Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miroslav Horníček by oslavil 90. narozeniny

  9:59aktualizováno  9:59
Přesně před devadesáti lety se v Plzni narodil moudrý klaun Miroslav Horníček. Vedle Jana Wericha a Jiřího Suchého byl Horníček jednou z největších českých uměleckých osobností minulého století.

Miroslav Horníček by slavil 90. narozeniny | foto: Jiří FindaČTK

Miroslav HorníčekHerec divadelní, filmový i televizní, spisovatel, dramatik, režisér, divadelní teoretik, komik, satirik. Slavné jsou jeho improvizace s Werichem i Hovory H, žánr, kde je herec odkázán na energii publika a jeho otázky. Horníček vždycky odpovídal vtipně a moudře. "Řemeslo plus nadání, talent čili srdce, to dává dohromady jednoho dobrého klauna," prohlásil o něm Jan Werich.

Adolf Born

Horníčkovy Hovory H vnášely barvu do černobílé televize.

Horníček maturoval na reálce, od devatenácti let pracoval jako úředník, souběžně však působil jako člen amatérského Studentského avantgardního souboru. V roce 1941 se stal profesionálním hercem městského divadla v Plzni, pak přešel do pražského Větrníku a do Divadla satiry, krátce hrál i v Národním divadle. Nejplodnější a také nejslavnější je po Voskovcově emigraci jeho práce s Werichem v Divadle ABC a také ta s Jiřím Suchým v Semaforu.

MIROSLAV HORNÍČEK - HOVORY H (s Janem Werichem)

Horníček ztvárnil i řadu filmových a televizních rolí – vedle Jiřího Sováka v seriálu Byli jednou dva písaři, s Werichem v pohádce Byl jednou jeden král nebo v televizních filmech Táto, sežeň štěně či Kam čert nemůže.

Proslul také jako moderátor Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jeho televizní Hovory H vysílané v letech 1968 a 1969 "vnášely barvu do černobílé televize", jak trefně poznamenal jeho přítel a příležitostný ilustrátor jeho knih Adolf Born.

Z HORNÍČKOVA POHŘBU

Na pohřbu Miroslava HorníčkaNa temně modrém pozadí jeviště se rýsoval černý katafalk s prostým nápisem Miroslav Horníček, kolem rakve se vystřídalo devatero čestných stráží z řad hercových kolegů, v popředí zářila záplava květin a nad scénou shlížel z černobílé fotografie na ztichlé hosty rozesmátý Horníček. Takový, jak ho znal celý národ.

"Jdete-li na totéž, co vidíte v televizi, do divadla, vezmete si čistou košili a umyjete si krk. Doma stačí tepláky a trepky. V divadle je člověk blahodárně obklíčen, fyzicky i psychicky. Živá přítomnost je poutem herci i divákům," říkal Horníček, přestože i on televizní Hovory H dělal nesmírně rád.

MIROSLAV HORNÍČEK - HOVORY H (o Janu Werichovi)

Neméně úspěšná byla i Horníčkova spisovatelská dráha. Jako prvotina mu vyšly Dobře utajené housle, knižně vydal i Hovory H a Poznámky o divadle. Je také autorem desítky divadelních her.

Kinoautomat - Miroslav Horníček a Zuzana NeubauerováMiroslav Horníček zemřel v polovině února 2003 v Liberci, pochován je v Praze. Za mimořádný přínos jevištnímu umění obdržel Cenu Thálie, byl odměněn také Cenou humoru Karla Poláčka. V rodné Plzni po něm pojmenovali místní divadlo.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz