Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů posedmé: Pán prstenů

  10:48aktualizováno  10:48
Kamarádi, kamarádi, dolů sfárejme! Dneska se jde na horníky, do soutěžní bitvy vstupuje čínský film Šachta. Ale pozor, má to být pořádná síla, žádná sociálně kritická agitka, a navíc černý kůň soutěže, takže nechuť ponořit se z pochmurného dne do temnoty musí jít stranou.

43. MFFKV - Christopher Lee - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (9. července 2008) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kromě toho tu největší šichtu už má festival za sebou. Zasloužil se o ni Danny Glover, od kterého důvěřivci čekali veselého kumpána Mela Gibsona z akční série Smrtonosná zbraň, jenže dostali přednášku o rasismu, nerovných pracovních příležitostech, rozvojových programech, Martinu Lutheru Kingovi a hodném prezidentovi Chavezovi.

Nedošlo jen na Fidela Castra a globální oteplování, přesto se novinářům zavařily mozky i tužky. Tímto děkuji finskému kolegovi za stránky z jeho bloku, nezištně věnované v domnění, že už si nemám kam zapisovat další hercovy světoborné pravdy, a také záhadné kolegyni, která vytrvale klade zmateným tvůrcům od Rusa Alexeje Učitěla po Čecha Petra Zelenku otázky týkající se jejich vztahu k modelce Petře Němcové.

. Mirka z Varů

Internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

Na Dannyho Glovera to k neskonalé úlevě pořadatelů nezkusila, takže hollywoodského hosta nikdo nevyvedl z míry a mohl po kazatelském výkonu zase v klidu odjet.

Navíc ho vystřídal Christopher Lee - Drákulík nebo Sarumánek, jak se mazlivě podle jeho nejslavnějších rolích přezdívá hrdinovi klasických hororů a Pána prstenů. Na dnešní odpoledne zve do stanu na besedu všechny fanoušky, což je od britského hereckého aristokrata v jeho požehnaném věku opravdu hezké gesto.

Večírky statečně pokračují navzdory vlně viróz spojených se zažívacími obtížemi. O prevenci se postarala domácí moravská hruškovice, kterou přivezli zástupci zlínského dětského festivalu spolu s dvojí lákavou pozvánkou: na příští ročník pod španělskou taktovkou včetně rytmů flamenka a na rok 2010, kdy se padesátiletí festivalu mohutně propojí se stým výročím narození Karla Zemana.

Proslýchá se, že Zlínští ještě znásobili své úsilí přivézt do rodiště strůjce Cesty do pravěku jejího pokračovatele v Jurském parku Stevena Spielberga. Uvidí se, kdo s koho, Vary o něj také už léta stojí. Ale fanoušci napříč festivaly tvrdí totéž: Ať Spielberg nikam nejezdí a radši točí.

Zlatá slova – zrovna včera si dva kamarádi zničení depresí festivalových filmů domlouvali, že hned po návratu do Prahy nasadí ozdravnou léčbu Indianou Jonesem.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Najdete na iDNES.cz