Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo v životě se hledá ztěžka

  1:00aktualizováno  1:00
Reprízové díly Místa v životě sledoval necelý milion zájemců; dá se čekat, že ke včerejší premiéře nové řady jich usedlo víc. Jaké změny našli?

Seriál Místo v životě - Seriál Místo v životě | foto: archiv TV Nova

Nic zvláštního. Tvůrci rozumně zklidnili kameru, s níž minule experimentovali, ale s ní bohužel umravnili i spád vyprávění. Navíc přidali melancholické smyčce a nově Ivanu Chýlkovou v roli další osudové ženy, jež zkříží cestu hrdinovi, novináři v podání Ondřeje Vetchého.

Mimochodem dostala pořadové číslo čtyři, připočtou-li se eskapády z původní série Místo nahoře: předchozí partnerky hrály Barbora Munzarová, Bára Seidlová a Anna Šišková alias rozvedená starostka, s níž zatím novinář žije.

Ale jeho nová šéfka a dávná láska Chýlková i Jan Hrušínský čili starostčin náhle kajícný exmanžel propuštěný z vězení se postarají o milostný čtyřúhelník.

Takže nic převratného, co by Místo v životě II odlišilo od ostatních domácích seriálů založených na romantických přesunech figurek. Sice se tu hodně jezdí auty – v satelitním městečku to jinak nejde, ale sotva třicítkou; rozjezd byl zoufale pomalý.

Opět se projevila kletba české dramaturgie: místo aby hned v první minutě první části přišel strhující zlom, jímž se divák rázem připoutá, takže neuteče při pozdějším rozplétání dějů, Místo v životě II startovalo přesně obráceně.

Zvolna se vleklo od jedné postavy k druhé, zkoumalo, co se v jejich životě zrovna děje nebo spíše neděje, a připravovalo několikeré návraty.

Z letargie vytrhly jen dvě drobnosti: interní žert, kdy hrdince telefonuje pan Chlumský, což je příjmení režiséra, a přerod místních novin v celostátní deník, což hraničí s podnikatelskou sci-fi.

Než první díl probral rodinné lapálie, jako je flákačský syn, hyperaktivní syn, nemanželská dcera, vzdálená dcera, použil mnohokrát obraty Co je ti? a Stalo se něco? Též navařil litry kávy i čaje a nakrájel hromady pochutin – hrdinky totiž nacházel u prkénka s nožem v ruce.

Vypadalo to zkrátka unaveně, sotva na padesátiprocentní hodnocení, ale naštěstí druhý díl, který se vysílá zítra, dojem trochu vylepší. Přestože kolem Šiškové je pořád stejně fňukavě unylo a hledání nebezpečného odpadu ve staré továrně naznačí napětí, jež vyprchá bez pointy.

Zachrání to hospoda
Zato druhé kolo příjemně rozjede nová hospůdka a v ní policista Bohumila Klepla, jediný normální smrtelník, který nic neřeší, či kuchař Ladislava Freje, jenž tu od plotny střeží dceru.

Hrdina Tomáše Hanáka se až dojemně pitomě ponoří do pozdní romance a tradičně potěší manželský pár Simony Stašové a Miroslava Táborského, zosobňující přirozeně lidský, nikoli levně lidový humor – ona mění účes, on představy  o  práci.

Přesun  od čtyřúhelníku k nim seriálu prospívá; za tu naději ať má deset procent v hodnocení navíc.

Místo v životě II
ČR, režie Jiří Chlumský, hrají Ondřej Vetchý, Anna Šišková, Ivana Chýlková, Simona Stašová, Miroslav Táborský.
Vysílá Nova, 1. a 2. díl.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz