Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů pošesté: Sibiriáda

  12:58aktualizováno  12:58
Když si člověk v červenci musí natáhnout ponožky, ví teprve s konečnou jistotou, že je ve Varech. Kdo nekýchá, nesmrká a nechraptí jako jazzový zpěvák na sklonku kariéry, působí jako podezřelý vetřelec, který na filmovou Sibiř zabrousil z horké Riviéry.

Karamazovi - Ivan Trojan - snímek z natáčení | foto: Cinemart

Začalo to už v úterý, kdy vítr s deštěm prověřily odolnost novinářů na Media party a kde se ve velkém půjčovaly svetry, šály, šátky, kabáty. Útěk na noční terasu Thermalu, která patřila Heleně Třeštíkové a jejímu soutěžnímu dokumentu o zloději s literárními sklony jménem René, také nepomohl.

Profukovalo to tam zčerstva, zahřát dokázaly jen vášnivé postfederální debaty, jak dopadne klání aplaudovaného českého Reného se slovenskými Slepými láskami oceněnými už v Cannes, a také režisérčino ujištění, že hrdina jejího filmu ve Varech osobně přítomen není.

Tudíž krádeže v hotelech - po dvojici fotografů prý přišel o svůj laptop i jistý nikoli nevýznamný bankéř v mnohem noblesnějším hotelu - má na svědomí jiný, trapně nehvězdný poberta.

Do chladného rána, mohutně podporovaného zákeřnou klimatizací, zapadl příznačně i první soutěžní film z dnešní kolekce, ruský Zajatec. Efektně natočené drama z válečné Čečny totiž honilo hrdiny po horských průsmycích do dravých studených řek, z nichž naskakovala husí kůže i daleko od plátna.

A "ruský den" svým způsobem pokračoval i v českém soutěžním snímku, který se za pár hodin předvede porotě. Karamazovi jednak vznikli podle předlohy F. M. Dostojevského, jednak z nich čiší opět mrazivost, byť jiného, obrazného druhu.

Všechnu tu námrazu bude muset rozpustit herecký host s pověstí pohodáře Danny Glover, který přijíždí po obědě. Je zajímavé, že slunný Hollywood se karlovarských ledáren nebojí, zatímco takový Nikita Michalkov vydrezírovaný mrazem, jenž přicházel z Kremlu, i bratrovou Sibiriádou si návštěvu do omrzení rozmýšlel.

Nejdřív napsal, že přijede, pak se omluvil, že nemůže, pak znovu napsal, že na sto procent dorazí, a nakonec znovu slib odvolal - prý musí točit. Neradím mu, aby zase změnil názor: někdo by mu mohl přesolit polévku nebo polít kalhoty. Vary totiž snesou spíš ten liják, co právě buší do oken, než vrtošivé hvězdy.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

RECENZE: Klid, nenávidíme teroristy. Komedie Pěkně blbě umí smích vyostřit

Hrdinové filmu Pěkně blbě

Americká romantická komedie Pěkně blbě zahajovala karlovarský filmový festival a po jeho sobotním závěru vstupuje do...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Najdete na iDNES.cz