Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo činu se natáčí i v Praze

  14:10aktualizováno  14:10
Nejnovější díl německého televizního krimiseriálu Místo činu, který se proslavil i na zdejších obrazovkách, se právě začíná natáčet v barrandovských ateliérech. Epizoda pracovně nazvaná Vřelé pozdravy z Prahy, jejíž děj se odehrává zejména v uličkách a hospůdkách Starého Města, má být úvodním projektem další širší spolupráce mezi filmaři obou zemí.

Pro Sylvii Hoffmanovou to bude šestnáctá epizoda cyklu, kterou režíruje. Kdysi už sice točila v Karlových Varech, s tuzemským týmem však pracuje poprvé: "Spolupráce s českými herci je skvělá. Jsou velmi dobří. Myslím, že lidé v Česku jsou ze své podstaty hravější než Němci, proto je práce s českými herci zábavnější. Mám pocit, že herecký talent, určitý sklon ke komediantství, je u vás něco přirozeného," míní režisérka.

Za kamerou stojí Jan Malíř, který má už řadu zkušeností se zahraničními týmy a tvrdí, že jazyková bariéra nečiní při tomto natáčení žádné větší problémy. "Daří se zvládnout i dialogy, kdy jedna postava mluví německy a druhá jí odpovídá česky," říká kameraman. V jednom ohledu však zažívá překvapení: "Jsem zvyklý, že obvykle se natáčení natahuje, dělají se přesčasy. Tady ale končíme i o hodinu dřív. To jsem snad ještě nezažil!"

Tatort – Místo činu je nejstarší a nejúspěšnější kriminální série německé televize. Původně vznikl v ARD, nyní se na výrobě jednotlivých dílů podílí devět regionálních německých stanic. Za třicet let, kdy se seriál vysílá, se v bezmála pěti stech dílech vystřídalo na sedmdesát komisařů; nejpopulárnějším z nich se stal herec Götz George coby komisař Schimanski. Epizodu, která vzniká v Praze, vyrábí MDR – Mitteldeutscher Rundfunk, její premiéra bude v dubnu na programu ARD a počítá se s ní také pro Českou televizi, kde bude uvedena jako součást aktuální série.
V čele vyšetřování tentokrát stane Peter Sodann, představitel vrchního komisaře Ehrlichera. "Musím říct, že na začátku to pro mne bylo trochu těžké. Partner mi často odpovídá v češtině, které vůbec nerozumím, a naopak. Museli jsme se proto naučit reagovat na něco jiného než na text. Abych odhadl svůj nástup, soustředím se třeba na pohyby rukou svého kolegy. Ale je to určitě dobrodružnější než normální natáčení," říká Sodann.

Sodannovým spoluhráčem v roli majora Černého je Zdeněk Maryška z Divadla Na Fidlovačce, který seriál Místo činu dosud většinou jen daboval. "Nenapadlo by mne, že si v něm zahraji i jednu z hlavních rolí. Ten příběh je dobře napsaný, má spád a propojení s Prahou je myslím velmi dobře vymyšlené," říká Maryška o novém kriminálním případu, jehož zápletku však tvůrci neprozradili. Z českých herců se v Místě činu objeví ještě Jitka Schneiderová, Pavel Řezníček, Matěj Hádek, Václav Mareš a soubor Černého divadla. Tuzemské natáčení má trvat do 21. října.

Místo činu: Komisař Ehrlicher v podání Petera Sodanna

Místo činu: Zdeněk Maryška v roli majora Černého

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz