících paliček.

Poté vše zahalí fialová hustá mlha, z níž vystoupí záhrobně se klátící tanečníci s Cooperem a jeho slavnou Welcome To My Nightmare. Při feministické baladě Only Women Bleed zas zpěvák sedí na schodech jak stárnoucí bard a chraplák se mu mění v sametový hlas. Ale to už ze zákulisí jeho tanečníci vytahují tu slíbenou (pojízdnou) šibenici, Coopera pověsí a podruhé odtáhnou ze scény.

Koncert Alice Coopera v brněnském RonduOvšem jen proto, aby se – znovuzrozen v bílém žaketu a cylindru – triumfálně vrátil a spolu s davem odzpíval svůj závěrečný megahit School´s Out i další dva přídavky, mezi nimiž nechybí další slavná píseň Poison.

"Moje show je romantika, groteska i horor. Střídavě chytrá i blbá," popsal své Psycho Drama Tour sám Cooper. Pravdivě. Ačkoli párkrát hudebně překvapil úkrokem do nečekaného stylu – ale nutno říci, že hlavně díky svým muzikantům, z principu staví na klasickém tvrdém rocku, který charakterizuje i ono pověstné točení bubenickými paličkami, machovská kytarová gesta i pohazování hřívou.

Ale Cooper na tahle klišé má právo, ostatně je jedním z těch, co je stanovili. A ačkoli v šedesáti už zjevně nemá tolik energie na čilé pobíhání po pódiu, výběrem svých spolupracovníků od muzikantů po osvětlovače umí i tento nedostatek dostatečně kompenzovat.

ALICE COOPER
Psycho Drama Tour, hala Rondo Brno, 2. prosince 2008. Pořádala agentura Glanc.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz