Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů posedmé: Pán prstenů

  10:48aktualizováno  10:48
Kamarádi, kamarádi, dolů sfárejme! Dneska se jde na horníky, do soutěžní bitvy vstupuje čínský film Šachta. Ale pozor, má to být pořádná síla, žádná sociálně kritická agitka, a navíc černý kůň soutěže, takže nechuť ponořit se z pochmurného dne do temnoty musí jít stranou.

43. MFFKV - Christopher Lee - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (9. července 2008) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kromě toho tu největší šichtu už má festival za sebou. Zasloužil se o ni Danny Glover, od kterého důvěřivci čekali veselého kumpána Mela Gibsona z akční série Smrtonosná zbraň, jenže dostali přednášku o rasismu, nerovných pracovních příležitostech, rozvojových programech, Martinu Lutheru Kingovi a hodném prezidentovi Chavezovi.

Nedošlo jen na Fidela Castra a globální oteplování, přesto se novinářům zavařily mozky i tužky. Tímto děkuji finskému kolegovi za stránky z jeho bloku, nezištně věnované v domnění, že už si nemám kam zapisovat další hercovy světoborné pravdy, a také záhadné kolegyni, která vytrvale klade zmateným tvůrcům od Rusa Alexeje Učitěla po Čecha Petra Zelenku otázky týkající se jejich vztahu k modelce Petře Němcové.

. Mirka z Varů

Internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

Na Dannyho Glovera to k neskonalé úlevě pořadatelů nezkusila, takže hollywoodského hosta nikdo nevyvedl z míry a mohl po kazatelském výkonu zase v klidu odjet.

Navíc ho vystřídal Christopher Lee - Drákulík nebo Sarumánek, jak se mazlivě podle jeho nejslavnějších rolích přezdívá hrdinovi klasických hororů a Pána prstenů. Na dnešní odpoledne zve do stanu na besedu všechny fanoušky, což je od britského hereckého aristokrata v jeho požehnaném věku opravdu hezké gesto.

Večírky statečně pokračují navzdory vlně viróz spojených se zažívacími obtížemi. O prevenci se postarala domácí moravská hruškovice, kterou přivezli zástupci zlínského dětského festivalu spolu s dvojí lákavou pozvánkou: na příští ročník pod španělskou taktovkou včetně rytmů flamenka a na rok 2010, kdy se padesátiletí festivalu mohutně propojí se stým výročím narození Karla Zemana.

Proslýchá se, že Zlínští ještě znásobili své úsilí přivézt do rodiště strůjce Cesty do pravěku jejího pokračovatele v Jurském parku Stevena Spielberga. Uvidí se, kdo s koho, Vary o něj také už léta stojí. Ale fanoušci napříč festivaly tvrdí totéž: Ať Spielberg nikam nejezdí a radši točí.

Zlatá slova – zrovna včera si dva kamarádi zničení depresí festivalových filmů domlouvali, že hned po návratu do Prahy nasadí ozdravnou léčbu Indianou Jonesem.




Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

Najdete na iDNES.cz