Miroslav Donutil se vrátil do školy

  1:00aktualizováno  1:00
Ve třech nových povídkách komediálního cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem, které v neděli uvede ČT 1, vytvořil známý herec pět postav.

Miroslav Donutil | foto: Lubomír AnčinecMF DNES

Jak to stihl? V poslední epizodě si zahrál v různých převlecích hned několik členů učitelského sboru. "Třeba se mi to ještě někdy poštěstí," doufá.

Volný triptych malých povídek, které Donutil uvádí, hraje v nich a završuje vyprávěním, je zaměřen vždy na jedno společné téma. Nyní to bude škola, na Boží hod už se chystají vánoční příhody.

Herec často přichází s vlastními náměty, podílí se na scénářích, jen režiséři se střídají – školní téma měl na starosti Ondřej Kepka. "Protáhl" Donutila hodně odlišnými charaktery.

V úvodní povídce nazvané Hajzlík představuje učitele češtiny, jenž se ujímá pronásledovaného žáka, kterého hraje Donutilův vlastní syn Martin. V druhé povídce, Výlet, je středoškolským pedagogem s vůdcovskými schopnostmi bývalého důstojníka, který se pokouší svádět kolegyni alias Janu Paulovou na hradě plném duchů.

A poslední povídka čerpá přímo z Donutilova studentského života,  odehrává se v době hercovy maturity a nese jasný název Reparát. Donutil ovšem nehraje sám sebe, nýbrž tři své vlastní profesory, o kterých rád vypráví historky. "Snad mi prominou," věří.

Další vydání cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem, které bude zasvěceno vánočním příběhům, plánuje Česká televize na 25. prosince. "Výjimečně budou jen dva," netají Donutil zklamání, "ale zase to bohatě vynahradí mé skvělé herecké partnerky, Simona Stašová a Libuše Šafránková."

Herci také trochu vadí, že vánoční verze má náladu spíše rozjímavou. "Jenže taková byla představa televize, i když já sám nejsem zastáncem názoru, že Vánocům musí vládnout nostalgie. Dokonce si myslím, že o Vánocích může být veselo," prohlašuje Donutil.

Teprve podle ohlasu obou premiérových večerů se v ČT rozhodne, zda a jak bude pořad 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem pokračovat v příštím roce. Herec míní, že by zvládl i častější vydání než jednou za čtvrt roku, hlavně by však rád viděl protiútok České televize vůči dnešním reality show, jejichž hrdinům přezdívá "křečci".

"Jestli teď Kavčí hory nenasadí své zbraně, udělají chybu," míní Donutil, kterého v poslední době častěji využívá film.

Po Nudě v Brně a Románu pro ženy se za týden představí ve snímku Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, počítá s ním také chystaná komedie Všechno nejlepší! Zato na otázku, zda se objeví v novém televizním silvestrovském pořadu ČT, Donutil odpověděl: "Asi ne, alespoň zatím mi nikdo nevolal."

Autoři: ,Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

Další z rubriky

Ministr kultury neudělí ani cenu Evaldu Schormovi. Ctí přání rodiny

Ministr kultury Antonín Staněk při zahájení volební kampaně ČSSD ve Stochově.

Ministr kultury Antonín Staněk neudělí cenu za přínos v kinematografii a audiovizi. Porota se rozhodla jako jednoho ze...

DO KINA: Český týden. Pohovoříme s Masarykem a poletíme na Mars

Na uvedení filmu českého filmu Mars nemohly chybět skafandry (5. července 2018).

S nástupem podzimu přituhuje také boj o diváky, kina totiž hlásí rovnou deset premiérových titulů. A hned čtyři z nich,...

TELEVIZIONÁŘ: Erotický výkřik, kde si Ringo Starr zkusil roli papeže

Ringo Starr v pražském Kongresovém centru 19. června 2018

Kde jinde se mohou potkat Frankenstein, Thor, Hitler, Superman, George Sandová, Hector Berlioz, humor, nahota,...Najdete na iDNES.cz