RECENZE: Pro Žbirku není Abbey Road fetiš, ale pravé požehnání

  14:59aktualizováno  14:59
Zlé jazyky řeknou, že nahrávat v Abbey Road, což pro tuzemce stále ještě představuje až příliš drahou legraci, je fetiš či marketingový trik. Jenže Miro Žbirka i napodruhé dokazuje, že práce na londýnské adrese nejslavnějšího studia světa není jen splněným snem, ale i prostředkem ke vzniku výjimečné hudby.

Miro Žbirka na festivalu Benátská! s Impulsem 2018 | foto: Jan Pešek, MF DNES

V případě desky příznačně nazvané Double Album je to bezezbytku pravda. Titul odkazuje na dvoudiskové vydání a dvojjazyčnost, ač ve skutečnosti tu znějí řeči tři. V písni Mám čo som chcel jsou i „česko-slovenské“ verše „po slovensky v Česku si hrám, z obrazu zůstane rám, preč, už je to preč, v češtině balím svůj krám“. A jsou to i takovéto nuance, které posluchače nenechají vydechnout a nutí jej ponořit se do hudby hlouběji.

Ale především je to propracovaná muzika, u níž lze marketingově uchopit, že ji nahráli hudebníci z The Pretenders a od Paula McCartneyho, ale podstatné je, jak zní výsledek – jednoduše skvěle.

Navzdory tomu, že slovenská deska je řazena jako první, za výtečný poslech může především anglická verze nahrávky. Ta bude pro tuzemské posluchače i přes nesporné kvality textů Peta Browna spíš bonusem. Jenže díky brilantní práci někdejšího textaře skupiny Cream mohli anglicky mluvící hudebníci své party vystavět ve vlastním světě, ne do písniček „zpěváka z Východu“. 

A i když třeba klavírní balada Čistý svet, tedy duet s nevidomou pianistkou Ráchel Skleničkovou, má svou působivost, nejvíce se tu bude posluchač tetelit ze skladeb jako Práve ty, Ten hlas nebo Každý chce byť naj. Tedy skočnějších nahrávek, kde se doprovodní hudebníci skutečně vyřádili.

Miro Žbirka a Katarína Knechová - Skúška snov

Touhu neustrnout v zajetých kolejích reprezentuje a sympatickou pestrost desky podtrhuje píseň Undergrant, jež vznikla přímo na místě a se zásadním přičiněním bubeníka Blaira Cunninghama jako experiment nad jednou rytmicky vděčnou slovenskou větou.

Double Album

Autor:

Hodnocení­: 90 %

K poklidným polohám se přidává další duet s Katarínou Knechtovou nazvaný Skúška snov. Ale vypichovat jednotlivé písně je zbytečné – deska působí výtečně především jako celek. Tak jak to u dobrých nahrávek má být. Mluvíme teď o slovenské verzi. Dlužno tedy dodat, že ač Pete Brown je skutečný básník, Miro Žbirka, který je autorem většiny slovenských textů, za ním rozhodně nezůstává pozadu.

Jak na předchozí nahrávce Miro, tak ještě více na Double Albu se ukazuje, že Abbey Road ve Žbirkovi probouzí snad až mladickou energii a vitalitu, které však dovede jako autor i interpret přetavit v materiál sice poměrně moderní, ale zároveň svému věku adekvátní. Pro skladatele a zpěváka po šedesátce jen stěží najít větší požehnání. A pro jeho fanoušky vlastně taky.


Nejčtenější

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

Další z rubriky

RECENZE: Chinaski učili, jak zvládnout duet bez zpěvačky a hity bez dechů

Chinaski 12. prosince 2018 v pražském Foru Karlín

Kapela Chinaski ve středu ve vyprodaném pražském Foru Karlín završila svou první sezonu v nové sestavě, která odhodila...

Kde se vzalo slovo bigbít? Byl to způsob, jak obelstít bolševika

Zpěvák Pavel Sedláček, rok 1963

Před šedesáti lety vyhrál Pavel Sedláček s písní Rock Around the Clock svou první soutěž rokenrolových zpěváků, nyní...

RECENZE: Kapela Kryštof svůj vysněný Strahov zbytečně kouskuje

Kryštof (Stadion Evžena Rošického, Praha, 16. září 2017)

Kapela Kryštof vydala záznam ze své loňské pompézní oslavy pětadvaceti let na stadionu na Strahově a opakuje...

Najdete na iDNES.cz