Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Žbirkova oslava šedesátin v aréně byla hlavně skvělý koncert

  11:40aktualizováno  11:40
Narozeninový koncert k šedesátinám odehrál Miro Žbirka v O2 areně rok po vystoupení ve Státní opeře, kde křtil cédéčko Symphonic. Přestože na papíře vypadal program podobně, zahajoval ho blok s kapelou a v půlce se přidal symfonický orchestr, atmosféra i vyznění večera bylo jiné a měl i větší švih.

Skladatel a zpěvák Miro Žbirka oslavil 8. listopadu koncertem v pražské O2 areně svoje šedesáté narozeniny. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Bylo totiž poznat, že se Žbirka během roku s tím, že má na pódiu klasické muzikanty, už skvěle sžil a naučil se naplno využít jejich sílu.

První půlka koncertu bez symfoniků byla rozverná. Náznaky nervozity oslavenec setřásl hned druhou písničkou Dr. Jekyll a Mr. Hyde, jejíž rozhoupaný rytmus podpořilo tleskání dobře naladěného publika. Na pódium také postupně dorazili tři hosté.

Skladatel a zpěvák Miro Žbirka oslavil 8. listopadu koncertem v pražské O2

Předskokanem byla skupina Backwards, tedy Beatles revival.

Skladatel a zpěvák Miro Žbirka oslavil 8. listopadu koncertem v pražské O2

Jako host vystoupila i Jana Kirschner.

Jana Kirschner se před zaplněnou halu postavila sama jen s malou elektrickou harfou v ruce, Davidu Kollerovi odzpíval Žbirka v Černých andělech vtipně vokály a největším překvapením byl příchod kytaristy Laca Lučeniče. V nasazení, se kterým odehráli hit 22 dní, nebylo těch patnáct let, co spolu nestáli na scéně, poznat.

Přestože odlehčená nálada, známé refrény a Žbirkův humor dávaly večeru spád, k nejlepším okamžikům patřily chvíle zklidnění, kdy více než padesátihlavé osazenstvo Moravské filharmonie Olomouc umně zdůraznilo obsah autorových rozjímavých písniček.

Irský producent Rob Cass mluví o práci se Žbirkou

Jednoznačně nejsilnější skladbou koncertu byla hned ta první s orchestrem, který hvězdu večera nejdříve neplánovaně přivítal narozeninovou melodií Happy Birthday To You.

Zatímco kapela měla pauzu, Žbirka jen za doprovodu klasických muzikantů svým zpěvem nádherně vygradoval Baladu o polných vtákoch. Ukázalo se v ní, že velký orchestr, který je mezi muzikanty teď tak v kurzu, nemá na rozdíl od jiných jen na ozdobu. Ale že některé písničky se bohatým zvukem povedlo dotáhnout dál, než ve své době mohl originál. A ještě umocnit jejich vnitřní emoce.

Producent z Abbey Road: Žbirka by měl učit písničkáře

Irský producent Rob Cass přijel na oslavencův koncert

Ti dva si sedli od prvního okamžiku, kdy se schůzka u kávy změnila v rozbor nahrávek Beatles a Johna Lennona. "Během nahrávání v Abbey Road jsme se opravdu spřátelili. A rád bych naplánoval nějaký další společný projekt," říká Cass nadšeně.

Učarovaly mu totiž Žbirkovy písničky a rád by jeho zkušenosti zužitkoval ve své producentské společnosti. "Pracuji se spoustou začínajících anglických umělců a občas mám pocit, že se jako autoři nedokážou pořádně propojit se svými texty. Miro ten dar má, umí do písničky poskládat slova tak, že jim posluchač porozumí. Myslím, že právě tohle je klíč k úspěchu. Umět se emociálně propojit s publikem. Myslím, že má v tomhle směru co nabídnout i začínajícím britským písničkářům. A rád bych, aby pro některého z těch mých něco napsal," plánuje producent.

A tak přestože ke konci deset tisíc lidí "na jistotu" spokojeně zpívalo beatlesáckou Hey Jude, ovace vestoje si Žbirka na svém narozeninovém koncertě zasloužil zejména za to, že se nebál před tolika lidmi ani náročnějších poloh a rozjímání.

V přídavku to ostatně sám nejlépe stvrdil podobně působivou Atlantidou. Ten večer byl tak pamětihodný nejen jako narozeninová oslava, ale především jako opravdu povedený koncert.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz