Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů popáté: Tři muži a nemluvně

  11:06aktualizováno  11:06
Poločas festivalu vybízí k vyčíslení dosavadních ztrát. Patří k nim dva ukradené počítače fotografů a tři odpadlíci z řad ohlášených hvězd.

43. MFFKV - Ondřej Suchý a Jiří Suchý na vernisáži své výstavy - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (7. července 2008) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Příjezd odvolal nejen drsňák Nick Nolte, ale také delegát sekce Nový Hollywood herec Randy Quaid a dokonce častý host, ruský šlechtic rodem i duchem Nikita Michalkov. Zlí jazykové tvrdí, že se svorně zapomněli v jedné hospůdce, dobří jazykové už si za zrádnou trojku našli příjemnou náhradu jiných bratří v triku.

Ve zkratce se jí říká Suchý, Suchý a suchý. Sourozenci Ondřej Suchý a Jiří Suchý políčili udičku na milovníky hazardu, v předsálí kasina Grandhotelu Pupp totiž včera zahájili společnou výstavu Ondřejových plakátů a Jiřího grafik.

. Mirka z Varů

Internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

Třetí "suchý" je sice původem cizinec, ale na festivalu už dávno zdomácněl díky svým lahodným povzbudivým účinkům v kombinaci s olivou a hromadou ledu. Ano, trio suchých opor v deštivém počasí uzavírá nápoj martini dry.

Absenci padlých hvězd bohatě vyvažují rovněž četná nemluvňata, která se chystají na podvečerní Média party. Novinářské dary pro Jiřího Bartošku a Evu Zaoralovou už jsou připraveny, jako vždy vycházejí z festivalové znělky zasvěcené cenám, takže jejich hlavní složku tvoří zlato a křišťál – s maličkou akční slevou.

Kromě toho dnešek nabízí dva divácké přísliby do budoucna – ukázku podzimní filmové balady Filipa Renče Hlídač č. 47 s velkým hereckým sólem Karla Rodena a vítězný námět na nový dokument ze soutěže HBO.

A pro ty, kdo tvrdošíjně pokládají festival za přehlídku výhradně konzumních požitků, je tu vzkaz ekumenické poroty, že tu nechybí ani duchovní osvěta. Zástupci církví na setkání se "svými" porotci totiž probrali třeba historii volání o pomoc SOS - Save Our Souls neboli zachraňte naše duše.

K tomu přidali přízemnější a sobečtější varianty o záchraně lodě (ship) nebo kůže (skin). Navíc poskytli v podstatě nejčistší vodítko kvality, když vyzvali k ocenění filmů, v nichž "dobro je dobro a zlo je zlo".

Je fakt, že ve spoustě festivalových filmů se dobro od zla těžko rozeznává, nicméně bezvěrci si mravní kategorie mírně upravili. Každý závan smíchu z ponurého plátna je čiré dobro, každý film delší než sto dvacet minut je krystalické zlo.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Klid, nenávidíme teroristy. Komedie Pěkně blbě umí smích vyostřit

Hrdinové filmu Pěkně blbě

Americká romantická komedie Pěkně blbě zahajovala karlovarský filmový festival a po jeho sobotním závěru vstupuje do...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Najdete na iDNES.cz