Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo v životě se hledá ztěžka

  1:00aktualizováno  1:00
Reprízové díly Místa v životě sledoval necelý milion zájemců; dá se čekat, že ke včerejší premiéře nové řady jich usedlo víc. Jaké změny našli?

Seriál Místo v životě - Seriál Místo v životě | foto: archiv TV Nova

Nic zvláštního. Tvůrci rozumně zklidnili kameru, s níž minule experimentovali, ale s ní bohužel umravnili i spád vyprávění. Navíc přidali melancholické smyčce a nově Ivanu Chýlkovou v roli další osudové ženy, jež zkříží cestu hrdinovi, novináři v podání Ondřeje Vetchého.

Mimochodem dostala pořadové číslo čtyři, připočtou-li se eskapády z původní série Místo nahoře: předchozí partnerky hrály Barbora Munzarová, Bára Seidlová a Anna Šišková alias rozvedená starostka, s níž zatím novinář žije.

Ale jeho nová šéfka a dávná láska Chýlková i Jan Hrušínský čili starostčin náhle kajícný exmanžel propuštěný z vězení se postarají o milostný čtyřúhelník.

Takže nic převratného, co by Místo v životě II odlišilo od ostatních domácích seriálů založených na romantických přesunech figurek. Sice se tu hodně jezdí auty – v satelitním městečku to jinak nejde, ale sotva třicítkou; rozjezd byl zoufale pomalý.

Opět se projevila kletba české dramaturgie: místo aby hned v první minutě první části přišel strhující zlom, jímž se divák rázem připoutá, takže neuteče při pozdějším rozplétání dějů, Místo v životě II startovalo přesně obráceně.

Zvolna se vleklo od jedné postavy k druhé, zkoumalo, co se v jejich životě zrovna děje nebo spíše neděje, a připravovalo několikeré návraty.

Z letargie vytrhly jen dvě drobnosti: interní žert, kdy hrdince telefonuje pan Chlumský, což je příjmení režiséra, a přerod místních novin v celostátní deník, což hraničí s podnikatelskou sci-fi.

Než první díl probral rodinné lapálie, jako je flákačský syn, hyperaktivní syn, nemanželská dcera, vzdálená dcera, použil mnohokrát obraty Co je ti? a Stalo se něco? Též navařil litry kávy i čaje a nakrájel hromady pochutin – hrdinky totiž nacházel u prkénka s nožem v ruce.

Vypadalo to zkrátka unaveně, sotva na padesátiprocentní hodnocení, ale naštěstí druhý díl, který se vysílá zítra, dojem trochu vylepší. Přestože kolem Šiškové je pořád stejně fňukavě unylo a hledání nebezpečného odpadu ve staré továrně naznačí napětí, jež vyprchá bez pointy.

Zachrání to hospoda
Zato druhé kolo příjemně rozjede nová hospůdka a v ní policista Bohumila Klepla, jediný normální smrtelník, který nic neřeší, či kuchař Ladislava Freje, jenž tu od plotny střeží dceru.

Hrdina Tomáše Hanáka se až dojemně pitomě ponoří do pozdní romance a tradičně potěší manželský pár Simony Stašové a Miroslava Táborského, zosobňující přirozeně lidský, nikoli levně lidový humor – ona mění účes, on představy  o  práci.

Přesun  od čtyřúhelníku k nim seriálu prospívá; za tu naději ať má deset procent v hodnocení navíc.

Místo v životě II
ČR, režie Jiří Chlumský, hrají Ondřej Vetchý, Anna Šišková, Ivana Chýlková, Simona Stašová, Miroslav Táborský.
Vysílá Nova, 1. a 2. díl.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz