Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Donutil po derniéře: Ze stáda mne vyřadili, teď tu budou běhat mladí srnci

  8:57aktualizováno  8:57
Šestistá repríza Sluhy dvou pánů, která byla zároveň derniérou rekordního dvaadvacet let starého představení, byla pro Miroslava Donutila možná i posledním vystoupením na prknech Národního divadla.

Jste ostřílený herec, přesto - cítil jste se při tom dlouhotrvajícím potlesku nezvykle?
To víte, že to byl jiný pocit než na normální repríze. Najednou celé to jeviště, které stojí na každé repríze, stojí nějak jinak. Vidí vás naposled a vy vidíte naposledy je. Slza mi neukápla, ale dojatý jsem byl hodně. Když jsem říkal poslední větu, nevím, zda poslední dvě písmena byla slyšet.

Donutil se rozloučil se Sluhou i Národním

Reportáž z derniéry rekordního představení

Miroslav Donutil během šestisté reprízy Sluhy dvou pánů, která byla zároveň...

Je to skutečně naposledy, co jste se objevil v Národním divadle?
Jak jsem řekl během toho krátkého proslovu na jevišti, dnes jsem zde vystoupil patrně naposledy. Ale řekl jsem také: Nikdy neříkej nikdy. Třeba se tady ještě někdy při nějaké krásné příležitosti objevím, ale to teď nemohu tušit. Každopádně dnes to bylo velmi bouřlivé, krásné, dojemné a nezapomenutelné.

Chystal jste se na derniéru nějak speciálně?
Tohle já nedělám. Na hru se připravovat nepotřebuji, děláme ji dvaadvacet let, čili herec je povinen si hru zapamatovat. A co se týče toho proslovu, tak jsem uvažoval, že si to nějak nachystám a že budu říkat něco, co bude mít hlavu a patu. A nakonec stejně dospějete k tomu, že vstoupíte na jeviště, to vás políbí, společně s publikem osloví, a aniž byste přemýšlel, řeknete pár slov, které vám tryskají ze srdce, a to je nejlepší.

Těch šest set repríz se opravdu zdaleka nepovede každému herci - berete to jako svůj divadelní vrchol?
To tak nemůžete brát, už byste se vystavoval tlaku, že žádný vrchol nepřijde. A já bych chtěl, aby ještě nějaký přišel, vždycky se mluví o životní roli. Životní role je podle mne ta, která přijde na konci života. A ten já nechystám. Ale Sluha dvou pánů určitě bude patřit k nezapomenutelné kapitole.

Cítil jste za ty roky někdy rutinu?
Určitě ne, každé představení mělo svoje publikum, každé mělo jinou náladu, jinou zkušenost, jinou energii. Tím pádem každé představení bylo jiné a mně se nezdálo, že ho opakuji.

Fotogalerie

Zkoušet jste začínal ještě s panem Kemrem a Kodetem, výraznými postavami první scény - zařadila se podle vás hra do historie Národního divadla?
Ona se zařadila do historie už tím, že se hrála šestsetkrát. To, že v tom zkoušeli pánové Kemr a Kodet, skvělí herci Národního divadla, bylo vynikající. Moc jsme se těšili, jak si spolu zahrajeme, ale k tomu nikdy nedošlo.

Divadlo je živý organismus. Když srovnáte první reprízu s tou poslední, jak se kus za tu dobu proměnil?
Proměnilo se to v tempu. Když jsem začínal, bylo mi čtyřicet, teď je mi šedesát pět. Takže když máte přeběhnout ve čtyřiceti jeviště, je to jako mladý srnec. Když ho přeběhnete v pětašedesáti, už jste zralý na vyřazení ze stáda. Což se dnes stalo, dnes mne ze stáda vyřadili a už tady budou běhat jiní mladí srnci.

Myslíte, že ta hra bude v repertoáru Národního divadla chybět?
Nemyslím, protože repertoár, jak se teď tvoří v éře nového šéfa, je úplně odlišný od toho, o čem vypovídá tato hra. Myslím si, že v této skladbě repertoáru asi chybět nebude.

A co nyní zkoušíte?
Budu teď zkoušet v Divadle Husa na provázku hru Král Ubu, na to se velmi těším. A také tam hraji Amadea se svým synem. Takže dvě hry v Brně. Čeká mne i něco v Praze a hodně natáčení.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz