Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů popáté: Tři muži a nemluvně

  11:06aktualizováno  11:06
Poločas festivalu vybízí k vyčíslení dosavadních ztrát. Patří k nim dva ukradené počítače fotografů a tři odpadlíci z řad ohlášených hvězd.

43. MFFKV - Ondřej Suchý a Jiří Suchý na vernisáži své výstavy - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (7. července 2008) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Příjezd odvolal nejen drsňák Nick Nolte, ale také delegát sekce Nový Hollywood herec Randy Quaid a dokonce častý host, ruský šlechtic rodem i duchem Nikita Michalkov. Zlí jazykové tvrdí, že se svorně zapomněli v jedné hospůdce, dobří jazykové už si za zrádnou trojku našli příjemnou náhradu jiných bratří v triku.

Ve zkratce se jí říká Suchý, Suchý a suchý. Sourozenci Ondřej Suchý a Jiří Suchý políčili udičku na milovníky hazardu, v předsálí kasina Grandhotelu Pupp totiž včera zahájili společnou výstavu Ondřejových plakátů a Jiřího grafik.

. Mirka z Varů

Internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

Třetí "suchý" je sice původem cizinec, ale na festivalu už dávno zdomácněl díky svým lahodným povzbudivým účinkům v kombinaci s olivou a hromadou ledu. Ano, trio suchých opor v deštivém počasí uzavírá nápoj martini dry.

Absenci padlých hvězd bohatě vyvažují rovněž četná nemluvňata, která se chystají na podvečerní Média party. Novinářské dary pro Jiřího Bartošku a Evu Zaoralovou už jsou připraveny, jako vždy vycházejí z festivalové znělky zasvěcené cenám, takže jejich hlavní složku tvoří zlato a křišťál – s maličkou akční slevou.

Kromě toho dnešek nabízí dva divácké přísliby do budoucna – ukázku podzimní filmové balady Filipa Renče Hlídač č. 47 s velkým hereckým sólem Karla Rodena a vítězný námět na nový dokument ze soutěže HBO.

A pro ty, kdo tvrdošíjně pokládají festival za přehlídku výhradně konzumních požitků, je tu vzkaz ekumenické poroty, že tu nechybí ani duchovní osvěta. Zástupci církví na setkání se "svými" porotci totiž probrali třeba historii volání o pomoc SOS - Save Our Souls neboli zachraňte naše duše.

K tomu přidali přízemnější a sobečtější varianty o záchraně lodě (ship) nebo kůže (skin). Navíc poskytli v podstatě nejčistší vodítko kvality, když vyzvali k ocenění filmů, v nichž "dobro je dobro a zlo je zlo".

Je fakt, že ve spoustě festivalových filmů se dobro od zla těžko rozeznává, nicméně bezvěrci si mravní kategorie mírně upravili. Každý závan smíchu z ponurého plátna je čiré dobro, každý film delší než sto dvacet minut je krystalické zlo.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Najdete na iDNES.cz