Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů poprvé: Zloději kol

  17:20aktualizováno  17:20
Není míru pod olivami, kouře bez ohýnku a klidu na karlovarském festivalu. Na rozdíl od loňské zápletky se ztracenými kufry Renée Zellwegerové má Robert de Niro všech svých pět švestek pohromadě.

43: MFFKV - návštěvníci v hotelu Thermal - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (4. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Nerýsují se ani velké manévry ochranek, neboť Václav Havel na dnešní zahájení - údajně pro zaneprázdnění své manželky - pravděpodobně nedorazí. Ale zato ve festivalovém paláci Thermal, přímo ve Velkém sálu, kde byly připraveny rekvizity na zahajovací show, řádili v noci zloději.

Sebrali čtyři vysílačky, tři nabíječky, světýlka z režijního pultu, díky kterým Michal Cabana kontroluje scénář, ale hlavně několik modelů takzvaných angličáků čili modelů autíček, na nichž je letošní otvírací program založen. A to včetně maket sponzorské značky Audi, což asi zástupce firmy nepotěší.

. Mirka z Varů

Tradiční internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

Autíčka se stala hrdiny show, protože prý se vyrábějí v měřítku jedna ku třiačtyřiceti - a letos Vary slaví 43. ročník. Show navíc názorně předvede, jak v angličácích přijíždějí na festival nejen hvězdy, ale také ceny, na něž má zálusk banda zloduchů - leč díky zásahu přísně tajeného hrdiny, podle kuloárů Marka Ebena, všechno dobře dopadne.

Tedy alespoň v dotyčné show - ovšem ve skutečnosti. Caban s Ebenem musí kvůli opravdovým zlodějům kol či spíše koleček na poslední chvíli improvizovat. Něco se dokoupilo, něco upravilo, něco pozměnilo, na výsledku to soudě podle zkoušky nikdo v sále nepozná, ale náladu v zákulisí to rozhodně nezvedlo.

Přibývá hlasů, ať se zavolá policie, skandál neskandál - lupiči si totiž vedle maličkých aut odnesli i miniaturní ženy, totiž figurky, které měly v úvodním představení zajistit lehkou hravou erotiku. A zbabělý únos ztepilých krásek, to  už se vážně neodpouští nikde na světě, ve Varech pak zvláště.

Naštěstí nezmizel jiný parádní kousek večera, střihový profil De Nira z dílny Jana Mattlacha. "To je přesně ten typ minidokumentu, když člověk zírá a říká si - no jo, to je pravda, v tomhle on taky hrál. A v tomhle taky, a tady byl přece skvělý, a tady a tady... Najednou si uvědomíte, co všechno za tím člověkem stojí," vystihl přesně Eben.

Jen pro jistotu by si měl svou portrétní poctu De Niro odvézt v krabici domů, podobně jako to učinil s tou svou nadšený Robert Redford - než mu ji tu taky někdo ztopí.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz