Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miroslav Horníček by oslavil 90. narozeniny

  9:59aktualizováno  9:59
Přesně před devadesáti lety se v Plzni narodil moudrý klaun Miroslav Horníček. Vedle Jana Wericha a Jiřího Suchého byl Horníček jednou z největších českých uměleckých osobností minulého století.

Miroslav Horníček by slavil 90. narozeniny | foto: Jiří FindaČTK

Miroslav HorníčekHerec divadelní, filmový i televizní, spisovatel, dramatik, režisér, divadelní teoretik, komik, satirik. Slavné jsou jeho improvizace s Werichem i Hovory H, žánr, kde je herec odkázán na energii publika a jeho otázky. Horníček vždycky odpovídal vtipně a moudře. "Řemeslo plus nadání, talent čili srdce, to dává dohromady jednoho dobrého klauna," prohlásil o něm Jan Werich.

Adolf Born

Horníčkovy Hovory H vnášely barvu do černobílé televize.

Horníček maturoval na reálce, od devatenácti let pracoval jako úředník, souběžně však působil jako člen amatérského Studentského avantgardního souboru. V roce 1941 se stal profesionálním hercem městského divadla v Plzni, pak přešel do pražského Větrníku a do Divadla satiry, krátce hrál i v Národním divadle. Nejplodnější a také nejslavnější je po Voskovcově emigraci jeho práce s Werichem v Divadle ABC a také ta s Jiřím Suchým v Semaforu.

MIROSLAV HORNÍČEK - HOVORY H (s Janem Werichem)

Horníček ztvárnil i řadu filmových a televizních rolí – vedle Jiřího Sováka v seriálu Byli jednou dva písaři, s Werichem v pohádce Byl jednou jeden král nebo v televizních filmech Táto, sežeň štěně či Kam čert nemůže.

Proslul také jako moderátor Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jeho televizní Hovory H vysílané v letech 1968 a 1969 "vnášely barvu do černobílé televize", jak trefně poznamenal jeho přítel a příležitostný ilustrátor jeho knih Adolf Born.

Z HORNÍČKOVA POHŘBU

Na pohřbu Miroslava HorníčkaNa temně modrém pozadí jeviště se rýsoval černý katafalk s prostým nápisem Miroslav Horníček, kolem rakve se vystřídalo devatero čestných stráží z řad hercových kolegů, v popředí zářila záplava květin a nad scénou shlížel z černobílé fotografie na ztichlé hosty rozesmátý Horníček. Takový, jak ho znal celý národ.

"Jdete-li na totéž, co vidíte v televizi, do divadla, vezmete si čistou košili a umyjete si krk. Doma stačí tepláky a trepky. V divadle je člověk blahodárně obklíčen, fyzicky i psychicky. Živá přítomnost je poutem herci i divákům," říkal Horníček, přestože i on televizní Hovory H dělal nesmírně rád.

MIROSLAV HORNÍČEK - HOVORY H (o Janu Werichovi)

Neméně úspěšná byla i Horníčkova spisovatelská dráha. Jako prvotina mu vyšly Dobře utajené housle, knižně vydal i Hovory H a Poznámky o divadle. Je také autorem desítky divadelních her.

Kinoautomat - Miroslav Horníček a Zuzana NeubauerováMiroslav Horníček zemřel v polovině února 2003 v Liberci, pochován je v Praze. Za mimořádný přínos jevištnímu umění obdržel Cenu Thálie, byl odměněn také Cenou humoru Karla Poláčka. V rodné Plzni po něm pojmenovali místní divadlo.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz