RECENZE: Pro Žbirku není Abbey Road fetiš, ale pravé požehnání

  14:59aktualizováno  14:59
Zlé jazyky řeknou, že nahrávat v Abbey Road, což pro tuzemce stále ještě představuje až příliš drahou legraci, je fetiš či marketingový trik. Jenže Miro Žbirka i napodruhé dokazuje, že práce na londýnské adrese nejslavnějšího studia světa není jen splněným snem, ale i prostředkem ke vzniku výjimečné hudby.

Miro Žbirka na festivalu Benátská! s Impulsem 2018 | foto: Jan Pešek, MF DNES

V případě desky příznačně nazvané Double Album je to bezezbytku pravda. Titul odkazuje na dvoudiskové vydání a dvojjazyčnost, ač ve skutečnosti tu znějí řeči tři. V písni Mám čo som chcel jsou i „česko-slovenské“ verše „po slovensky v Česku si hrám, z obrazu zůstane rám, preč, už je to preč, v češtině balím svůj krám“. A jsou to i takovéto nuance, které posluchače nenechají vydechnout a nutí jej ponořit se do hudby hlouběji.

Ale především je to propracovaná muzika, u níž lze marketingově uchopit, že ji nahráli hudebníci z The Pretenders a od Paula McCartneyho, ale podstatné je, jak zní výsledek – jednoduše skvěle.

Navzdory tomu, že slovenská deska je řazena jako první, za výtečný poslech může především anglická verze nahrávky. Ta bude pro tuzemské posluchače i přes nesporné kvality textů Peta Browna spíš bonusem. Jenže díky brilantní práci někdejšího textaře skupiny Cream mohli anglicky mluvící hudebníci své party vystavět ve vlastním světě, ne do písniček „zpěváka z Východu“. 

A i když třeba klavírní balada Čistý svet, tedy duet s nevidomou pianistkou Ráchel Skleničkovou, má svou působivost, nejvíce se tu bude posluchač tetelit ze skladeb jako Práve ty, Ten hlas nebo Každý chce byť naj. Tedy skočnějších nahrávek, kde se doprovodní hudebníci skutečně vyřádili.

Miro Žbirka a Katarína Knechová - Skúška snov

Touhu neustrnout v zajetých kolejích reprezentuje a sympatickou pestrost desky podtrhuje píseň Undergrant, jež vznikla přímo na místě a se zásadním přičiněním bubeníka Blaira Cunninghama jako experiment nad jednou rytmicky vděčnou slovenskou větou.

Double Album

Autor:

Hodnocení­: 90 %

K poklidným polohám se přidává další duet s Katarínou Knechtovou nazvaný Skúška snov. Ale vypichovat jednotlivé písně je zbytečné – deska působí výtečně především jako celek. Tak jak to u dobrých nahrávek má být. Mluvíme teď o slovenské verzi. Dlužno tedy dodat, že ač Pete Brown je skutečný básník, Žbirka, který je autorem většiny slovenských textů, za ním rozhodně nezůstává pozadu.

Jak na předchozí nahrávce Miro, tak ještě více na Double Albu se ukazuje, že Abbey Road ve Žbirkovi probouzí snad až mladickou energii a vitalitu, které však dovede jako autor i interpret přetavit v materiál sice poměrně moderní, ale zároveň svému věku adekvátní. Pro skladatele a zpěváka po šedesátce jen stěží najít větší požehnání. A pro jeho fanoušky vlastně taky.
Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

Další z rubriky

GLOSÁŘ: V Rudolfinu se sešla světová béčka a jeden velký Čech

Daniel Barenboim hrál na vlastní klavír, který pro něj byl vyroben a přivezen...

V Praze tento týden koncertoval proslulý dirigent a pianista Daniel Barenboim. Po něm nový šéfdirigent České...

RECENZE: George Ezra sází na jistotu, ale mohl by méně povídat

George Ezra v pražském Foru Karlín (22. října 2018)

V pondělí večer se v pražském Foru Karlín představil britský písničkář George Ezra. Dovezl písně z debutové desky i...

VIDEO Mireille Mathieu natočila videoklip v prostorách Pražského hradu

Mireille Mathieu (Kongresové centrum, Praha, 16. října 2016)

Francouzská šansonová legenda Mireille Mathieu vydá v listopadu nové album Mes classiques, které uvozuje singlem Le...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.Najdete na iDNES.cz